top of page

Kaslardaki Düğümler Nasıl Tedavi Edilir?


Kaslardaki Düğümler Nasıl Tedavi Edilir

Omuz, boyun veya sırt gerginliği olan birçok kişi kaslardaki düğümlerden şikayet eder. Fakat kaslar gerçekten düğümlenebilir mi ve masaj terapisi onları çözmede yardımcı olabilir mi?


Kaslarınıza ve tendonlarınıza aşırı baskı uyguladığınızda, mikroskobik düzeyde parçalanabilirler. Araştırmalar, tüm atletik yaralanmaların yaklaşık yarısının belirli kas-iskelet sistemlerinin aşırı kullanımdan kaynaklandığını göstermektedir. Kaslar ve tendonlar aşırı kullanıldığında hassas hale gelebilirler. Sürekli masa başı iş yapmak veya profesyonel ekipmanlar kullanmak gibi kendini tekrarlayan görevler gerektiriyorsa, kas ve tendon sağlığınıza ekstra özen göstermelisiniz.


İş yerinde veya gündelik hayatınızda kendinizi zorlasanız da, iyileştirici bir masaj vücudunuzu daha fazla yaralanmayı önlemeye ve esnekliği yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir.


Kaslarda Düğümlenme Nasıl Meydana Gelir?


Kaslar hareketsizlik, dehidrasyon ve yaralanma nedeniyle birbirine yapışabilir ve kaslarda düğümlenme oluşabilir. Vücudunuzdan düzenli olarak bu koşullara dayanamaz, kaslarınız ve tendonlarınız kronik olarak esnekliğini kaybeder. Vücudunuz kolayca hareket etmiyorsa, duruşunuz muhtemelen zarar görür ve kas-iskelet sisteminiz üzerinde artan stres fazlalaşabilir. Düzenli masaj terapisi planlamak, işlevselliği ve dayanıklılığı yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir.


Kas lifleriniz birbirine yapıştığında kasları çevreleyen fasyal (yumuşak doku) tabakalar da birbirine yapışır. Masaj terapistiniz cildinizin altındaki kasları ve yumuşak dokuları ovarken, bu sürtünme fasyal tabakalarınızın birbirinden ayrılmasına neden olur. Bu masaj uygulaması sayesinde kaslarınız ve tendonlarınız normal ve sağlıklı işlevselliklerini geri kazanabilirler.


Kaslarda düğümlenmeleri önlemek için fiziksel durumlardan ziyade sağlıklı beslenmeniz de önemlidir. Kas düğümlerini önlemek için yapılması gerekenler;

  • Bol Su İçin – Şekerli, kafeinli ve alkollü içecekleri aşırı tüketmemeye çalışın. Bunun yerine bol su tüketmek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu nemi almasını sağlayabilir.

  • Sık Egzersiz Yapın – Hareketi günlük rutininize ve favori aktivitelerinize dahil edin. Spor yapın, spor salonuna gidin, mahallenizde dolaşın veya bisiklet gezilerine çıkın.

  • Sağlıklı Yemek Yiyin - İşlenmiş ve fast food gıda alımınızı sınırlayın ve bunun yerine daha sağlıklı seçenekler tüketin. Hücrelerinize ve dokularınıza sağlıklı işlevi sürdürmek, hasarı iyileştirmek ve güçlenmek için ihtiyaç duydukları temel bileşenleri verin.

  • Vücudunuzu Esnetin – Bilgisayar başında çalışırken, duruşları değiştirdiğinizden ve sık sık hareket ettiğinizden emin olun. Spor salonunda vücudunuza çok çeşitli egzersizler yapın. Her gün farklı bir kas grubunu çalıştırarak aşırı yaralanmalardan kaçının. Bu çeşitlilik, vücudunuza iyileşmek ve büyümek için iyi gelecektir.

  • Stresi ve Kaygıyı Azaltın – Düzenli masaj terapisi seansları, zihinsel ve duygusal sağlığınıza iyi gelerek, psikolojik problemlerinizden kurtulmanıza yardımcı olur.

  • Sağlıklı Uyku ile Vücudunuzu Canlandırın – Her gece iyi dinlenmek, vücudunuzun günlük yıpranmalardan kendini korumasını sağlar. Birçok kişi uykusuzluk semptomlarını gidermek ve uyanık oldukları saatlerde daha fazla enerjinin tadını çıkarmak için sık sık masaj terapisi almaktadır.


Masoz

Masaj Terapisi İle Kas Düğümlenmesinden Kurtulabilirsiniz


Kaslarınızda düğümler ve kramplar hissettiğinizde, etkilenen bölgeleri zorlayan herhangi bir aktiviteye mutlaka ara verin. Vücudunuzu gevşetmek için hareket ettirin. Aşırı veya kronik ağrı hissederseniz doktorunuza danışın. Kaslarınızı aşırı çalıştırmaktan kaynaklı bir zorlanma yaralanması yaşarsanız, tedavi planınıza masaj terapisini de dahil etmeyi düşünebilirsiniz.


Her türlü sağlık sorunu, hatta kronik hastalıkları olan kişiler, kas düğümleri ile başa çıkmak için masaj terapisine başvurabilirler. Birçok yaralanma türünden yumuşak doku iyileşmesini hızlandırmak için sık sık masaj terapisi seansları planlayabilirsiniz. Masaj terapisi, milyonlarca insanın ağrı, gerginlik ve yumuşak doku yaralanmalarını tedavi etmesine yardımcı olur.


Comments


bottom of page