top of page

Kahuna Masajı Nedir?

Güncelleme tarihi: 29 Nis 2022


Kahuna Masajı

Kahuna Masajı Nedir?


Kahuna masajı, Hawaii de ortaya çıkmış eski bir terapötik masaj tekniğidir. Yerli Hawaii dilinde “kahuna” sözcüğü “gizli bilgi” anlamına gelmekte olan “huna” kelimesinden ortaya çıkmıştır. Kahuna şifa sanatlarından biri olarak kabul edilir ve rahatlama amacıyla uygulanmaya başlanmıştır. Batı’daki Kahuna masajının da tedavi edici ve son derece rahatlatıcı olduğu söylenmektedir.


Egzotik kokular, tütsüler ve mumlar eşliğinde yapılan Kahuna masajı diğer masajlardan farklı olarak rahatlatmak amacıyla uygulanan bir tekniktir. Tek bir seansında bile gerginlikten kurtulmayı, mutluluk ve rahatlamayı hedefler. Yumuşak bir şekilde kasların derinlerine etki eder. Bu dokunuşlar, bedenin bütününe etki ederek vücudun rahatlamasına yardımcı olur.


Ruh ve bedeni aynı düzeyde dinlendiren bu terapi, geleneksel olarak Hawaii adalarındaki Kahuna şifacıları tarafından “Tapınak Masajı” olarak kabul edilirdi. Öncelikle krallara ve savaş öncesi askerlere yapılırdı. Masaj, akıcı ve birbirine uyumlu teknikler ile uygulanmaktadır.


Uzman bir masaj uygulayıcısı tarafından hazırlanacak olan bir tedavi planı ile kendinize bir masaj planı hazırlayabilir ve ne kadarlık bir süreç içerisinde Kahuna masajı yaptırmanız gerektiğine kolayca öğrenebilirsiniz. Kahuna masajının diğer masaj terapilerinden farklı olmasını sağlayan iki önemli özellik vardır.


Kahuna masajının, ritmik ve sert bir masaj olduğunu bilmelisiniz. Masajı uygulayan kişi ritmik olarak hareket eder ellerini, dirseklerini, parmaklarını ve kollarını kullanır. Daha önce Kahuna masajı yaptırmış olan kişiler bu ritmik hareketlerin geleneksel masajlardan gelen kas gevşemesinden değişik olarak derin bir rahatlatıcı etki yarattığını söylemektedir.


Kahuna masajında ​ masaj ​uygulayıcısının enerjisi ve odaklanması da çok önemlidir. Kahuna masajı uygulayıcıları, Hawaii de şefkat ve sevgi göstermeleriyle ve tamamen masaj uygulanan kişiye odaklı olacak şekilde eğitilmişlerdir.


Kahuna masajının genellikle bedeni, zihni ve ruhu iyileştirmek için tasarlanmış bütüncül bir doğal terapi olduğu kabul edilir. Masaj seansına başlamadan önce, masaj uygulayıcısı size tedaviyi istemenizin nedenleri hakkında soru sorabilir. Bunun sebebi masaj başlamadan önce ihtiyaçlarınızı öğrenmek ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için uyum sağlamalarına yardımcı olur.


Masoz


Masaj uygulayıcısının masaj masası etrafında sizinle ilgilenirken yaptığı ritmik hareketler de uygulayıcı ile masaj yaptıran kişi arasında bir uyum sağlanması amaçlıdır.


Kahuna Masajının Faydaları


Kahuna masajının lenfatik, dolaşım, solunum ve sindirim sistemleri gibi sistemleri uyardığı söylenmektedir. Bağırsak sorunları, astım ve baş ağrıları gibi çeşitli rahatsızlıklar için de terapötik bir faydası vardır.


Ayrıca aşağıdakiler gibi belirli duygusal sorunlar için de yararlı olduğu söylenir;

  • Stres

  • Depresyon

  • Anksiyete

  • Duygusal Yorgunluk


Kahuna masajından yararlanmak için Hawaii bölgesine ait bazı temel inançları anlamak, masajdan daha fazla yararlanmanıza fayda sağlar. Birçok açıdan Kahuna felsefesi diğer eski kültürlerin felsefelerine benzetilir. Kahuna masajı, geleneksel Çin Tıbbının “yin” ve “yang” gibi tasarlanmasına benzer şekilde iki farklı enerjiyi birbiriyle dengelemek ve iki farklı iç enerjiyi bir araya getirmek için ortaya çıktığı söylenmektedir.

Kommentare


bottom of page