top of page

Karpal Tünel Sendromu ve Masaj


Karpal Tünel Sendromu ve Masaj

Karpal tünel sendromu milyonlarca insanı etkileyen ağrılı ve rahatsız edici bir durumdur. Birçok hasta ağrıyı hafifletmek için ameliyata başvurur, ancak ameliyat her zaman risk taşır. Reçeteli ağrı kesici ilaçlar yardımcı olabilir, ancak istenmeyen yan etkileri de olabilir. Peki başka ne yapılabilir?


Karpal Tünel Sendromu Nedir?


Karpal tünel sendromu, el bileğindeki median sinirin bilekten geçerken iltihaplanması veya sıkışması sonucu oluşur. Bu genellikle, yazı yazmak, enstrüman çalmak veya bileğinizi kullanarak tekrar eden başka herhangi bir eylem gibi uzun süre tekrar eden çalışmalardan kaynaklanır. Karpal tünel sendromu, genetik veya diyabet ve romatoid artrit gibi hastalıklar nedeniyle de gelişebilir.


Tekrarlayan hareket, bilekteki tendonların kalınlaşmasına veya şişmesine neden olur ve bu da medyan sinire baskı yapar. Bu elin ana siniri olduğu için semptomlar son derece belirgin olabilir.


Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri Nelerdir?


Karpal tünel sendromunun belirtileri şunlardır:

  • Elinizde, başparmağınızda ve bileğinizde uyuşma, karıncalanma ve ağrı,

  • Önkolda yayılan ağrı,

  • Bir şeyleri kavramada ve tutmada zorluk,

  • Zayıflık.

Uyku pozisyonları semptomları daha da kötüleştirebilir ve ağrı uykunuzu bölebilir. Semptomlar gün boyunca daha da kötüleşebilir, genellikle ellerinizi saatlerce kullandıktan sonra akşamları daha şiddetli hale gelebilir. Elin başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının bir kısmı tipik karıncalanma ve uyuşma modelleri ortaya çıkacaktır.


Masaj Karpal Tünel Sendromuna Nasıl Yardımcı Olur?


Karpal tünel sendromuna yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış bir masaj, boynunuzdan kolunuzdan elinize kadar olan kaslara ve bağ dokularına hitap eder. Bu, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek kasları ve bağ dokularını uzatır.


Masaj terapisti ayrıca omzunuzun, kolunuzun, bileğinizin ve elinizin yumuşak dokusundaki tetik noktalarını ve gerginliği hedefleyecektir. Bu, kaslarınızdaki skar dokusunun gerginliğini yumuşatmaya yardımcı olabilir ve en iyi şekilde çalışmalarını sağlar. Bu, bileğinizin daha özgürce hareket etmesini sağlayarak medial sinir üzerindeki baskıyı azaltır.


Karpal Tünel Sendromuna Masaj Yaptırmak Acı Verir Mi?

Herhangi bir terapötik masaj gibi, tedavi sırasında biraz rahatsızlık olabilir. Asla dayanılmaz veya çok acı verici olmamalıdır. Neyin iyi hissettirip neyin iyi gelmediği konusunda masaj terapistinizle konuştuğunuzdan emin olun. Masajınızın ardından, masaj sonrası biraz ağrı, kızarıklık veya biraz şişlik olabilir. Tedavi sonrası bakım önerilerinizi mutlaka dinleyin. Buz önerilebilir.


Masaj, semptomları hafifletmek ve ağrıyı azaltmak içindir, daha fazlasına neden olmaz. Tedavi sonrası ağrı, tedaviyi takip eden 2-3 günden daha uzun bir süre devam ederse, terapiste bildirmekten çekinmeyin.


Kaç Masaj Uygulaması Önerilir?

Birçok kişi sadece ilk seanstan sonra rahatlama yaşar, ancak semptomlar çabucak geri gelir. Masaj terapistleri, uzun süreli rahatlama sağlamak için 4-6 x 60-90 dakikalık seanslar önerir. Belirtilerinizin şiddeti, kaç seansa ihtiyacınız olacağını belirlemede rol oynayacaktır.


Belirtilerden kurtulmanın her zaman iyileştiğiniz anlamına gelmediğini unutmayın. Belirtileri izlemek için doktorunuza danışmaya devam etmelisiniz. Birçok masaj terapisti, doktorunuz tarafından size verilen tedaviye ek olarak (ör: Fizyoterapi) karpal tünel masajı almanızı önerir.


Evde Masaj

Karpal Tünel Sendromuna Yardımcı Olmak İçin Evde Ne Yapabilirim?

Semptomları hafifletmeye yardımcı olması için bir bilek ateli de kullanabilirsiniz. Bu yöntem, özellikle ilk etapta karpal tünel sendromuna neden olan aktiviteleri yaparken çok etkili değildir. Bununla birlikte, evde uyurken veya dinlenirken atel kullanmanın semptomları azaltmada veya yönetmede çok yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.


Soğuk kompres kullanmak iltihabı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Bileğinizi kullanırken daha sık mola vermek de yardımcı olabilir. Bu molalarda daha fazla mola ekleyebilir ve soğuk kompres uygulayabilirsiniz.


Doktorunuzun tavsiyesi üzerine ağrıyı hafifletmek için Tylenol veya Ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar da alabilirsiniz. Karpal tünel sendromu çok acı verici ve çok sinir bozucu bir durumdur, ancak rahatlama bulabilirsiniz.


Karpal tünel masajları, semptomlara neden olan iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir, bu da genellikle diğer tedavilerden daha etkilidir. Ağrınızı azaltmak için evde de adımlar atabilirsiniz. Karpal tünel sendromunuz olduğunu düşünüyorsanız, sizin için en iyi tedavi seçeneklerini bulmak için doktorunuzla konuşmalısınız.

Comments


bottom of page