top of page

Kayropraktik Tedavi Nedir?

Güncelleme tarihi: 2 Kas 2021


Kayropraktik Tedavi


Kayropraktik Tedavi Nedir?


Kayropraktik tedavi, hızlı ve yavaş basınçla kas sistemi üzerine etki eder. Bu hareketler omurga üzerine yapılır ve asıl amacı omurgayı harekete geçirmek, dizilim bozukluğunu düzeltmek ve vücudun işlevini düzenlemektir. Kemiğe etki eder, sinir yollarını açar. Bir düzeltme yöntemidir.


Beynimizin devamında bulunan omuriliğimiz omurgalarımızın arka kısmında yer alır. Omurilik, vücudumuza giden sinirler ile beyin arasındaki iletişim akışını sağlar. Omurganın yapısındaki bozukluklar omuriliği de etkiler. Çeşitli nedenlere bağlı olarak (travma, stres, duruş bozukluğu, fıtık gibi) omurganın doğal yapısı bozulur. Böyle durumlarda beyin ile vücut arasındaki iletişimde problemler görülür. Bunlar genellikle ağrı veya işlev bozukluğu olarak (kabızlık, terleme, uykusuzluk vb. ) ortaya çıkar.


Omurganın tedavi edilebilir dizilim bozukluklarında ise, kayropraktik yani omurganın elle ile düzeltilmesi sayesinde var olan işlev bozuklukları ve ağrılar iyileşir. Kayropraktik uygulamanın temel amacı; omurga dizilimindeki bozukluğun düzeltilmesidir. Beyin, sinir sistemi ve organlar arasında sağlıklı iletişim sağlanır. Kayropraktik tedavi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiş bilimsel bir tedavi yöntemidir.


Kayropraktik Tedavi Hangi Hastalıklarda Uygulanabilir?


Boyun, sırt ve bel bölgesine bağlı olarak, kollara ve bacaklara yansıyan eklem hareketlerinden kaynaklı yaşanan problemlerde, hareket bozukluklarında, eklem, kas problemlerinde, kayropraktik tedavi sürecinin içerisine dahil olabilecek ve ameliyatlık boyuta gelmemiş fıtıklarda erken boyutta uygulanabilir. Aynı zamanda kayropraktik tedavi koruyucu sağlıkla ilgilenir.


Rahatsızlıklarda nedenler ve sonuçlar vardır. Modern tıp sonuçlarla ilgilenir ve bu belirtileri düzeltmeye çalışır. Kayropraktik gibi koruyucu sağlıkla ilgilenen bölümlerde ise sonuçlardan ziyade sebepleri ortadan kaldırmayı hedefler. Belirtilerden ziyade bu belirtiyi ortaya çıkaran asıl sebep nereden kaynaklanıyorsa onu düzeltmeye çalışır.

Tedavi uygulanan belirli hastalıklar ise;


  • Bel ve boyun fıtıkları,

  • Duruş bozuklukları,

  • Bel, boyun ve sırt ağrıları,

  • Fibromyalji,

  • Spor yaralanmaları,

  • Strese bağlı yaygın kas ağrıları,

  • Baş ağrıları olarak bilinir.


MasajKayropraktik Tedavi Süreci Nasıldır?


Kayropraktik tedaviye başlamadan önce hasta tüm yönleri ile değerlendirilir. Hastanın rahatsızlığı ve bu problemi oluşturan kaynaklar belirlenir. Tedavinin en önemli kısmı muayene kısmıdır. Yapılan muayene sonucunda hastanın sadece ağrısı varsa tanı konur ve uygulamaya başlanılır. Hastanın muayenesinde güç ve refleks eksikliği varsa hasta ilgili doktora yönlendirilir, kayroprakti uygulanmaz.


Kayropraktik tedavi hastalığa göre değişiklik gösterebilir. Genellikle haftalık olarak 1 veya 2 seans, aylık ise toplam 6-8 seans uygulanır. Herhangi bir belirti göstermeyen bireylerin ise vücutlarını zinde tutmak ve daha sağlıklı kalabilmek için en az 3 ayda bir kayropraktik tedavi olmaları önerilir.


Kayropraktik tedavi sonrası vücudu zorlayacak hareketler yapılmaması önerilir. Hastanın durumuna göre mümkün olduğunca istirahat ve verilen egzersizleri uygulaması tavsiye edilir. Tedavi sonrası hastanın günlük yaşamını düzene sokması istenir. Hatalı oturma pozisyonları, hatalı duruş ve yatış gibi omurganın dizilimini bozacak hareketlerden kaçınılması bu problemleri tekrar yaşamamak adına çok önemlidir.


Comentarios


bottom of page