top of page

Kamçı Yaralanması ve Masaj


Kamçı Yaralanması ve Masaj

Kamçı yaralanması, boynunuzdaki güçlü, hızlı ileri geri hareketin neden olduğu bir boyun yaralanmasıdır. Bu ileri ve geri veya yan yana hareket olabilir. Bir kırbacın çatlamasını taklit eder, bu nedenle kırbaç veya kamçı yaralanması adı verilir. Doktorlar bazen buna hiperekstansiyon yaralanması da derler.


Baş bir yönde hızla hareket ederken, boyun kasları sinir sisteminizden korunmak için kasılma ve kısaltma emri alır. Daha sonra meydana gelen ters hareket daha sonra bu kasılan ve kısalan kasları aniden çekerek gerilmelerine veya burkulmalarına neden olur. Mikro yırtılma, boyun kas dokularında ve bazen omuzlarda ve sırtta da meydana gelir.


Burkulmalar ve Gerilmeler


Gerilme, bir kasın veya kası kemiğe bağlayan bağ dokusunun (yani: tendon) yaralanmasını içerir.


Burkulma, kemikleri bir arada tutan bağ dokusunun yaralanmasını içerir (yani: bağ).

Kamçı yaralanması genellikle araba kazalarından kaynaklanır, ancak diğer fiziksel travmalardan da olabilir.


Kamçı Yaralanması Belirtileri Nelerdir?


Semptomlar yaralanmadan sonraki günler içinde gelişir. Yaygın semptomlar şunları içerir:

  • Boyun ağrısı ve sertliği,

  • Boyun hareketi ile daha kötü ağrı,

  • Boyunda alçaltılmış hareket aralığı,

  • Baş ağrısı,

  • Omuz, üst sırt veya kollarda hassasiyet veya ağrı,

  • Kollarda karıncalanma veya uyuşma,

  • Tükenmişlik,

  • Baş dönmesi.

Bazı insanlar ayrıca bulanık görme, kulak çınlaması, uyku bozuklukları, sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, hafıza sorunları ve depresyon yaşayabilir. Çoğu insan birkaç hafta içinde kamçıdan kurtulur.


Kamçı Yaralanması Nasıl Teşhis Edilir?


Kamçı yaralanması, genellikle doktorunuz tarafından kapsamlı bir fizik muayene ile teşhis edilebilir veya bazen bir fizyoterapist tarafından yapılır. X-ışınlarında yumuşak dokulardaki hasar görülemeyeceğinden, başka testler de gerekli olabilir.


Masaj

Masaj Kamçı Yaralanmasına Nasıl Yardımcı Olur?

Kamçı yaralanması, kaslarda ve diğer dokularda yara dokusu tarafından onarılan mikro yırtıklara neden olur. Bu yara dokusu yanlış hizalanmış olabilir ve masaj terapisi, yara dokusunun gevşemesine ve bir şekilde hizalanmasına yardımcı olurken aynı zamanda kaslardaki gerilimi de gevşetebilir, böylece çok fazla ağrınız olmaz ve hareketliliğinizi yeniden kazanırsınız.


Masaj, kan akışını ve beslenme dağılımını artırır. Bu etki, yakın zamanda kamçısı olan birinin iyileşme sürecini büyük ölçüde hızlandırabilir. Bunu yaparken masaj, bir kazadan sonra kronik sorun yaşama şansını azaltabilir.


Miyofasyal çalışma, dokuların hidrasyonunu ve akışkanlığını artırmaya yardımcı olur, kasların, bağların ve tendonların hareketini serbest bırakır. Sürtünme temelli masaj teknikleri, oluşmuş herhangi bir yara dokusunun parçalanmasına yardımcı olacak ve hareketliliği ve hareket aralığını artıracaktır.


Tetik Nokta Terapisi, etkilenen kaslarda tutulan gerilimi azaltmak için vücuttaki ağrılı noktalara sinir sisteminin ateşlenmesini azaltarak çalışır. Dolaşımı harekete geçiren, sizi ve kaslarınızı gevşeten ve sinir sistemini sakinleştiren her türlü masaj, baş ağrılarını azaltmaya ve önlemeye yardımcı olabilir.


Son olarak, meydana gelen kaza veya travma oldukça rahatsız edici ve travmatik olabilir. Masaj, olaydan kaynaklanan herhangi bir duygusal sorun üzerinde çalışmanıza yardımcı olmak için zihni sakinleştirmeye ve vücudunuzdaki stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Masajların bedeniniz ve zihniniz için rahatlatıcı olması amaçlanmıştır, bu nedenle herhangi bir ağrının terapistinize iletilmesi gerekir. Başka bir şey yapmayı deneyebilir, baskıyı değiştirebilir veya vücudunuzda farklı bir noktaya geçebilirler.


Masajdan sonra, eskisinden çok daha az ağrı ve sertlik hissedeceksiniz. Dokular tam anlamıyla çözmüş olacağından, masajı takip eden 24-48 saat boyunca masaj sonrası biraz ağrı olabilir, bu yüzden lütfen masaj sonrası evde bakım önerilerinize uyduğunuzdan ve bol su içtiğinizden emin olun.


Tipik bir tedavi, haftada bir seans olmak üzere 8-12 seanstır. Vücudunuzun tedaviye iyi yanıt verdiği, evde bakım talimatlarınızı tamamladığınız ve daha fazla veya ek travmalarınız olmadığı için bu tedavi süresinin sonunda neredeyse %100 iyileşmeniz gerekir.


Comentarios


bottom of page