top of page

Kinezyoloji Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Kinezyoloji-Nedir-?-Nerelerde-Kullanılır-?

Kinezyoloji Nedir?

Kinezyoloji, en basit anlamı ile, hareket halindeki kas gruplarındaki enerji akışını kontrol etmektir. Bu metodu uygulayanların en önemli tekniklerinden biri adale testleri yapmaktır. Bunun sonucunda, adale sistemindeki mevcut olan dengesizlikler meydana çıkmaktadır. Kinezyoloji uygulamasında, vücuttaki, bedendeki bir takım kaslar üstüne hafif basınçlar uygulanmaktadır. Normal şekilde çalışan adaleler bu basınca dayanıklılık gösterirken, enerjisi az olan adalelerde ise bu basınca tepki vermektedir. Bunun sonucunda vücutta, bedende görülen enerji tıkanmaları meydana gelir. Bu tıkanmaların üstedinden gelebilmek adına belli refleks noktalarına uygulanan masajlar mevcuttur. Hatta yalnızca adale testlerini uygulamak bile enerji akışını düzenli şekle getirebilmektedir. Bunu çoğu hasta da vücudunda, bedeninde hisseder.


Kinezyoloji Uygulama Şekli


Kaslara test yapmak, bilinçaltımızla iletişime geçebilmek adına uygulanan bir yoldur. Kinezyolojide varlığın bütünü ile iletişim kurabilmek adına uygulanan kas testi, bizim kendimizi kandırmamızı imkansız hale getirmektedir. Kaslardaki enerji akışı olumlu veya olumsuz düşünce veya inançlara göre de değişiklik gösterir. Kinezyolojiyi bu açıdan bir bio bilgisayar biçiminde de açıklayabilir.


Kaslardaki mevcut yaşam enerjisinin kuvveti farklı duygu durumlarında, olumsu veya olumsuz inançlarda, hoşumuza giden veya gitmeyen duyguları hissetmiş olduğumuzda, yalan veya doğru söylediğimizde çeşitli şekilde kendini gösterir. Bu, kendimize yalan söylediğimiz zamanlarda bile geçerlidir. Kaslardan alınan tepkiye göre, bilinçaltına test yapılabilir ve problemlerin sebebini açığa çıkartabiliriz. Kinezyoloji için uygulanan tekniklerle bizleri yanlış yönlendiren bilinçaltı inançlarımızı bulup değiştirmeye yönelebilir ve bunu başarabiliriz. Kinezyoloji, 1964 senesinden beri, kurucusu Dr. John Goodherart’ın çalışmaları temel alarak pratik edilmektedir. Yeni alanlara da uygulanmasını mümkün kılmak adına yapılan araştırmalar günümüzde de devam etmektedir. Pek çok kinezyoloji uygulayıcısı zaman içinde kendi tekniklerini de oluşturmuştur. Bu sayede kinezyolojinin pek çok dalı meydana gelmiştir. Tüm dünyada alternatif uygulamalara olumlu yaklaşan pek çok insan, kinezyolojinin yararlı ve doğal bir iyileşme yöntemi olduğunu da söylemektedir.


Kinezyoloji Nerelerde Kullanılır?


Kinezyoloji, bilinçaltındaki inançları test etmesinin de yanı sıra, vücudun, bedenin çeşitli maddelerden veya çevresel etmenlerden nasıl etkilendiğini, fiziksel sorunları, duygular ile ilgili dengesiz durumları test etmek ve tedavi etmek amacı ile de kullanılır.

1 Comment


Guest
Sep 27, 2021

Açıklayıcı bir yazı olmuş beğendim

Like
bottom of page