top of page

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Tedavi Edilebilir?


Karpal Tünel Sendromu Nasıl Tedavi Edilebilir?

Karpal tünel sendromu, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen bir durumdur. Median sinir basıncı çarptığında, el ve bilekte uyuşma, karıncalanma, ağrı ve güçsüzlük ortaya çıkabilir.


Birçok çalışan her gün bilgisayarlarında birkaç saat çalıştığından, tekrarlayan bilek hareketleri çoğu ofis çalışanında genellikle karpal tünel sendromuna yol açar. Bir çalışma, çalışan yetişkinlerin yaklaşık %70'inin karpal tünel sendromu veya benzer durumlar bildirdiğini, buna karşın çalışan yetişkinlerin %10'dan daha azının astım veya cilt rahatsızlıkları bildirdiğini buldu.


Karpal Tünel Sendromu Gelişimine Yol Açan Faktörler


Parmakların aşırı kullanımı ve aşırı bilek pozisyonları, genellikle hamilelikte görülen sıvı tutulması gibi durumlar, kırık, burkulma, çıkık ve zorlanma gibi bilek yaralanmaları da karpal tünel sendromuna yol açabilir.


Bileğin tendonları, tedavi edilmediği takdirde karpal tünel sendromuna yol açabilecek şişlik ve iltihaplanma nedeniyle olumsuz etkilenebilir. Metabolik ve hormonal değişiklikler ayrıca tiroid dengesizliği, hamilelik ve hatta menopoz gibi durumlar karpal tünel sendromunu tetikler.


Bazı ilaçlar, bazı steroidlerin aşırı kullanımı gibi karpal tünel sendromuna dönüşebilecek yan etkilere neden olabilir. Diyabet, romatoid artrit ve dejeneratif artrit gibi belirli hastalıklar da karpal tünel sendromunun oluşumuna yol açabilir.


Arabada veya spor kazasında olmak gibi belirli yaralanmalar ve travmalar karpal tünel sendromuna yol açabilirken, birkaç yaşam tarzı seçimi durumu daha da kötüleştirebilir. Örneğin, aşırı yeme ve egzersiz eksikliği, bazı hastalarda karpal tünel sendromuna yol açan obeziteyi ortaya çıkarır.


Karpal Tünel Sendromunu Önlemek İçin İpuçları


Fizyoterapi ve masaj karpal tünel sendromu önlemeye yardımcı olabilirken, bazı hastalarda durumu düzeltmek için ameliyat gerekebilir.

  • Duruş ve Bilek Egzersizleri

Her iki saatte bir yapılan duruş düzeltme ve bilek egzersizleri karpal tünel sendromu riskini azaltabilir. Kas gerilme riskini azaltmak için işe başlamadan önce yapabileceğiniz esneme ve el germe egzersizleri de vardır. Ayrıca mümkün olduğunca aşırı el hareketlerini en aza indirmeye çalışmalısınız.

  • Dolaşıma Dikkat Edin

Soğuk eller ve bilekler karpal tünel sendromu riskini artırabilir, bu nedenle kan akışını ve dolaşımını optimize etmek için onları sıcak tutmaya çalışın. Ağır nesneleri kaldırmak gibi şiddetli veya tehlikeli faaliyetlerden kaçınarak ellerinize ve bileklerinize dikkat etmeniz de yardımcı olacaktır.

  • Masaj Yardımcı Olur

Bilek masajları iltihabı ve ağrıyı azaltabilir ve sağlıklı bir yaşam tarzı karpal tünel sendromu dahil olmak üzere birçok farklı sağlık sorunu riskini azaltacaktır. Bazı uyku pozisyonları, uyandığınızda kas ağrılarına ve ağrılarına neden olabilecek sırtınıza ve bileklerinize ek baskı uygulayabilir.

  • Tutuşunuza Dikkat Edin

Çalışırken veya egzersiz yaparken tutuşunuzu izlemek ve çok fazla güç uygulamaktan kaçınmak önemlidir. Sorunların tırmanmasını önlemek için herhangi bir tıbbi durum hızlı bir şekilde teşhis edilmeli ve tedavi edilmelidir. Fizyoterapi ve masaj, güçlü ağrı kesiciler veya invaziv tıbbi prosedürler kullanılmadan karpal tünel sendromunu başarılı bir şekilde önleyebilir veya tedavi edebilir.


Masöz

Karpal Tünel Sendromu için Fizyoterapi


Bir fizyoterapist tüm semptomları teşhis edecek ve karpal tünel sendromu için etkili bir tedavi önerecektir. Daha sonra fizik muayene yapacaklar ve özelleştirilmiş bir tedavi planı sunacaklar. Özel egzersiz programları, çalışma duruşu tekniklerinin yanı sıra sinir mobilizasyonu ve tendon tekniklerini içerecektir.


Fizyoterapistiniz ayrıca bilek kemiklerinin optimal mobilizasyonuna ve kas güçlendirme ve germe egzersizlerine odaklanacaktır. Fizyoterapistiniz size tipik duruş ve ergonomik hataları nasıl düzelteceğinizi öğretecektir.


Bazı durumlarda fizik tedavi yeterli olmayabilir, bu durumda ameliyat olmanız gerekebilir. Diğer durumlarda, bir fizyoterapistle çalışmak, ameliyat sonrası iyileşmenizi hızlandırmak için uygun olacaktır.


Comments


bottom of page