top of page

Kadınlarda Sırt Ağrısı: Ağrı Durumları ve Nedenleri


Kadınlarda Sırt Ağrısı: Ağrı Durumları ve Nedenleri

Sırt ağrısı, bazı tıbbi problemlerin, hastalıkların ve yaralanmaların bir nedenidir. Erkekler, kadınlar ve çocuklar akut veya kronik sırt ağrısı yaşayabilir, ancak kadınların erkeklere göre daha fazla sırt ağrısı yaşadıkları bazı durumlar vardır. Örneğin, kadınlar erkeklerden daha fazla kronik bel ağrısı ile uğraşır. Kadınlarda sırt ağrısının yaygın nedenlerinden bazıları aşağıdadır.


Kadınlarda Sırt Ağrısı Neden Olur?


Sırt ağrısı, bir dizi koşuldan herhangi birine bağlıdır. Bazen ağrı, omurgadaki veya destekleyici kaslar, bağlar ve tendonlardaki bir sorundan kaynaklanır. Bununla birlikte, sırt ağrısı vücudun başka bir bölümündeki bir sorundan da kaynaklanabilir ve insanlar yansıyan ağrı denilen şeyi yaşarlar. Ağrı, sırtın herhangi bir bölgesinde de ortaya çıkabilir. Bel ağrısı veya boyun ağrısı gibi lokalize ağrı olabilir veya yaygın sırt ağrısı olabilir. Kadınlarda sırt ağrısının genel neden kategorileri şunları içerir:

 • Sırt burkulması veya zorlanma,

 • Omur veya omurilik sinirlerinde yaralanma,

 • Osteoporoz ve disk hastalığı gibi hastalıklar,

 • Artrit,

 • Mesane veya böbrek enfeksiyonu gibi tıbbi durum,

 • Hormon dalgalanmaları.

Bel problemleri olan kadınlar genellikle bir spor yaralanması veya kazadan dolayı ağrı yaşarlar. Bu durumlarda, bel ağrısı, çekilen bir kas veya gergin bir bağdan kaynaklanır. Ağır sırt çantaları taşımak, gençlerde sırt ağrısının bir başka nedenidir. Ergenliğe ulaşan ve adet gören çocuklarda da hormon değişiklikleri nedeniyle sırt ağrısı yaşayabilir. Fazla kilolu veya obez olmak, çocuklarda sırt ağrısının başka bir nedenidir.


Bahsedilen genel kategoriler, kadınların daha sık yaşadığı çeşitli akut ve kronik ağrı durumlarını içerir. Bazı nedenler her yaşta ortaya çıkabilirken, diğerleri sıklıkla yaşlılarda görülür. Aslında yaşlı kadınlarda sırt ağrısı, omurgada eklem dejenerasyonuna yol açan yaşlanma süreci nedeniyle ortaya çıkan ağrıyı ifade eder. Aşağıda, kadınların sıklıkla yaşadığı ve sırt ağrısına neden olan bazı özel durumlar verilmiştir:

 • Fibromiyalji – yaygın sırt ağrısına neden olabilen kas ağrısı ve sertliği olan bir durum.

 • Hamilelik – hormonal değişiklikler (daha sonraki bir bölümde ele alınacaktır) ve büyüyen bir bebeğin, kuyruk kemiği de dahil olmak üzere bel bölgesine uyguladığı baskı, kadınlarda bel ağrısının en önemli nedenleridir.

 • Dejeneratif spondilolistezis – alt sırt omurları, altındakinin üzerinden öne doğru kayar ve omurilik sinir köklerini tahriş eder.

 • Sakroiliak eklem disfonksiyonu – SI eklemi, üst vücut ve pelvis arasında bir yastık görevi görür ve işlev bozukluğuna hamilelik, yürüme şekli, osteoartrit, yaralanma vb. neden olabilir.

