top of page

Klasik Masaj Hareketleri Nelerdir? Ne Şekilde Uygulanır?


Klasik-Masaj-Hareketleri-Nelerdir-?-Ne-Şekilde-Uygulanır-?

Tüm vücuda bölgesel olarak yapılan sırt masaj teknikleri, vücudun dolaşım hızının arttırılmasını ve bu sayede de doku ile hücrelerde canlanma olmasının sağlanması adına yapılır. Kas gerilmelerinde azalma ve konsantrasyonun da güçlenmesine katkı da bulunan klasik masaj hareketleri, kişinin günlük stresinden ve yorgunluğundan arınmasına yardımcı olur.


Bu sayede bireyin rahat ve keyifli bir alanda masajın etkisi ile beraber zinde kalması sağlanır. Masör ya da masözlerin tecrübesi, deneyimi, el becerisi, bilgi birikimi ve alanın önemi, terapinin etkilerinin daha da artmasında önemli bir yere sahiptir. Gün boyu süren iş stresi ve yorgunluk faktörlerinden kurtulmanın en iyi yolu olan klasik masaj, katkısız masaj yağları ile uygulanmaktadır.


İnsan vücuduna, bedenine göre yoğurma ve baskı teknikleri ile uygulanan klasik masaj teknikleri, bireyin isteği doğrultusunda herhangi bir yağ kullanmadan da yapılabilmektedir. Medikal yağ kullanılmadığı vakit tekniklerin de tamamı uygulanamamaktadır.


Masajın ortalama süresi yaklaşık 50 ila 60 dakikadır. Normal olarak yorgunluğun ve stresin atılabilmesi adına bu süre son derece normaldir. Klasik masaj teknikleri, farklı teknikleri ile uygulanmaktadır. Öfleraj denilen sıvazlama, yoğurma adı verilen petrisaj, terapinin en önemli tekniği olan friksiyon tekniğinde baş ile diğer parmaklar sayesinde baskı uygulama, darbeleme anlamını taşıyan tapotment ve son olarak titreşim anlamında olan vibrasyon teknikleri kullanılır.


Klasik Masaj Teknikleri Nelerdir?


Sıvazlama


Klasik masaj teknikleri çeşidi olarak işleme sıvazlama ile başlanır ve terapi yine bu işlem ile bitirilir. Belirlenen bir bölgeyi sıvazlama tek veya çift el ile, avuç içi, parmaklar ve elin bel denilen kaslarıyla uygulanmaktadır. Baldır, bacak veya kollar için tek el ile uygulanmakta olan sıvazlama tekniği, sırt bölgelerine çift el ile uygulanmaktadır. Sıvazlama uygulanırken basınç kalbe doğru olacak şekilde uygulanır. Eğer baskılar derinlemesini yapılırsa buna derin sıvazlama denilir. Eller kalpten geriye doğru baskı azaltılarak yapılırsa da yüzeysel sıvazlama tekniği uygulanmış olur.Yoğurma


Petrisaj da denilen yoğurma tekniği ile hedef direkt olarak kaslar üstünde etki etmesi adına yapılmakta olan hareket işlemidir. Tek ya da çift el ile uygulanarak yapılır. Kasların yoğurulması, sıkıştırılması ve esnetilmesi ile uygulanan yoğurmaya tam açıklayıcı yoğurma denilir. Bu teknik ile hedef büzüşmüş olan dokuların gerdirilmesi ve yapışıklığın açılmasının sağlanmasıdır. Bu tekniğin etkili olması için terapiyi uygulayan kişinin profesyonel olması oldukça önemli bir noktadır. Aksi takdirde masajdan zevk alınmamaktadır.


İleri Düzey Terapi Yöntemleri


Friksiyon


Özellikle de başparmaklar, el ile bilek bölümünü bağlayan kalın kaslar, el kenarları ve elin bütünüyle yapılan friksiyon yöntemi, dairesel hareketler ile farklı bölgelere basınç uygulanan bir yöntemdir. Bireyin vücut yapısı ve dokusuna göre çeşitli özellikler göstermektedir. Deri dokularının sertleşmiş olduğu alanlarda deri ile deri altı dokularına üzerine uygulanan basınçlar düşük olmalıdır. Bazı zamanlarda da sırt ile kalça alanlarına basınç arttırabilmek için el üst üste koyularak yapılır.


Darbeleme


Kasların uyarılmasının sağlanması adına çok etkili bir uygulama olan darbeleme, spora başlamadan önce kasların uyarılması amacı ile uygulanmaktadır. Bu uygulama metodunda avucun içinde yumurta varmış gibi yumruk haline getirilen hava ile terapi uygulanır.


Titreşim


Kaslardaki gerilme ya da spazm çözülmesi adına terapi de uygulanan en önemli tekniklerden birisidir. Genel olarak avucun tamamı ile yapılsa da, tek parmak ya da 3 parmak ucu ile titreşim uygulanmaktadır. Klasik masaj hareketleri öncesi terapinin daha etkili bir hale gelmesi adına kasların ısıtılması sağlanır. İşlem uygulanırken kuvvetin arttırılmaması gerekmektedir.


Egzersizlerden sonra da rahatlamak amacı ile klasik masaj teknikleri uygulanmaktadır. Fakat kişide spazmın olduğu durumlarda masaj uygulaması ağrı yapabilir. Bu duruma dikkat edilmelidir. Normal olarak yapılan terapi de derinin pembeleşmesi normaldir. Sert olarak uygulanan klasik masaj hareketlerinde ise deri kırmızılaşır. İyi yapılan sırt masaj teknikleri ile kan dolaşımı hızlanmaktadır.


Comments


bottom of page