top of page

Kış Masajının Faydaları


Kış Masajının Faydaları

Hiç kış aylarında artan bir rahatsızlık hissettiniz mi? Ağrılı eklemler, gergin kaslar veya belki de artritiniz soğuk olduğunda daha fazla artış gösteriyor olabilir. Kış mevsimi beraberinde birçok ağrı ve sızı getirebilir. Bunun nedeni genellikle soğuk havanın kan akışımızı değiştirmesi, kan damarlarını daraltması ve cildi kurutmasıdır. Kış aylarında vücudumuzda bitkinlik hissi bırakabilecek hastalıklara daha yatkın oluruz.


Kış aylarında düzenli masaj yaptırmak bedeninizi ve zihninizi daha sağlıklı ve mutlu tutar. Daha uzun, daha karanlık günler bizi kolayca yorgun ve kasvetli hissettirebilir. Ancak masaj seansınıza girer girmez rahatlamış ve tazelenmiş olursunuz. Kış masajının faydalarına bir göz atalım.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kış mevsiminde bağışıklık sistemlerimiz daha zayıf olduğu için bizi soğuk algınlığı ve gribe yakalanmaya daha yatkın hale getirir. Masaj bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olabilir.

Masaj, beyaz kan hücrelerinin enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savunmasını sağlayan lenf düğümlerini uyarır. Bu nedenle, kış aylarında düzenli masaj yaptırmak, soğuk algınlığı geliştirme veya soğuk algınlığından korunmak için ilaçlara güvenme olasılığınızı azaltır.

  • Kuru Cilt Tahrişini Azaltır

Kış aylarında daha kuru bir cilde sahip olursunuz. Düşük sıcaklıklar, düşük nem ve iç mekan ısıtması nedeniyle cildin susuz kalması yaygındır. Daha yumuşak bir cilt, kendinizi en iyi şekilde hissetmenize yardımcı olabilecek birçok kış masajı avantajından sadece biridir.


Masajın cilt tahrişini azaltabilmesinin iki nedeni vardır. Birincisi, masaj terapistiniz cildinizin derinliklerine nüfuz etmek ve nemi içeride tutmak için koruyucu bir bariyer oluşturmak için E Vitamini açısından zengin nemlendirici yağlar uygulayacaktır. İkinci olarak masaj dolaşımı iyileştirir, cilt hücrelerini besler ve onları canlı tutar.

  • Dolaşımı İyileştirir

Kış aylarında, soğuk hava kan damarlarının daralmasına neden olduğu için daha düşük kan dolaşımı ve daha yüksek kan basıncından muzdarip olursunuz. Bu daralma genellikle eklem ve kas ağrısına yol açarak kış aylarında yaygın olan o ağrılı hisle sonuçlanır. Masaj terapisi, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilir, eklemlere ve kaslara kan akışını teşvik edebilir, ağrıyı hafifletebilir ve vücudunuzu ısıtabilir.

  • Ruh Sağlığını İyileştirir

Masaj, rahatlamanıza ve stres seviyelerini azaltmanıza yardımcı olarak zihinsel sağlığı iyileştirebilir. Bu rahat durumdayken, vücudun kendini iyi hissetme hormonları serotonin ve endorfinler salınır ve mutluluk duygularınızı artırır.

Kış aylarında düzenli masaj seansları yapmak, bu kış problemlerini uzak tutmanıza yardımcı olurken aynı zamanda stres zamanlarında daha iyi başa çıkabilmeniz için rahatlama becerilerinizi geliştirir.


Masöz

  • Kış Ağrılarını Hafifletir

Soğuk kış havası, mevcut ağrılarınızı veya yaralanmalarınızı şiddetlendirebilir ve kronik rahatsızlığa neden olabilir. Kış aylarında en sık görülen şikayetlerden biri sırt ağrısıdır. Sırt ağrısı günlük yaşamımızı engelleyebilir ve temel hareketleri bile dayanılmaz hale getirebilir. Sırt ağrısı çekiyorsanız veya bir yaralanmadan sonra iyileşiyorsanız, masaj yaptırmak kan akışını ve dolaşımını artırmaya, kasları gevşetmeye ve eklemleri yağlamaya yardımcı olabilir.


Masaj terapisi kas dokusunu gevşetir, ağrılı kas spazmlarını ve kasılmalarını azaltır. Masaj ayrıca sinir sıkışmasını azaltmaya yardımcı olarak besinlerin vücudun dokularına gitmesini ve kaslarınızın ve eklemlerinizin işlevini geliştirmesini sağlar.


bottom of page