top of page

Kas Ağrısı İçin Derin Doku Masajı


Kas-Ağrısı-İçin-Derin-Doku-Masajı

Kas ağrısı için derin doku masajı uygulaması zamanı geldiğinde herkesin uygulaması ya da bir uzmana uygulatması gereken bir masaj tekniğidir. Sırt ve kas ağrıları tüm gün masa başında da otursanız yaşayabileceğiniz ağrılar arasındadır. Masa başında oturmak gibi uzun zaman hareketsiz ve sabit durmayı gerektiren işler yapmak kas ağrılarını ciddi oranda tetikler.


Kas ağrısı için derin doku masajı uygulaması sancılı ve ağrılı bünyeleri oldukça rahatlatan bir masaj yöntemidir. Derin doku masajı her çeşit kas ağrısında başvurulan ilk seçeneklerden biridir. Oldukça yaygın olan kas ağrısı derin doku masajı, uygulanması dahilinde kas ağrılarınızı nispeten kısa bir zamanda gözle görülür bir şekilde azaltacaktır.


Kas Ağrısı Neden Olur?


Kas ağrılarının bir çok nedeni olabilir. Bunu belirli nedenlere bağlamak pek doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü bu nedenler kişiden kişiye oldukça değişiklik gösterebilir. Bazı bireylerde aşırı yorgunluk ve hareket nedeniyle ufak kas yırtılmaları meydana gelir ve bu yırtılmalar çoğu zaman kas ağrılarına sebep olur. Bazı bireylerde ise hareketsizlik, durgunluk ve uzun süre oturma durumunda da kas ağrıları meydana gelebilir.


Fiziksel aktivitelerin en hafif gözükeni dahi aynı anda birden fazla kas kullanır. Yalnızca tek bir kas grubunu kullanarak yapılan fiziksel aktivitelerde dahi kaslarımız farklı biçimlerde çalışırlar. Tek bir kasın bile pek çok kullanım şekli ve kullanım amacı vardır.Derin Doku Masajı Nedir?


Derin doku masajı, vücuttaki dokuların alt katmanlarının hareketini sağlar ve kaslar ile eklemleri oluşturan destekleyici dokuları da hedefler. Diğer popüler masaj teknikleriyle karşılaştırıldığında, basınç olarak daha da düşüktür ve bedenin belirli pozisyonlara yönlendirmesini de içerir. Bu masaj çeşidi çoğunlukla yavaş ve sıkı bir şekilde uygulanır.


Derin doku masajı uygulanan birey çoğunlukla yüzüstü ya da sırt üstü pozisyonda bekler. Hedeflenen alanlara ise bu sırada derin bir baskı yapılır. Masaj uygulamasının yararlı olmasının temel nedenlerinden birisi ise kan akışını hızlandırıp, kaslardaki gerginliği alması ve psikolojik stresi düşürmesi, serotonin, oksitosin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlamasıdır.


Derin Doku Masajının Faydaları Nelerdir?


Kas ağrıları için uygulanan masaj terapileri yaklaşık 30 dakika ila 120 dakika süreleri arasında farklılık gösterir. Kas ağrısı yaşayan kişiler için bu süre oldukça iyi bir şekilde harcanmış bir süredir. Derin doku masajı terapisinin pek çok faydası bulunur. O yararlardan bazıları şunlardır;


İyi Hissettirir

Düz ve basit bir mantıkla masaj uygulamasının genel olarak herkese iyi hissettiren bir uygulama olduğunu söylemek de oldukça kolaydır. Masaj uygulamasının deri ve kas sağlığına iyi gelen onlarca etkisi bulunmaktadır.


Kasları İyileştirir

Kaslarımız yapıları gereği büyüdükçe yırtılırlar. Bu yırtılmalar kas ağrılarına sebep olur. Fakat bu ağrıların nedeni kas çekilmesi veya bağların kopması gibi bir sakatlık da meydana çıkabilir. Masaj bu yırtılmalar ve sakatlıkları sonucu oluşmuş olan hasarı iyileştirmek adına uygulanır. Aynı zamanda bu oldukça etkili bir uygulamadır.


Esnetir ve Gerginliği Atar

Kaslarda kayda değer bir hasar bulunmadığı takdirde dahi masaj kas ve derideki düğümleri ve gergin noktaları da iyileştirmeye fayda sağlar.

Comments


bottom of page