top of page

Miyofasyal Ağrı Sendromuna Medikal Masajın Etkisi


Miyofasyal-Ağrı-Sendromuna-Medikal-Masajın-Etkisi

Medikal Masaj Nasıl Yapılır?


Medikal masajın yapılabilmesi için, kişi önce muayene edilir ve daha da sonra muayene bulgularına göre hangi tekniklerin ve ne kadar süre ile uygulanacağına karar verilir. Kaslardaki gerginliğin giderilmesi, eklemlerdeki blokajların açılması, hassasiyet olan bölgelerdeki hassasiyetin azaltılması, dolaşımın artması vb gibi amaçlar belirlenerek özel teknikler ile medikal masaj uygulanır.


Medikal Masajın Faydaları Nelerdir?


Medikal masaj, kasların yenilenmesine ve gevşemesine katkı da bulunur. Kan dolaşımını ve böylelikle vücuttaki oksijen akışını da arttırır. Bu uygulama sayesinde çok ağrılı ve gergin kaslar toksinlerden kurtulur. Bu da kasların güçlenmelerine ve iyileşmelerine katkı da bulunur. Halk arasında kulunç olarak da isimlendirilen kastaki kan dolaşımının azaldığı ve ağrının yoğun hissedildiği noktaların tedavisinde de oldukça etki sağlar. Skar dokuda gevşeme sunar, derinin elastikiyetini de arttırır. Medikal masaj, ölçülebilir sonuçlara odaklanır bu sebeple de masaj sonrası vücudunuzda olumlu değişiklikler gözlemleyebilir, bekleyebilirsiniz.


Medikal Masaj Teknikleri


Medikal masaj uygulamasında muayene sonucundaki verilere göre gerekli olan alan ve dokulara uygun teknikler, tedavi edilecek alanın ihtiyacına göre süre belirlenerek uygulanır. Medikal masajda uygulanan tekniklerden bazıları ise şunlardır:Stroking: Acıyı, ağrıyı giderici ve adale spazmını giderici bir etki gösterir. Ter bezlerini çalıştırır. Toksinlerin ter yolu ile atılmasına yardımcı olurken dolaşımın artması ile derinin beslenmesi daha da düzenli bir hale gelir.


Friksiyon: Kaslara, ligamentlere ve tendonlara uygulanır. Kas ve kas gruplarında ortaya çıkan yapışıklıklar, sertleşmeler friksiyon uygulamaları ile giderilir. Fakat deriyi tahrip etmemeye özen gösterilmelidir.


Kneading: Deri ve deri altı dokusunun elastikiyetini ve aktivitesini arttırır. Kaslarda ortaya çıkan spazm ve krampların çözülmesinde etkilidir. Kılcal damarlardaki kan birikintilerini büyük damarlara doğru akışını hızlandırır ve kılcallardaki basıncı azaltır. Kuvvetli yapılacak olursa ekimoz oluşur.


Vibrasyon: Sinir uçlarını uyarıcı ve yatıştırıcı özelliğe sahip olduğundan dolayı dinlendirici ve ağrı kesici özelliğe sahiptir.


Bu tekniklere ek olarak taking, slaping be pinching gibi teknikler de uygulanır. Bu tekniklerden hangisinin ve ne kadar süre ile uygulanacağına terapist karar verir ve uygulamaya geçer.


Miyofasyal Ağrı Sendromuna Medikal Masajın Etkisi


Miyofasyal ağrı sendromu kısaca mas olarak isimlendirilmektedir ve kaslarda ya da fasyalarda oluşan gergin bantlardaki tetik noktalardan kaynaklanan ağrı anlamına gelmektedir. Bu ağrı hem fasyalarda hem kaslarda ayrı ayrı olabildiği gibi, aynı anda ikisinde de görülebilmektedir. Bu ağrıların yanı sıra, kişilerde kaslarda tutulma ve hassasiyet görülmektedir.


Medikal masaj ağırlıklı olarak spor sakatlanmaları adına uygulanmaktadır. Diğer taraftan Mas hastaların hareket açıklıklarında da kısıtlamalara sebep olmaktadır. Hasta kendini devamlı yorgun ve halsiz hissederken, mas bazen otonomi disfonksiyonlar ile karakterize bir sendrom olarak da nitelendirilebilmektedir.

Miyofasyal ağrı sendromu özellikle de kemiklere bağlı kas gruplarında görülmektedir ve bu ağrı nedeni ile kişinin iskelet sistemi de olumsuz etkilenir. Mas’tan şikayetçi bireylerde uygulanan acısız tedavi yöntemlerinden birisi de masaj terapisidir.


Fakat bu noktada ağrının ölçüsü, kişinin yaşı gibi unsurlar göz önünde bulundurularak masaj uygulamasının içeriği ve süresi saptanmalıdır. Masaj kişinin uzun süre ağrı hissini azaltacak, gergin olan kaslarda iyileşme oranını yükseltecek ve yanıma ağrıların da giderilmesinde katkı da bulunacaktır. Masaj sayesinde fazla ilaç kullanımının da önüne geçilerek bireyin yan etkilerden olumsuz etkilenmesi uzun vadede engellenmiş olur.

Commentaires


bottom of page