top of page

Kinesiyoloji Bantlama Terapisi Nedir?


Kinesiyoloji Bantlama Terapisi Nedir?

Kinesiyoloji Bantlama Nedir?


Kinesiyoloji bantlama, vücudun doğal iyileşme süreciyle senkronize olarak çalışmaya ve aynı zamanda stabilite ve rehabilite edici destek sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. İlk olarak 70'lerde Japon Kiropraktör Dr. Kenzo Kase tarafından geliştirilen kinesiyoloji bantlama, fiziksel terapistler tarafından hareketliliği iyileştirmek, ağrıyı gidermek ve aynı zamanda yumuşak dokulardaki iyileşme sürecini iyileştirmek amacıyla kullanılmaktadır.


Dr. Kenzo, esnek bant şeritlerini vücuda belirli yönlerde yerleştirmenin, daha geleneksel atletik bantların yaptığı gibi hareketi sınırlamadan kaslar, eklemler ve tendonlar için destek sağladığını bulmuştur.


Terapötik bant vücuda stratejik olarak uygulandığında, şişliği azaltarak, hareketliliği artırarak, ağrıyı azaltarak ve iyileşmeyi hızlandırarak ve muhtemelen performansı artırarak hastalarına uzun süreli destek sağlar. Bu tıbbi bant, cilt üzerinde yerinde kalmasını sağlamak için hem suya dayanıklı hem de ısıyla etkinleşen bir akrilik yapıştırıcı kullandığından, kinesiyoloji bantlama büyük oyunlar sırasında, egzersiz yaparken veya hatta duş alırken kullanılabilir.


Kinesiyoloji bantlama, kaslar, bağlar ve eklemler kasıldığında veya uzatıldığında destek ve stabilite sağladığından, kas gerilmeleri, eklem burkulmaları, tendinit, subluksasyonlar ve daha fazlası gibi çeşitli yaygın yaralanmaları önlemek veya tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca, sadece yorgun olduklarında veya genel olarak aşırı kullanıldıklarında kasları gevşetmeye yardımcı olmak için de yardımcı olur.


Hareket açıklığında herhangi bir sınırlama olmadığı için, kinesiyo bantlama spor veya diğer birçok atletik aktivite öncesinde, sırasında ve sonrasında uygulanabilir.

Kinesiyoloji bantlama temel olarak cilt ile alttaki kaslar, eklemler ve tendonlar arasındaki etkileşimi iyileştirerek sinir sisteminde bulunan nöral devrelerin sıfırlanmasına yardımcı olur. Bu, cilt ve iç mekanizmalar arasında bir denge oluşturmaya yardımcı olur, bu da şişmenin azalmasına, eklemlerin yeniden hizalanmasına ve kas aktivasyonunun, işlevinin ve performansının iyileşmesine neden olur.


Masaj


Kinesiyoloji bandı, epidermise benzer ağırlık, kalınlık ve elastikiyete sahip insan derisinin fiziksel özelliklerini taklit etmek için yaratılmıştır. Böylece, kinesiyo bant bir fizyoterapist tarafından vücudunuza uygulandığında, cildinizi nazikçe geri teperek ve hafifçe kaldırarak cildinizle alttaki iç dokular arasında mikroskobik bir boşluk oluşturur. Bu, kasların aşırı gerilmesini veya aşırı kasılmasını ve ayrıca spazmları veya krampları önlerken aynı zamanda kas tonusunu arttırır ve nihayetinde insan vücudunun yaralanmalardan çok daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.


Fiziksel ağrı, kas şişmesi, hareket azalması veya kas spazmlarına neden olan yaralanmalarınız varsa, fizyoterapistler genellikle kinesiyoloji bantlama ile tedaviyi önerir. Bu, bağımsız bir terapi olarak kullanıldığında bir miktar destek sağlayabilse de kinesiyoloji bantlama, diğer daha geleneksel tedavi yöntemleriyle birleştirildiğinde genellikle çok daha etkili olduğu kabul edilir. Masaj terapisine olan talep artmaya devam ederken, masaj terapistleri artık kinesiyo bantlamayı da öğrenmektedir ve eğitildiklerinde bunu müşterilerine de sunabilir.


Masaj terapisi, fizik tedaviye güçlü bir ektir ve seanslarından sonraki 24 saat içinde tıbbi masaj aldıklarında fizik tedavi seanslarında daha fazla kazanç elde etmelerine yardımcı olmak için giderek daha fazla tercih edilmektedir ve böylece bazen iyileşme sürelerini de hızlandırmaktadır.


Comentarios


bottom of page