 • Omurgada osteoartrit – faset eklemlerde kıkırdağın bozulmasına yol açan dejeneratif bir eklem hastalığı; kemiklerin incelmesi nedeniyle omurganın herhangi bir yerinde kompresyon kırığına yol açabilir.

 • Tıbbi bozukluklar – Kadınlarda yansıyan sırt ağrısına neden olan bir dizi rahatsızlık vardır, örneğin böbrek veya mesane enfeksiyonları, yumurtalık bozuklukları, rahim fibroidleri, pelvik enfeksiyonlar vb.

Kadınları etkileyen başka sırt ağrısı nedenleri vardır, ancak erkeklerin birçoğunu geliştirmesi muhtemeldir. Örneğin, bir kadın veya bir erkek spor salonunda veya iş yerinde spor yaparken veya ağırlık kaldırırken sırtını incitebilir.


Kadınlarda Sırt Ağrısına Ne Sebep Olur?


Sırtın üst kısmı veya torasik omurga, boyun tabanından başlayıp göğüs kafesinin dibine kadar uzanan alandır. Kadınlarda sırt ağrısı genellikle şunlardan kaynaklanır:

 • Otururken veya ayakta dururken eğilmek gibi kötü duruş, omurganın yanlış hizalanması,

 • Genellikle tekrarlayan hareketler veya eşyaların yanlış kaldırılması nedeniyle kasın aşırı kullanımı veya gerilmesi,

 • Diskler, kaslar veya bağlarda yaralanma,

 • Miyofasiyal ağrı,

 • Artrit.

Birçok sırt ağrısı vakası ciddi değildir. Küçük suşlar ve burkulmalar genellikle kendi kendine iyileşir. Bazı durumlarda, duruşu düzeltmek veya sırt dokularını güçlendirmek için daha fazla egzersiz yapmak, daha fazla sırt ağrısı vakasını önleyebilir.


Kadın Hastalıkları Sırt Ağrısına Neden Olabilir Mi?


Kadın hormonları, kasların ve kemiklerin çeşitli dejeneratif hastalıklarında ve ağrı duyarlılığında önemli bir rol oynar. Aşağıda hormonal sırt ağrısının yaygın nedenlerinden bazıları verilmiştir.

 • Adet Döngüsü

Hormon dalgalanmaları ağrı duyarlılığını arttırır ve kasları etkiler. Kadınlar, adet döngüsü sırasında alt karından alt sırta yansıyan ağrı yaşarlar.

 • Gebelik

Hamilelik sırasında vücut, pelvik bölgedeki eklemleri ve bağları gevşeten ve fetüsün büyümesine izin veren relaksin adı verilen bir hormon salgılar. Hormon değişiklikleri, omurgadaki destekleyici bağların da gevşemesine neden olarak sakroiliak eklem disfonksiyonuna neden olabilir.

 • Menopoz

Menopoz sonrası azalan östrojen seviyeleri nedeniyle spinal disk dejenerasyonu hızlanır.


Evde Masaj

Kronik sırt ağrısı ile yaşamak zordur çünkü en basit işleri veya hareketleri bile zorlaştırır. Kadınlar için, genellikle onları değerlendirme için bir doktora görünmeye iten bel ağrısıdır.


Kalıcı ağrı göz ardı edilmemelidir çünkü siyatik, rüptüre bir disk veya enfeksiyon gibi bir burkulma veya zorlanmadan daha ciddi bir şeye bağlı olabilir. Aniden gelen keskin ağrı da göz ardı edilmemelidir. Masajın sırt ağrısına yardımcı olabileceğini gösteren birçok yayınlanmış araştırma vardır. Terapötik masajın kalıcı bel ağrısı için etkili olduğu ve uzun süreli faydalar sağlayabildiğini destekleyen araştırmalara işaret etmektedir. Masaj veya ağrı kesici ilaçlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmadığında, akut veya kronik ağrı yaşam aktivitelerini engellediğinde bir doktora görünmek her zaman en iyisidir.


Comments


bottom of page