top of page

Kendini Şımartmayı Sevenler İçin Masaj Rehberi


Kendini-Şımartmayı-Sevenler-İçin-Masaj-Rehberi

Masaj, deri, deri altı dokusu, kas ve sinir sistemleri ile kan dolaşımının işlevinin düzeltilmesi amacı ile belli bir sistem ve bilimsel ilkeye dayanarak, el veya özel araçlar ile yapılan işleme verilen isimdir. Dokuların mekanik ve sinirler yol ile tedavi amacı ile uyarılması işlemi olan masaj, ovma ve darbe gibi yöntemler ile kan dolaşımını hızlandırmayı sağlar.


Kendinizi Ödüllendirmenin En İyi Yolu Masaj


Günlük yaşamın sıkıntılarından ve iş hayatının omuzlarınıza yüklediği stresten arınmak adına kendinize vakit ayırmalısınız. Kendinize ayırdığınız vakiti dinlenmek ve arınmak adına kullanmanın en iyi yollarından birisi de masaj yaptırmaktır. Masaj, kişiyi hem ruhen hem bedenen rahatlatır ve dinlendirir.


Uygulama Yöntemlerine ve Faydalarına Göre Masaj Çeşitleri


El ile ya da çeşitli özel aletler ile uygulanan masajlar, uygulama şekline göre farklı çeşitlere ayrılır.


Herkes İçin Klasik Masaj (İsveç Masajı)


Vücudu, bedeni gündelik sıkıntı ve stresten kurtaran klasik masaj, dinlenmek ve gevşemek adına yaptırılır. Masaj yaptıran bireyin keyifli ve rahat bir alanda kendini dinlenmiş hissetmesini hedefleyen bu yöntemde, çoğunlukla masaj yağı kullanılır. Bu masaj çeşidinde darbeleme, sıvazlama, yoğurma, friksiyon ve titreşim hareketleri ön planda yer almaktadır.Sporculara Özel Spor Masajı


Adından da anlaşılacağı üzere spor masajı, spor öncesinde ya da sonrasında sporculara uygulanır. Masajda hedef dokuları uyarmak, sporcuyu kas sertliği ve kramplardan da kurtarmaktır.


Spor Masajının Faydaları Nelerdir?

  • Sporcunun yarışma öncesinde daha da iyi bir başlangıç yapmasını sağlamak ile beraber başarısını arttırır.

  • Kısa sürede toparlanma ve dinlenme sağlar.

  • Kramp gibi nedenler ile oluşacak, oluşabilecek sakatlıkları engeller.

  • Sporcu psikolojini olumlu yönde etkiler.

  • Sinir ve kaslardaki acıyı da azaltır.

  • Spor esnasındaki huzursuzlukları ve gerilimi giderir.


Psikolojik Arınma Sağlayan Aromaterapi Masajı


Oldukça gevşetici ve rahatlatıcı olan bu masaj, bitki özlerinden elde edilmiş olan karışımlar ile hazırlanmış masaj yağları kullanılarak uygulanır. Kullanılan yağların hoş kokuları masaj yaptıran bireyi hem ruhen arındırır hem de kişiye fiziksel anlamda da rahatlama sağlar. Yaklaşık olarak 60 dakika uygulanan aromaterapi masajı, kökleri Çin ve Hindistan’a dayanan çok eski bir tedavi yöntemi, tekniğidir.


İç Organlara Etki Eden Refleksoloji Masajı


Refleksoloji, ayak tabanında bazı noktalara baskı uygulanarak uygulanan bir masaj çeşididir. Artık hemen hemen herkesin de bildiği gibi ayaklardan bulunan her nokta, vücuttaki, bedendeki bir organ ya da dokuyu temsil ediyor. Bireyin verdiği tepkilere göre sorunların belirlenip tedavi edilmeye çalışıldığı bu teknikte, özel parmak teknikleri kullanılıyor. Bu yöntem ile bedendeki fonksiyonların tekrardan normale dönmesi hedefleniyor. Yorgunluk, kabızlık, kadın hastalıkları, stres kaynaklı rahatsızlıkların tedavisinde ve ağrıları azaltmada da bu yönteme başvurulur.


Derin Doku Masajı


Derin doku masajı uygulamasında hareketlerin temposu düşük fakat hareket şiddeti ise yüksektir. Yaklaşık olarak 60 dakika kadar süren bu masaj, bedendeki gerilmelerin kaslara yerleştirmiş olduğu ağrıların giderilmesinde kullanılır. Bunun yanı sıra kan dolaşımını hızlandırarak toksinlerin kolayca atılmasını sağlar. Derin doku masaj uygulaması, bedensel ve psikolojik açıdan rahatlama, kas ağrılarının giderilmesi ve enerji akımının uyarılması adına da oldukça etkili bir yöntemdir.

Diğer Masaj Teknikleri


Masaj konusunda farklı ülkelerin ve kültürlerin özel yöntemleri bulunur. Anti stres masajı, Bali masajı, thai masajı, yüz masajı, çikolata terapisi, lenf drenaj masajı, geleneksel roma masajı, holistik vücut masajı ve daha onlarca çeşitte masaj ile sağlık ve arınma uygulamaları yapılmaktadır.

댓글


bottom of page