top of page

Kaygı ve Stresi Hafifletmeye Yardımcı Olan Üç Akupresür Noktası


Kaygı-ve-Stresi-Hafifletmeye-Yardımcı-Olan-Üç-Akupresür-Noktası

Endişeyi, Stresi Azaltmak ve Sinirlerinizi Yatıştırmak İçin Üç Basit Akupresür Noktası

Psikotramatik durumlar, zaman geçtikçe azalan, fakat tamamen son bulmayan ve zaman zaman da artabilecek kronik anksiyeteye sebep olabilir.


Bu sebepten biraz endişeli hissediyorsanız ya da yalnızca yeniden başlatmanız gerektiğinde, basit akupresür noktalarını denemelisiniz. Bu üç nokta, sakinleşmenize yardımcı olması gerektiğinde dengeli bir duruma geçmek adına kolay ve hızlı bir araçtır.


Akupunktur, vücutta zihin ve beden arasındaki bağlantıyı kolaylaştıran belli noktaları uyarması bakımından akupunktura benzer. Fakat akupresür, vücudumuzda yukarı ve aşağı hareket eden enerji kanallarını harekete geçirmek adına parmak dokunuşu kullanır. Akupunktur, akupresürdan daha etkili olabilir.


Çünkü birkaç iğne, optimum akış oluşturmak adına beraber uyumlu bir şekilde çalışabilir. Ancak problemden hızlı bir şekilde kurtulmak istediğinizde ve şu anda akupunktura giremediğinizde akupresür da iyi bir tedavi yöntemidir.


Akupresür Nedir?


Akupresür ya da nokta masajı, terapötik ve profilaktil amaçlar adına kullanılan bir tekniktir.


Teknik: İkinci ya da üçüncü parmak yaklaşık 4 ila 5 saniye boyunca saat yönünde basınç ile dairesel hareketler gerçekleştirir. Daha sonra 1 -2 saniye kadar basınçta duraklar. Dairesel hareketleri yaklaşık 10 defa basınç ile tekrarlayın. Manipülasyonun toplam süresi yaklaşık 30 ila 60 saniyeye kadardır.


İlk Nokta - Ying Tang


Ying tang, akupunktur uzmanlarının hemen hemen her terapi seansında kullandığı popüler olan bir noktadır. Ying Tang kas bölgesinde bulunur. (Kaşların iç uçları arasında) Bu nokta, hastanın daha da etkili bir şekilde tedavi görmesine katkı da bulunabilir.


Zihni, ruhu ve bedeni yatıştırır ve baş ağrısını da hafifletebilir. Kaşlar arasında bulunan bu noktaya işaret parmağı ile masaj uygulanabilir. Tepkin olmaktan ziyade sakin ve sabırlı olmanızı gerektiren zor bir durumda yanıt vermeden önce Ying Tang’ı birkaç dakika kadar kendiniz kullanın.


Tavsiye: İş yerinde ya da diğer aktivitelerde aşırı egzersizlerden birkaç gün ardından, sinirlerinizin beraber döndüğünü hissetmeye devam ederseniz, enerjinizi tekrardan toplamak adına biraz zaman ayırın. İnanılmaz bir yaşamın ne olduğunu kendinize hatırlatın ve sahip olduğunuz her şey için takdir edin.


İkinci Nokta - Perikard 6


Bu noktaya iç kapı denmektedir ve kalbe açılan bir kapı olabilen perikardiyal kanalda bulunur. Bu akupresür noktası kalp hızını sakinleştirir ve azaltır. Bu nokta, ön kolun iç alanında, iki tendon arasında bileğin üç parmak genişliğinde (yalnızca avuç içini ve bileğin içini kendinize doğru olacak şekilde çevirin) bulunur.


Sağ elin başparmağını, sol el bileği üstündeki alana bastırmak için ve sağ el bileği üstündeki alan için sol elin başparmağını kullanmak tavsiye edilmektedir. Masaj uygulayın ya da yeterince bastırın, fakat acı çekmeden. Bu bölgeyi 4 ila 5 saniye boyunca uyarın. Genellikle en rahatsız edici olan, odaklanılacak en iyi alandır. 5 ila 6 defa tekrar edin.

Üçüncü Nokta - Büyük Kule Kapısı (Ren 14)


Büyük kule kapısı (Ren 14) göbeğin üzerinde, kaburgaların birleştiği yerde, diyaframın hemen alt kısmında bulunur. Bu nokta, derin nefes almakta zorluk çeken anksiyetesi olan bireyler için acı verici olabilir. Kalp atışı hızını azaltmak ve mide ağrısına katkı da bulunmanın yanı sıra kalpteki ağrıyı hafifletmek adına kullanır. (Yalnızca kardiyolog bir elektrokardiyogram yaptı ise ve kalp ağrınızın organik sebebini dışladıysa).


Bu alandaki baskı, bir anksiyete atağı esnasında ortaya çıkan gelen sığ solunum durumunda normal derin nefes almayı iyileştirmeye katkı da bulunur. Ren 14, tercih ettiğiniz gibi yukarıda belirtilen teknik ile başparmak ya da orta parmak ile masaj uygulanabilir.

Comentários


bottom of page