top of page

Kalça Ağrısının Yaygın Nedenleri


Kalça Ağrısının Yaygın Nedenleri

Genç ve yaşlı insanlar, yaralanma, artrit, bursit ve daha fazlasını içeren çeşitli nedenlerle kalça ağrısı yaşarlar. Ağrı hafiften şiddetliye farklı yoğunlukta olabilir, ancak herhangi bir ağrı yürümeyi, oturmayı ve uyumayı zorlaştırabilir. Aşağıdaki makale, kalça ağrısının en yaygın nedenlerinin kısa bir özetidir.


Çoğu insan hayatlarının bir noktasında kalça ağrısı yaşar. Ağrı, bir kas gerilmesi veya hafif bir yaralanmanın sonucu olduğunda geçici olabilir. Bununla birlikte, daha ciddi bir şeyin meydana geldiğine dair bir uyarı göndererek şiddetli veya kronik de olabilir.

Kalça eklemi, femur veya uyluk kemiklerinin tepesindeki topun pelvis kemiğindeki yuva ile buluştuğu yerdir. Sokete asetabulum denir. Asetabulum ve femur kemiğinin topu kıkırdak ile kaplıdır.


Eklem astarına sinovyum denir. Yağlayıcı bir sıvı üretmekten ve besin sağlayarak kıkırdağı sağlıklı tutmaktan sorumludur. Kalça kemiklerini bir arada tutan ve bir dizi hareket sağlayan bağlar, tendonlar ve kaslardır. Kasların ve tendonların eklem içinde düzgün bir şekilde kaymasını sağlamak için küçük sıvı dolu keseler bulunur. Siyatik siniri kalça ekleminin arkasından, önde büyük arterler ve toplardamarlar bulunur.


Bu kadar karmaşık bir yapı ile kalça ağrısının sık rastlanan bir durum olması veya kalça ağrısının birçok nedeninin olması şaşırtıcı değildir. Top ve yuva yapısı, vücut hareketi ve konumlandırma için kullanılan ana eklem olarak birçok kullanıma dayanacak şekilde tasarlanmıştır, ancak çoğu eklem gibi kırık kemiklere, yaralanmalara, hastalıklara ve aşınmaya maruz kalır. Kalça ağrısı çeşitli şekillerde hissedilir;

  • Kasık veya kalçada hissedilen ağrı – kalça ekleminde bir sorun olduğunu gösterir.

  • Kalçanın dışında hissedilen ağrı – eklem çevresindeki yumuşak dokularla ilgili bir sorunu gösterir.

  • Dış kalçada veya üst uylukta hissedilen ağrı – aynı zamanda eklem çevresindeki yumuşak dokularda bir sorun olduğunu gösterir.

Ağrının yeri, bir doktorun ağrının nedenini belirlemesine yardımcı olabilir. Ağrı, çeşitli aktiviteler sırasında ve bariz veya açık olmayan nedenlerle ortaya çıkabilir;

  • Yürürken kalça ağrısı,

  • Kalça üzerinde uyurken yaşanan ağrı,

  • Yaralanma ile ani kalça ağrısı.

  • Bazen ağrıya neden olan sorunun dış belirtileri vardır. Örneğin, kalça bölgesinde şişlik olabilir veya kalça çevresindeki bölge sıcak ve hassas hissedilebilir.

Kalça Ağrısına Neden Olan Nedir?


Kalça ağrısının kaynağını belirlemedeki zorluklardan biri, birçok nedenin olmasıdır. Örneğin, yürürken kalça ağrısı bursit, artrit veya tendinite bağlı olabilir. Bir yürüyüş seansından sonra kalça ağrısı, kalçayı aşırı kullanmaktan veya bir tendon veya kas gerilmesinden kaynaklanan tekrarlayan strese bağlı olabilir. Kalça ağrısının yaygın nedenleri şunlardır:


Artrit – artrit, kalça eklemi iltihabına ve kalça içinde hissedilen ağrı ile kıkırdak bozulmasına neden olur, ancak sıklıkla kalça dışında da hassasiyet veya şişlik eşlik eder.


Çekirdek kas yaralanması – kas yırtılması veya yumuşak dokuların zarar görmesi nedeniyle kasık bölgesinde ağrı hissedilir.


Labral yırtık – kalça yuvasını çevreleyen ve uyluk kemiğini yerinde tutmaya yardımcı olan kıkırdak yırtılır ve kasık veya kalçada ağrıya neden olur.


Bursit – kalça veya uyluğun dış kısmında ağrı hissedilir ve eklemdeki sıvı keselerinin iltihaplanmasından kaynaklanır.


Tendinit – Kalça çevresindeki kaslar, kasları kemiğe bağlayan tendonların aşırı kullanımı veya gerilmesi nedeniyle hassastır.


Kalça burkulması – kalçadaki kemikleri birbirine bağlayan bağlar yırtılır veya gerilir, sıklıkla şişme, hassasiyet ve ağrıya neden olur.


Kırık pelvik kemik – kalça ve pelvik ağrı, pelvis kırıldığında aşırı olabilir.


Kalça çıkığı – genellikle travmatik bir yaralanmanın sonucu olan femur, kalça kemiği yuvasından zorlanarak dışarı çıkar ve kalçanın içinde ve dışında ağrıya neden olur.

Pelvik bölgedeki sistemlerle ilgili tıbbi sorunlar – bazen kalça ve pelvik ağrı aslında kalçadaki bir durumla değil, ürolojik veya gastrointestinal sorunlar gibi diğer tıbbi sorunlarla ilgilidir.


Kanser – bazen kalça ağrısına bir kemik tümörü veya diğer kemik rahatsızlıkları neden olur ve mutlaka kalça kemiğinde olması gerekmez.


Alt omurga koşulları – artrit veya sıkışmış bir sinir gibi omurga ile ilgili bir sorun kalça ağrısına neden olabilir.


Evde Masaj

En önemli kronik kalça ağrısı nedenleri arasında artrit vardır. Artrit alevlenmeleri de akut veya kısa süreli kalça ağrısının en yaygın nedenidir. Kronik kalça ağrısı ayrıca eklemdeki bir malformasyonun veya doğru şekilde iyileşen ve iltihaplanmaya neden olan bir yaralanmanın sonucu olabilir.


Yaralanma olmadan ortaya çıkan ani kalça ağrısı, kalça labral yırtılması olabilir. Yırtığın kendisi sıklıkla hiçbir belirti göstermez, ancak kalça ağrır, sertleşir veya bir yakalama hissi yaşar.


Bazen hafif bir kas gerilmesinden veya yaralanmasından kaynaklanan kalça ağrısı, reçetesiz satılan ağrı veya iltihap önleyici ilaçlarla ve masaj terapisi ile giderilir. Ancak ağrı devam ederse veya şiddetliyse veya kalça eklemi bölgesinde şişlik veya kızarıklık varsa sebebini belirlemek için bir doktora görünmek önemlidir.


コメント


bottom of page