top of page

Kas Ağrısını Gidermek İçin Miyofasyal Gevşetme


Kas Ağrısını Gidermek İçin Miyofasyal Gevşetme

Pek çok ağrı kaynağı türü vardır ve bunlardan biri kasları kaplayan miyofasyal dokudur. Yumuşak bağ dokusu geçici ağrıya neden olabilir veya miyofasyal ağrı sendromu adı verilen kronik bir duruma dönüşebilir. Kas gerginliği veya küçük yaralanma nedeniyle miyofasyal ağrı için, evde miyofasyal gevşetme egzersizleri adı verilen basit egzersizler yapmak genellikle mümkündür.


Miyofasyal Dokuyu Anlamak


Fasya, vücuttaki sinirleri, kemikleri, kan damarlarını ve kasları çevreleyen güçlü, ince, bağ dokusudur. Miyofasyal, özellikle hem tek kaslar hem de kas grupları olmak üzere kasları çevreleyen fasya veya bağ dokusuna atıfta bulunur. Miyofasiyal ağrı başka bir deyişle kas ağrısıdır. Şunlardan dolayı gelişebilir:

 • Kas yaralanması,

 • Aşırı ya daha fazla kasın aşırı eforu,

 • Kasları zorlayan tekrarlayan hareketler,

 • Kötü ve uzun süreli kas gerginliği,

 • Kas spazmları,

 • Bir veduruş,

 • Hastalık,

 • Enflamasyon,

 • Aktivite eksikliği.

Vücudun her yerinde kaslar vardır, yani kasın olduğu her yerde miyofasyal ağrı oluşabilir. Örneğin, çiğneme kasları çiğnemeyi sağlar, dolayısıyla bu kaslardaki miyofasyal ağrı kişinin çiğneme yeteneğini etkiler.


Bununla birlikte, çoğu miyofasyal ağrı boyun, sırt ve bacaklar gibi yerlerde ortaya çıkar. Kaslarda tetik nokta denilen yerler gelişebilir. Bunlar kas dokusundaki hassas noktalardır. Tetik noktaları bazen belirgin bir neden olmadan gelişebilen elle hissedilen düğümler gibi hissedilir, ancak bunlar genellikle yaralanmalar, kas gerginliği veya tekrarlayan hareketlerden kaynaklanır.


Tetik noktalar tam olarak anlaşılamamıştır ve miyofasyal ağrının tek kaynağı değildir. Herhangi bir nedenle çok gergin veya düzgün çalışmayan kaslar ağrılı olabilir. Yırtık veya gerilmiş bir kas da ağrılıdır.


Miyofasyal Gevşetme Nedir?


Miyofasyal gevşetme, kas disfonksiyonu veya gerginliği ile ilişkili ağrıyı hafifletmek için bir tekniktir. Ağrılı ve genellikle hareketleri kısıtlayan kaslara baskı uygulamayı ve germeyi içerir. Kaslar, sağlıklı bir kas gibi elastik değil, sert hissedecektir.


Profesyonel manuel terapiler, masaj, fizik tedavi ve kayropraktik manipülasyonu içerir. Miyofasyal ağrı sendromu, genellikle bir doktorun ilaçları, masaj terapisini ve rehberli egzersizleri içerebilen bir tedavi planı geliştirmesini gerektiren kronik bir durumdur.


Neyse ki, birçok miyofasyal ağrı vakası kronik değildir. Bu gibi durumlarda, kendi kendine masaj yaparak ve kasları geren ve oluşmuş olabilecek tetik noktalarını serbest bırakan basit egzersizlerle kendi kendine fasyal gevşetmenin yolları vardır.


Masoz

Miyofasyal Gevşetme Egzersizleri


Miyofasyal gevşetme için yaptığınız egzersizler elbette ağrının nerede meydana geldiğine bağlıdır. Aşağıda, insanların ağrı kesici bulmasına yardımcı olan yaygın kendi kendine miyofasyal gevşetme egzersizlerinden bazıları verilmiştir.


 • Köpük silindiri kullanın; Silindir, üst sırt ve omuzlardaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 • Tenis topu kullanın; Miyofasyal egzersizler için bir tenis topu kullanmak, özellikle ayaklar gibi daha küçük kas bölgelerini hedeflemek için iyidir. Örneğin, plantar fasya çok ağrılıdır. Bir sandalyeye oturun ve kası germek için tenis topunu ayak kemerinin altında ileri geri yuvarlayın.

 • Tenis topunu vücudun diğer bölgeleri için de kullanabilirsiniz. Tenis topu sırt silindiri, sırt kaslarının gergin olduğu yere yerleştirilen tenis topu ile duvara yaslanarak kullanılır. Topu ağrılı kasın etrafında yuvarlayın. Tenis topu ayrıca baldırlarda, kalça kaslarında, kalça fleksörlerinde, göğüs kaslarında, trisepslerde ve kas hassasiyetinin olduğu diğer alanlarda miyofasyal egzersizler için kullanılabilir.

 • Masaj yapın; Parmaklarınızla ulaşabildiğiniz sürece hassas bir kas bölgesine masaj yapabilirsiniz. Düğümleri gevşetmek için tetik noktalarına hafifçe bastırın ve ardından ovun. Tek başına parmaklarınızla masaj yapabilir veya tenis topu kullanabilirsiniz.

 • Germe egzersizleri yapın; Bazı nazik hareketler kullanarak kasları germek yardımcı olabilir. Miyofasyal esnemeler, ayakta dörtlü germe, ayakta hamstring germe, oturarak omuz sıkma ve diğerleri gibi geleneksel pozları içerir. Vücuttaki her kası hedef alan germe egzersizlerini internette bulmak kolaydır.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, bazı miyofasyal ağrıların ağrı olarak adlandırılmasıdır. Bir bölgedeki ağrı, vücudun başka bir yerindeki bir durumdan kaynaklanır. Örneğin, kol ağrısı boyundaki tetik noktalardan kaynaklanabilir veya bacak kası ağrısı sırt kası sorunundan kaynaklanabilir. Bir kas bölgesine odaklanırsanız ve ağrı hafiflemiyorsa, gerçek ağrı kaynağını tespit edip edemediğinizi görmek için diğer alanları deneyin.


Kas ağrısı kronikleşirse veya hareketi, işi veya günlük aktiviteleri önemli ölçüde engellerse, teşhis için veya mevcut olabilecek ek tedaviler hakkında bilgi almak için bir doktora danışın.


Comments


bottom of page