top of page

Karın Masajı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Karın-Masajı-Nedir-?-Nasıl-Uygulanır-?

Karın Masajı


Birçok masaj çeşidi ve tekniği olan masaj yönteminin, refleksoloji, shiatsu, chavutti thirumal, lomi lomi masajı gibi karın masajı da içinde yer alır.


Karın Masajı Uygulaması

Karın masajı uygulanacak olan kişinin pozisyonu;

Başın alt kısmında bir yastık olacak şekilde, dizler bükülü olur ve sırtüstü yatılır. Dizin alt kısmı rulo bir yastık ile desteklenir.

Karın masajı uygulayacak olan terapistin, masözün pozisyonu;

Terapist, masöz sağ elini kullanıyor (sağlak) ise, masajı uygulayacak kişinin sağ tarafında ayakta durur.


Teknikler İle Karın Masajı Uygulaması


Öfloraj Tekniği

Her iki elde göbeğin altında olacak şekilde, göbeğin altından başlayarak göğüs kafesine doğru çıkar. Bu kısımda eller enlemesine doğru olarak yanlara iner. Tekrardan göbek üstünde eller bir araya gelir ve aşağı doğru iner. 3 - 5 kere tekrarlanır.


Petrisaj Tekniği

Karın kaslarına petrisaj tekniğinin uygulanması tercih edilmez. Fakat gereklilik duyulursa derin olmayan bir yoğurma hareketi yapılabilir.


Öfloraj Tekniği

Aynı şekilde 3-5 tekrar.


Kolon

Kolon masajı tedavi masajı ile ilgili olarak formasyona sahip sağlık çalışanlarınca uygulanmalıdır.


Öfloraj Tekniği

Sol el ile üstten destekleyen sağ elin parmak uçları doğru yere yerleştirilir. Buradan derin öfloraj tekniğiyle yükselen kolon üstünden yukarıya doğru ilerlenmektedir. Ardındanda transvers kolon ve inen kolonu aynı şekilde izleyerek aşağı inilir. Buradan karşı noktaya yani başlama noktasına gelinerek yüzeysel öflorajla dönülür.


Friksiyon Tekniği

Eller aynı pozisyonda olarak ve aynı yerden başlayarak, inen kolonun distal bölgesine yaklaşık 5 cm uzağa gelinceye kadar ilerlenmelidir. Bu noktada friksiyon tekniği uygulanır. Sonraki aşamada tekrar başlama noktasına gelinir, ilerlenir ve ilk friksiyon noktasından 5 cm uzağa gelinceye kadar ilerlenmelidir. Burada friksiyon tekniği uygulanır. Sonrasında tekrardan başlama noktasına geçilir, ilerlenir ve ilk friksiyon tekniğinin noktasından 5 cm yukarıya çıkılınca yine friksiyon tekniği uygulanır. Derin öfloraj tekniği ile devam edilmektedir. Bu şekilde 5 cm geriden başlayarak aynı hareketler tekrar eder.


Öfloraj Tekniği

Karın masajı bu teknik ile 3-5 kere tekrar yapılır.


Karın Kaslarına Öfloraj. Tekniği

Kolon masajı karın kaslarına yapılan 3- 5 öfloraj tekniği ile tamamlanır.


1 Comment


Guest
Sep 28, 2021

bilgilendirici kaynak için www.masoz.net e teşekkür ederim

Like
bottom of page