top of page

İyileştirici Masaj ve Aşil Tendonu Ağrısı


İyileştirici Masaj ve Aşil Tendonu Ağrısı

Aşil tendonunuz vücudunuzdaki en büyük tendondur. Baldırınızın arkasındaki bazı büyük kasları topuğunuzu oluşturan kemiğe bağlar. Ayak parmaklarınızı doğrultmanıza ve topuklarınızı yerden kaldırmanıza yardımcı olur.


Aşil tendinopatisi terimi, aşil tendonu ile ilgili ağrı, şişme veya fonksiyon bozukluğu ile sonuçlanan durumları ifade eder. Çoğu zaman aşil ağrısı, aşil tendonunun iltihaplanması anlamına gelen aşil tendiniti olarak adlandırılır. Mevcut araştırmalar, iltihaplanmanın nadiren aşil ağrınızın nedeni olduğunu göstermiştir. Aşil tendonunuzun ağrımasının birçok nedeni vardır.

  • Mikro Yırtıklar ve iyileşme süresi

Kaslarınızın büyümesi ve güçlenmesi için kas ve tendonda mikro hasar oluşması gerekir. Bu normal bir süreçtir. Sorun, vücudunuza fiziksel aktivite nöbetleri arasındaki hasarı onarmak için yeterli zaman vermediğinizde ortaya çıkar. Bu, ağrıya ve yaralanmaya neden olabilir.

  • Aşırı kullanım

Bu, yukarıdaki mikro yırtık noktasıyla bağlantılıdır. Antrenmanınızın süresini, sıklığını veya yoğunluğunu hızlı bir şekilde artırmak, özellikle koşmayı içeren veya ayaklarınızla çok fazla zaman geçirmeyi içeren sporlar için, aşil tendonu ağrısına neden olabilir.

  • Zayıflık

İlk etapta ağrınızın nedenini bulmaya çalışırken genellikle baldır zayıflığı göz ardı edilir. Acınızı azaltmak için bir şeyi güçlendirmek karşı sezgisel görünüyor. Bununla birlikte, son araştırmalar, genellikle aşil ağrısının baldır gerginliği yerine baldır kas zayıflığı ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

  • Ayak Bileği Hareketliliği ve Alt Ekstremite Eklem Biyomekaniği

Eklem biyomekaniği, eklemin normal aralığında nasıl hareket ettiğini ifade eder. Aynı zamanda, hareket oluşturmak için eklemlerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğiyle de ilgilidir. Hareket zincirinde bir bozulma olduğunda ağrı ve yaralanma meydana gelebilir. Çoğu zaman, aşil tendinopatileri ile ilişkili altta yatan bir biyomekanik işlev bozukluğu vardır. Disfonksiyonel eklem biyomekaniği, eklemi destekleyen kasların zayıflığından ve/veya eklemin moment aralığının sertlik veya gergin kaslardan dolayı kısıtlanmasından kaynaklanabilir.

  • Gerginlik

Baldır gerginliği aşil tendonunuzda ağrıya veya tahrişe neden olabilir. Baldırınız ne kadar sıkıysa, tendona o kadar fazla gerginlik yüklenir ve topuğunuza bağlanır. Baldırınızı iyileştirici masaj veya kendi kendine masaj teknikleriyle gevşetmek, aşil ağrısına yardımcı olmak için etkili bir tedavi protokolü olabilir.


Evde Masaj

Aşil Tendonu Ağrı Tedavisi


Tedavi protokolünüz tamamen aşil ağrınızın altında yatan nedenlere bağlı olacaktır. İlginç bir şekilde, yakın zamanda yapılan bir araştırma, aşil tendinopatilerinin tedavisi için eksantrik yük, masaj ve her ikisinin bir kombinasyonu yoluyla baldırlarınızı güçlendirmenin etkilerini ölçmüştür. Masaj ve eksantrik yükün aşil ağrısına yardım etmede eşit derecede etkili olduğu sonucuna vardılar. Ancak, birini veya diğerini veya her ikisinin birlikte kullanılması arasında anlamlı bir fark yoktu. Ortak tedavi protokolleri aşağıdakilerin bir kombinasyonunu içerir:

  • Baldır güçlendirme egzersizleri,

  • Eklem hareket açıklığının iyileştirilmesi veya işlevsiz hareket modellerine neden olan kasların güçlendirilmesi dahil ancak bunlarla sınırlı olmayan herhangi bir biyomekanik işlev bozukluğunun belirlenmesi ve çözülmesi,

  • Aşillerinizdeki yükü almak için baldıra yapılan masaj,

  • Antrenmanın sıklığı,süresi veya yoğunluğunun ayarlanması dahil dinlenme veya modifiye etmek,

  • Durumu kötüleştirebilecek belirli bir spor yapıyorsanız tekniğinizi kontrol etmek.

Aşil ağrınız olduğuna inanıyorsanız, baktırmaya değer. Yukarıdaki tedavi protokolüne dahil edilen masaj, onu rahatlatmanın etkili bir yolu olabilir.


Comments


bottom of page