top of page

Kas Krampları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Kas Krampları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kas krampları genellikle zararlı değildir, ancak bunları yüksek yoğunluklarda sık sık yaşıyorsanız, bu başka bir şeye işaret ediyor olabilir. Ama endişelenecek bir şey olup olmadığını nasıl anlarsınız? Öğrenmek için okumaya devam edin.


Kas Krampları Nelerdir?


Bir kas krampı, genellikle herhangi bir uyarı olmaksızın meydana gelen bir veya daha fazla kasın istemsiz kasılmasıdır. Ani, ağrılı spazmlarla karakterize edilen ve genellikle elle hissedilen bir kas dokusu yığınının eşlik ettiği, hemen hemen herkes bunları hayatının bir noktasında yaşamıştır.


Kas krampları, özellikle yüksek sıcaklıklarda, uzun süreli aktivite veya fiziksel hareketten sonra ortaya çıkabilir. Bu kasılmalar bazı ilaçlar ve tıbbi rahatsızlıklar tarafından da tetiklenebilir. Spazmlarınıza neyin neden olduğunu ve ne zaman bir profesyonel tarafından ele alınması gerektiğini bilmek çok önemlidir.


Çoğu kas krampı vakası kendi kendine çözülür. Bununla birlikte, gitmeyecek gibi görünen uzun süreli spazmlar yaşıyorsanız, doktora gitmeniz uygun olabilir. Kas kramplarının en bilinen belirtileri; inanılmaz derecede acı vericidir, şişlik, kızarıklık veya cilt anormallikleri meydana gelir, kaslarınız zayıf ve ağrılıdır.


Kas Kramplarına Neden Olan Nedir?


Bir çok şey kas kramplarına neden olabilir, aşırı kullanım ve dehidrasyon en büyük sebeplerinden biridir. Bununla birlikte, birçok durumda nedeni bilinmemektedir. Kas kramplarının çoğu zararsız olsa da bazıları aşağıdaki gibi tıbbi bir durumla ilişkilendirilebilir:

  • Yetersiz Kan Akışı

Egzersiz yaparken bacaklarınıza kan sağlayan arterlerin daralması (ekstremitelerin arteriosklerozu) bacaklarınızda ve ayaklarınızda kramp benzeri ağrılara neden olabilir. Aktivitenin kesilmesi spazmın durmasına neden oluyorsa, kramp genellikle ciddi değildir.

  • Sinirlerin Sıkışması

Bacaklarınızdaki kramp benzeri ağrıya, omurganızdaki sinir sıkışması (lomber stenoz) neden olabilir. Bacakları bükerek aktif olarak yürümek, semptomlarınızın başlamasını hafifletmeye veya geciktirmeye yardımcı olabilir. Sinir sıkışmasına bağlı kas krampları her zaman bir profesyonel tarafından ele alınmalıdır.

  • Mineral Eksikliği

Bacak krampları, diyetinizdeki potasyum, kalsiyum veya magnezyum eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu mineraller, genellikle yüksek tansiyon için tedavi edilen diüretikler tarafından da tüketilebilir.


Evde Masaj

Kas Kramplarının Sıklığına ve Şiddetine Hangi Faktörler Katkıda Bulunur?


Kas krampları genellikle aşağıdakilerden etkilenir:

  1. Yaş: İnsanlar yaşlandıkça kas kütleleri azalır, bu da kalan kasın aşırı gerilmesini kolaylaştırır.

  2. Hidrasyon Düzeyleri: Su verimli kas kullanımı için çok önemlidir. Özellikle güneş altında yorucu faaliyetlerde bulunuyorlarsa, susuz kalanlar arasında kramplar nadir değildir.

  3. Hamilelik: Kas krampları hamileliğin tipik bir belirtisidir.

  4. Önceden Var Olan Tıbbi Sorunlar: Şeker hastalığı, sinir, karaciğer veya tiroid hastalığınız varsa, kas kramplarına daha yatkın olabilirsiniz.

Masajla Kas Spazmlarını Tedavi Etmek

Yeterince dinlenmenizi ve iyi su almanızı sağlamak, kas kramplarını en aza indirmenin anahtarıdır. Ancak bunun dışında masaj mükemmel bir tedavi seçeneğidir. İyi bir masaj terapisti, gergin kaslarınızı gevşetmelerine yardımcı olmak için esnetebilir ve tedavi edebilir. Farklı tekniklerin yardımıyla kaslarınızdaki herhangi bir düğümü çözebilir ve ağrınızı hafifletebilirler. Spazm giderildikten sonra, kramplı bölge masaj tekniği ile boşaltılır. Kas gevşemesini sürdürmek ve etkilenen bölgeye kan akışını artırmak için spazmdan birkaç gün sonra masaj önerilir.


Comments


bottom of page