top of page

Karın Masajı Nedir?

Güncelleme tarihi: 12 Kas 2021


Karın Masajı

Karın Masajı Nedir?


Göbek ve karın bölgesine özellikle bağırsak hastalıklarının tedavisi için yapılan rahatlatıcı ve ağrı kesici bir masaj türüdür. Karın masajı sayesinde sindirim sistemindeki kasları gevşeterek sindirimin daha kolay yapılmasını sağlar. Bu bölgedeki kasların gevşemesiyle sindirim hızlandırılıp, kabızlık problemi azalır. Karın masajının avantajlarından biri de ağrısız oluşu, hiçbir yan etkisi olmayışı ve kendi kendimize de uygulayabileceğimiz bir masaj türü olmasıdır.


Karın Masajı Hangi Hatalıkların Tedavisinde Kullanılır?


Karın masajı yüzyıllardan beri uygulanan bir masajdır türüdür. Kabızlık ve sindirim sorunlarını ortadan kaldırma amacıyla uygulanmaktadır ve zaman geçince rağbet gören bir masaj türü haline gelmiştir. Uzakdoğuda yapılan araştırmalar sonucunda da karın masajının kabızlığa iyi geldiği kanıtlanmıştır. Güney Amerikada da yapılan bir araştırma sonucu karın masajı sonrasında kabızlık sorunu olan kişilerin tuvalete çıkmalarında artış görülmektedir. Karın masajını uygularken kullanabileceğiniz aromatik yağlar biberiye, limon ya da nane türleri masajı daha etkili hale getirecektir.


Karın masajı kabızlık sorunu yaşayanların yanında kronik kabızlık yaşayanlarda da işe yaramıştır. Kronik kabızlık şikayeti olan kişilerde kabızlık için kullanılabilecek ilaçlar denenmiş ama hiçbir sonuca varılamamıştır bunun sonucunda her gün ortalama 10 dakika karın masajı uygulanmaya başlanmış ve sonucunda bağırsak hareketlendiği ve kabızlık sorununun azaltığı görülmüştür. Bu masajın hiç bir yan etkisi yoktur kabızlık sorunu yaşayan her 10 kişiden 9 unda işe yaradığı görülmüştür.Masoz

Karın Masajı Nasıl Yapılır?


Karın masajını yapabilmek için uzman bir terapiste ihtiyaç var mıdır? Tabi ki bu masajı bir masaj uzmanı yaparsa daha etkili olacaktır. Ama yine de kendinizi rahatlatmak amacıyla yapabileceğiniz karın masaj için bilmeniz gereken bazı ufak detaylara bir göz atalım. Öncelikle masaja sağ taraftan apandisit bölgesinden başlanır ve bu noktadan dairesel hareketlerle karnınıza saat yönüne doğru masaj yapılır.


Apandisit bölgesinden yukarıya kaburgalara doğru gelinir ve kaburganın altından sol tarafa doğru ordan da kasık bölgesine masaj uygulanır. Bu masaj düzenli olarak uygulandığı zaman kabızlık sorununuzda azalma görülür. Bu masaj aynı zamanda yağ yakımını hızlandırır ve fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olur.


Yapılan masajdan güzel bir sonuç alınması için uygulanması gereken adımlar kısaca;


Düz bir zemine sırtüstü uzanılır, aromatik yağlardan az miktarda uygulanır.

Göbek bölgesindeki yağlanma sorunundan kurtulmak ve yağ yakımı için biberiye, hazımsızlık problemleri için de papatya yağı tercih edilmelidir.

Göğsün altından karın kısmı gerdirilir ve karnın çevresine baskı yapılmadan sıvazlanır, bu ovma işlemi saat yönüne doğru yapılır. Sıvazlama işlemi masaja hazırlık sağlar ve bu ovma işlemi 3 dakika boyunca uygulanır.

Karnın çevresine parmak uçlarıyla dairesel hareketler uygulanır, bu hareketler özellikle şişkinliğe iyi gelir ve bağırsakları harekete geçirir. Bu harekette 3 dakika boyunca uygulanır.

Masaj esnasında mesaneye baskı yapılmamalıdır ve son olarak karın bölgesi saat yönüne doğru 2 dakika boyunca sıvazlanır ve masajı sonlandırılır.

Comments


bottom of page