top of page

Kinezyolojinin İşlevleri ve Faydaları


Kinezyolojinin-İşlevleri-ve-Faydaları

Kinezyoloji hareket bilimi olarak isimlendirilir. Bunun yanı sıra insanı bir tüm olarak ele alan bilim dalı hareket noktasında yaşanan sıkıntılara, problemlere farklı, çeşitli açılardan yaklaşarak sorunun temeline inmeye çalışır. Bu çerçevede kinezyolojinin insan bedeninde, vücudunda dikkat çektiği alanlar şunlardır;

 • Fonksiyonel Kinezyoloji

 • Fizyolojik Kinezyoloji

 • Psikolojik Kinezyoloji

 • Adli Kinezyoloji


Fonksiyonel Kinezyoloji

Vücudun tüm anatomik yapısını göz önüne alarak vücuttaki, bedendeki diğer sistemlerin işlevleri ile ilgili olan hareketleri değerlendirir. Daha iyi bir ifade ile vücut, beden fonksiyonlarının tam anlamı ile yerine getirilmesi üzerinde çalışır.


Fizyolojik Kinezyoloji

Fizyolojik kinezyoloji vücut, beden hareket ettiği sırada kinezyoloji ve biyomekanik konusunda gerçekleşecek olan olaylar üstünde durur.


Psikolojik Kinezyoloji

Psikolojik kinezyoloji, vücudun, bedenin bir bütün olarak saklıklı bir biçimde hareket etmesinde insanın davranış şekilleri, etkileşimleri, düşünceleri, beslenme ve iletişim becerileri de rol oynar. Bu çerçevede psikolojik kineyzoloji, yaş unsurunu da göz önüne alarak bu kavramlar dahilinde inceleme sağlar.

Adli Kinezyoloji

Adli kinezyoloji ise kinezyoloji uygulamalarında kullanılacak olan tekniklerin adli vakalarda kullanılması ile ilgilidir. Gerçekleşen olayın nasıl bir hareket dahilinde gerçekleştiği üstünde durur. Bu bağlamda da olayı tekrardan canlandırma, olayı anlama ve çözümleme konularında da etki sağlar.


Kinezyoloji Uygulamasının Faydaları Nelerdir?


Hareket halindeki kaslardaki enerji akışını kontrol etmek amacı ile uygulanan kinezyoloji uygulandığı beden, vücut üzerinde ciddi etkilere sahip oluyor. Adale sistemindeki dengesizlikleri rahatlıkla, kolaylıkla tespit eden yöntem bazı noktalarda da masaj ihtiyacı olduğunu ortaya çıkarır. Bunlarla beraber ise vücutta, bedende en çok sağladığı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Vücuttaki, bedendeki zayıf olan kas gruplarına destek olarak daha sağlıklı bir biçimde işlevlerini yerine getirmelerine yardımcı, destek olur.

 • Bazı vücutta, bedende sıkça görülen dengesi kas dağılımlarını da azaltarak, vücut kas yoğunluğunu dengelemede yarar sağlar.

 • Yine vücutta, bedende bulunan zayıf kas gruplarının güçlendirilmesi açısından gerekli olan desteği sunar.

 • Kinezyoloji uygulamaları çoğunlukla ağır işlerde çalışan ve spor faaliyetlerinde boy gösterenler adına kasların aşırı derece de kasılmasına engel olur.

 • Kas krampı, kas ağrısı ve sakatlanmaları azaltarak daha sağlıklı bir şekilde yaşam, hayat sürülmesine katkı da bulunur.

 • Kas ve eklem hareketlerinde gerekli olan enerjinin eksik olan noktalarda da akışını sağlayarak, vücudun, bedenin sıvı dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.

 • Eklem problemlerinin, sorunlarının kolaylıkla tedavi edilmesine de yardımcı olur.


댓글 1개


게스트
2021년 9월 27일

sanırım en iyi kaynağı buldum

좋아요
bottom of page