top of page

Kas Düğümleri İçin Ne Tür Masaj Daha İyidir?


Kas Düğümleri İçin Ne Tür Masaj Daha İyidir?

Düzenli masaj uygulamaları stresi azaltmak, ağrıyı azaltmak ve rahatlamak için idealdir. Bununla birlikte, farklı masaj türleri, masaj yaptırma hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için farklı teknikler kullanır. Düğümler, miyofasyal tetik noktaları olarak bilinen kasın yumru benzeri bölgeleridir ve aktif veya gizli olabilir. Gizli kas düğümleri yalnızca onlara dokunduğunuzda ağrılı hale gelirken, aktif kas düğümleri dokunmadan bile her zaman ağrılıdır. Bu makale, kas düğümleri probleminize en uygun olan masajı belirlemek için düğümlerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek farklı masaj türlerini incelemektedir.


Derin Doku Masajı


Derin doku masajı, kasların ve fasyanın daha derin katmanlarına ulaşmak için yavaş vuruşların ve sıkı baskının kullanılmasını içerir. Uygulanan basınç miktarı, ağrılı kas düğümlerine ve bacak kas gerginliği ve kronik sırt ağrıları dahil kasılan bölgelere yardımcı olabilir. Derin doku masajı, kas gerginliğini azaltır ve yaralanma sonrası oluşan yara dokularını parçalar. Kas düğümlerinin etrafındaki iltihabı azaltır ve bu bölgelerin etrafındaki kan akışını artırarak daha hızlı iyileşmeyi destekler.

Derin doku masajına giderken terapi seansı sırasında kendinizi rahat hissetmeyi beklemeyin, tedaviyi sizin için en iyi olana göre özelleştirebilmeleri için masaj terapistinizle önceden konuşun. Genel olarak, masaj terapistinizin uyguladığı baskı türü, gergin kasları germek veya yeni oluşan düğümleri serbest bırakmak için yeterli olacaktır.


Tetik Nokta Masajı


Tetik noktası, ağrının vücudun diğer bölgelerine yönlendirilmesine neden olur ve genellikle kas dokusu içindeki dar bir alandan kaynaklanır. Kas düğümleri ya dokunulduğunda ağrılı olabilir ya da vücudunuzun belirli bir bölgesinde kalıcı ağrıya neden olabilir. Tetik nokta masajı, ağrı kaynağını hafifletmek için izole basınç ve salınım döngüleri kullanır. Bir kas düğümünün etrafındaki ağrı ya donuk bir ağrı ya da keskin ve yoğun olabilir. Tetik nokta masajı, iltihabı azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için kaslardaki daralmış alanların etrafındaki gerilimi azaltmayı amaçlar.

Derin nefes alarak, rahatsızlık ve ağrının yoğunluğunu belirleyerek seans sırasında aktif olarak katılmak da önemlidir. Çoğu hasta, ilk tedaviden sonra genellikle rahatlama ve ağrıda azalma yaşar. Düzenli tetik noktası masajı ağrıyı yönetmeye yardımcı olabilir.


Spor Masajı


Spor masajı, sporda aktif katılımın neden olduğu düğümleri veya yaralanmaları iyileştirmek için yumuşak kas dokusunun manipülasyonunu içerir. Derin doku masajından farklı olarak, bir spor masaj terapisti, kasları güvenli ve verimli bir şekilde manipüle etmek için daha spesifik ve daha geniş tıbbi bilgi ve teknikler kullanır. Kaslar, düğüm oluşturmak üzere katılaşabilen daha büyük miktarlarda laktik asit üretebilir. Spor masajında ​​kullanılan teknikler, laktik asit ve diğer atık ürünlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu da düğümleri hafifletmeye ve kasların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur. Kas düğümleri, çeşitli spor aktivitelerinde düşük performansa neden olabilecek kasların esnekliğini engeller.


Masöz

Ağrılı Kas Düğümlerini Tedavi Etmek


Kas düğümleri, kasın kasılması, sıkışması veya gerilmesi üzerine ağrılı olabilir. Ağrıyı düğüme daha uzak bölgelere yönlendirebildikleri için tetik noktalar olarak da adlandırılabilirler. Gizli tetik noktaları, doğrudan üzerine basılmadıkça genellikle fark edilmez; aktif tetik noktaları ise kalıcı ağrı, yorgunluk ve uyuşukluk hissi içeren sevk ağrı kalıplarını içerir.


Masajdan alacağınız fayda türü, kas düğümlerinizin şiddetine ve bireysel tercihlere göre değişiklik gösterebilir. Seans sırasında yaşayabileceğiniz ağrının yoğunluğunu azaltmak için masaj yaptırmadan önce ağrılı düğümleri gevşetebilirsiniz. Soğuk ve ısı kombinasyonu, iltihabı azaltmaya ve kas düğümlerinin neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.


Kas düğümleri, tedavi edilmediğinde kronik ağrıya ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Kas düğümlerinden kurtulmak için birkaç önlem aldıysanız ancak herhangi bir sonuç fark etmediyseniz, sağlık uzmanınıza başvurmanız önemlidir. Yukarıdaki tüm masaj türleri düğümler için idealdir, ancak sizin için en iyi olanı, kas düğümlerinize neden olan ağrının yoğunluğuna veya spor aktivitelerine katılım düzeyine bağlı olabilir.


Comments


bottom of page