top of page

Juvenil Artrit Belirtilerini Hafifletmek İçin Masaj Terapisi


Juvenil Artrit Belirtilerini Hafifletmek İçin Masaj Terapisi

Juvenil artrit, 16 yaşın altındaki çocukları ve ergenleri etkileyen otoimmün veya inflamatuar durumları ifade eder. Çocukların çoğu, juvenil lupus, Kawasaki hastalığı, fibromiyalji, idiyopatik dahil olmak üzere juvenil artrit şemsiyesi altında bazı hastalıklar yaşamaktadır. Bu sorunlar hakkında daha fazla bilgi ortaya çıktıkça, semptomları gidermek ve etkilenen kişilerin yaşam kalitesini iyileştirmek için masaj gibi alternatif tedavilerin kullanımını destekleyen kanıtlar vardır.


Juvenil Artrit Belirtileri ve Etkileri


Tanıya bağlı olarak, farklı juvenil artrit eklemleri, kasları, organları, bağ dokusunu ve cildi etkileyebilir. Juvenil artriti teşhis etmek çok zor olabilir çünkü bir kişinin hangi hastalığa sahip olduğunu ortaya çıkarabilecek bir muayene veya kan testi yoktur. Bir doktor muhtemelen çocuğun semptomlarına bağlı olarak belirli bir test önerecektir.


Juvenil artrit ile ilişkili çeşitli romatizmal durumların her biri farklı şekillerde kendini gösterebilir. Juvenil idiyopatik artritin, bilinen bir nedeni veya önceden tahmin edilebilir bir başlangıcı olmadığı için idiyopatik olarak adlandırılır. Semptomlar genellikle yaşlı bireyleri etkileyen artrit semptomlarına benzer. Bunlar; eklem iltihabı, kemik yapısındaki değişiklikler, rahatsızlık veya ağrı olarak görülür.


Juvenil idiyopatik artritin, eklemleri çevreleyen deride sedef hastalığı, ateş ve döküntü gibi sorunlar eşlik edebilir. Kawasaki hastalığı da eklem iltihabını içerir ancak aynı zamanda kan damarlarının iltihaplanmasına ve kalp rahatsızlıklarına yol açabilir. Lupus, çocuklarda ve ergenlerde yaygın olmasa da cildi, akciğerleri, kan damarlarını, eklemleri, beyni ve böbrekleri etkileyerek vücuttaki hemen hemen her organ sistemine zarar verme potansiyeline sahiptir.


Juvenil Artritli Çocuklar İçin Tedavi Seçenekleri


Araştırmacılar, çocuğun yeteneğinin izin verdiği kadar egzersiz, düzenli germe, uygun beslenme, fizik tedavi ve masaj terapisi önermektedir. Aşırı durumlarda, ateller, ortezler ve cerrahi, juvenil artritin neden olduğu büyüme farklılıklarını düzeltmeye yardımcı olabilir.


Masaj

Hem sıcak hem de soğuk terapi dahil olmak üzere çeşitli hidroterapi türleri, artritin neden olduğu ağrı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Sıcak kompresler ve buz paketleri doğrudan vücudun artritik bölgelerine uygulanabilir veya ağrıyı hafifletmek ve iltihabı azaltmak için vücut dönüşümlü olarak sıcak ve soğuk suya batırılabilir.


Artritten etkilenen belirli bölgeye odaklanan masaj veya vücut çalışması, alevlenmeler sırasında potansiyel olarak ağrıyı artırabilir veya semptomları şiddetlendirebilir. Böyle bir durumda masaj terapisine devam edilmesi önerilmez. Cildi etkileyen, tahrişe ve iltihaba neden olan juvenil artrite sahip kişiler, masaj tedavilerine devam etmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.


Dokunma terapisi ve masaj çeşitleri, juvenil artritin ağrılı ve doğrudan semptomlarını hafifletmenin ötesinde, ruh halini iyileştiren kimyasallar olan serotonin ve dopamin düzeylerini artırarak da fayda sağlar. Juvenil artrit için masaj alan gençler, bunun sonucunda daha fazla mutluluk ve yaşam kalitesine sahip olur. Sosyal hayatlarındaki arkadaşlık ilişkileri ve bununla birlikte ortaya çıkan zihinsel sağlık sorunları da iyileşebilir.


Comments


bottom of page