top of page

Kahuna Masajı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Kahuna-Masajı-Nedir-?-Nasıl-Uygulanır-?

Kahuna Masajı


Hawaii dilinde, masaj anlamını taşıyan kahuna, yumuşak hareketler, dokunuşlar ile yapılan bir masaj çeşididir. Hawaii masajı olan Kahuna masajı, eski bir terapötik masaj tekniğidir. Yerli olan Hawaiililerin dilinde kahuna kelimesi gizli bilgi anlamına gelmektedir. ‘’Huna’’ kelimesinden türemiştir. Başka bir deyişle de, bir Kahuna, huna sanatlarının usta bir uygulayıcısıdır. Kahuna masajı, geleneksel olarak Hawaii Adaları’nda Kahuna şifa sanatlarından biri olarak gevşeme ve rahatlamayı amaçlayarak uygulanmıştır. Batıda’ki Kahuna masajının da tedavi edici, tedaviye ek kullanıldığı ve son derece rahatlatıcı bir uygulama olduğu söyleniyor. Kahuna masajını uygulayacak olan uzman bir kişi tarafından hazırlanan naturıpatik bir tedavi planı ile bu masaj türünü ne sıklıkla yaptırmanız gerektiğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Kahuna masajını diğer masaj türlerinden farklı kılan iki önemli nokta bulunmaktadır.

Kahuna Masajının İki Önemli Noktası


1 - Kahuna masaj uygulamasının, düzenli, çok ritmik ve kuvvetli olduğu bilinmelidir. Kahuna masajı uygulayacak kişi masanın etrafında düzenli, ritmik olarak hareket eder, ellerini, dirseklerini, parmaklarını ve hatta ön kollarını da kullanır. Daha önce kahuna masaj uygulamasını uygulatmış olan kişiler sık sık, tek başına düzenli, ritmik hareketlerin, geleneksel masajlardan gelen kas gevşemesinden çeşitli olarak derin bir gevşetici etkisi olduğunu ifade etmektedirler.


2 - Kahuna masajında, masajı uygulayacak kişinin enerjisi ve uygulamaya son derece odaklanması çok önemli bir husustur. Kahuna masajı uygulayıcıları Hawaii toplumu için kutsal olan ‘’aloha’’ ruhunun özü olan şefkat, sevgi gibi duyguların tavrıyla, tamamen masaj uygulanacak olan kişiye odaklanacak şekilde eğitilmişlerdir.


Kahuna masajının çoğunlukla bedeni, zihni ve ruhu iyileştirmek için tasarlanmış olan bir doğal terapi olduğu bilinir. Kahuna masaj seansına başlamadan öncesinde, masajı uygulayacak kişi sizi tedaviyi istemenizin fiziksel ve ruhsal anlamda sebepleri hakkında konuşmaya teşvik edebilir. Bunu yaparak, masaj uygulamasına başlamadan önce ihtiyaçlarınızı karşılamak için uyumu sağlamalarına yardımcı olurlar. Masajı uygulayacak olan kişinin masanın etrafında sizler ile ilgilenirken yaptığı ‘’Hula’’ tarzı hareketler de, masajı uygulayacak kişi ile danışan arasında oluşan bir uyum ortaya çıkartmak amaçlı yapılır.


Kahuna Masajının Faydaları Nelerdir?


Kahuna masajının lenfatik, dolaşım, sindirim ve solunum sistemleri gibi bazı insan vücudu sistemlerini uyarmış olduğu ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra astım, irritabl bağırsak sendromu ve baş ağrıları gibi türlü rahatsızlıklar, problemler için terapötik bir yararı da vardır. Ayrıca belirli duygusal problemler için faydası olduğu da bilinir. Bu belirli duygusal problemler;

  • Depresyon

  • Sıkıntı

  • Stres

  • Bitkinlik

  • Bıkkınlık


Kahuna masajı uygulamasından yararlanmak için eski Hawaililerin gelenek ve inançları açısından eğitim almak gerekli değildir. Fakat bazı temel inançlarını alayabilmek ve bilmek Kahuna masajından daha fazla faydalanılmaya yardımcı olabilir. Pek çok yönden, Kahunaların felsefesi diğer iki eski kültürlerin felsefelerine benzer yöndedir. ‘’Huna’’ kelimesi, iki eski Hawaii dilinin bir karışımı olarak bilinir. ‘’Hu’’ erkek enerjisi anlamına gelirken, ‘’Na’’ kadın enerjisi anlamını taşır. Bir kahuna masajı, geleneksel Çin tıbbının ‘’yin’’ ve ‘’yang’’ yani dişi ve erkek enerjilerini dengelemek adına tasarlanmasına benzer biçimde, iki iç enerjiyi dengede tutmak, dengeye getirmek için tasarlanmıştır.

1 Comment


Guest
Sep 28, 2021

açıklayıcı bir yazı, beğendim

Like
bottom of page