top of page

Kaslarınızın İhtiyacı Olan Derin Doku Masajı Mıdır?


Kaslarınızın-İhtiyacı-Olan-Derin-Doku-Masajı-Mıdır-?

Derin Doku Masajı Nedir?


Derin doku masajı, esas olarak spor yaralanmaları gibi kas - iskelet problemlerinin tedavisinde kullanılan bir masaj yöntemi, tekniğidir. Kaslarınızın ve bağ dokularınızın iç katmanlarını amaçlamak için yavaş, derin vuruşlar kullanarak devamlı basınç uygulanmasını içermektedir.


Bu, bir yaralanma sonrası oluşan skar dokusunun parçalanmasına, kas ve dokudaki gerginliğin azaltılmasına katkı da bulunur. Bunun yanı sıra kan akışını arttırarak ve iltihabı azaltarak daha da hızlı iyileşmeyi teşvik edebilir. Derin doku masajı hakkında daha da fazla bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okumaya devam edebilirsiniz.

Derin Doku Masajının Yararları Nelerdir?


Derin doku masajı hem fiziksel hem de psikolojik yararlar sağlar. Gevşemeye odaklanan diğer masaj tekniklerinin aksine, derin doku masajı kas ağrılarını tedavi etmeye ve sertlikleri iyileştirmeye katkı da bulunur. Ama yine de zihinsel olarak gevşemenize de yardımcı olabilir. 2014 yılında yapılan bir araştırma 59 katılımcı ile, derin doku masajı uygulamasının kronik bel ağrısı olan bireylerde ağrıyı azaltmaya katkı da bulunduğunu buldu. İnsanlar bunun yanı sıra derin doku masajının aşağıdakilere yardımcı olduğunu da bildirdiler:

  • Tenisçi dirseği

  • Siyatik

  • Yüksek tansiyon

  • Spor yaralanmaları

  • Plantar fasiit

  • Fibromiyaljiİsveç Masajı İle Nasıl Karşılaştırılır?


Derin doku masajı ve Isveç masajı iki farklı masaj terapi çeşididir. Her ikisi de aynı vuruşlardan bazılarını kullanır, fakat farklı kullanımlara sahiptirler ve kullanılan baskı miktarı söz konusu olduğunda büyük ölçüde değişir. Derin doku masajı ve Isveç masajı arasındaki temel farklar ise şunlardır:


Kullanım Amacı: Derin doku masajı öncelikle kronik ağrı, kas ve spor ile ilgili yaralanmaların tedavisinde de kullanılır. İsveç masajı esas olarak gevşemeyi teşvik etmek ve bilgisayar başında oturmak gibi gündelik aktivitelerin sebep olduğu kas gerginliğini azaltmak adına kullanılır.


Basınç: İsveç masajı, derin doku masajı uygulamasından çok daha az gerilim kullanan daha yumuşak bir masaj biçimidir. Her iki tip de dokularınızı manipüle etmek ve yoğurmak adına avuç içi ve parmakların kullanımını içermektedir. Fakat dirsekler ve ön kollar derin doku masajı esnasında artan basıncı uygulamak adına da kullanılabilir.


Odak Alanı: Derin doku masajı kasların iç katmanlarını hedefler. Ana kas gruplarınızda ve eklemlerinizde tendon ve kas yaralanmalarını, sertliği ve ağrıyı tedavi etmek adına kullanılır. İsveç masajı yüzeysel kas katmanlarını amaçlar ve vücudunuzun, omuzlarınız, boynunuz ve sırtınız gibi en fazla gerginliğe sahip olan bölgelerine odaklanır.


Masaj Esnasında Ne Olur?


Derin doku masajı uygulamasından önce terapistiniz problemli alanlarınızı bilmek isteyecektir. Derin doku masajı bütün vücudunuzu ya da yalnızca bir bölgeyi içerebilir. Hazır olduğunuzda bir çarşafın altında sırtınıza ya da karnınıza uzanmanız istenir. Masaj terapisti kaslarınızı daha da hafif bir dokunuş ile ısıtacaktır. Bir defa ısındıktan sonra, problemli bölgeleriniz üzerinde çalışmaya başlayacaklardır. Farklı miktarlarda yoğun baskı ile derin yoğurma ve okşama kullanacaklar.


Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?


Derin doku masajı uygulamasını takiben birkaç gün boyunca kalıcı bir ağrıya sahip olmak olağandışı da değildir. Bir ısıtma yastığı ya da bir havluya sarılmış soğuk bir paket kullanmak da ağrıyı hafifletmeye katkı da bulunabilir. Masaj terapisi çoğunlukla güvenli olmasına rağmen, derin doku masajı çok sıkı bir basınç kullanır ve herkes için güvenli de olmayabilir. Aşağıdaki durumlarda derin doku masajı uygulamadan önce doktorunuz ile konuşun:

  • Kanama bozukluğu var

  • Kan inceltici alıyor

  • Kan pıhtısı ya da pıhtılaşma bozukluğu öyküsü var ise

  • Kansere sahipseniz ya da kemoterapi veya radyasyon gibi kanser tedavisi görüyor iseniz,

Kemiklere yayılmış osteoporoz ya da kanserli herkes derin doku masajı uygulamasından kaçınmalıdır. Çünkü kullanılan sert baskı kırığa da sebep olabilir. Hamileyseniz derin doku masajlarına da devam etmelisiniz.

Comentarios


bottom of page