top of page

Medikal Masaj Hangi Durumlarda Uygulanır?


Medikal-Masaj-Hangi-Durumlarda-Uygulanır-?

Son zamanlarda önemi giderek daha da iyi anlaşılmaya başlayan ve doktorların dahi reçetelerine girmeye başlayan medikal masaj terapisi pek çok rahatsızlığın, hastalığın giderilmesinde de önemli, büyük bir rol oynuyor. Medikal masaj terapisi, hasar görmüş ya da yorgun düşmüş olan organın eski haline geri dönmesi için uygulanırken, hastanın hayat, yaşam kalitesini arttırmak, kabiliyet kazandırmak ve psikolojik destek amacı ile de kullanılabilmektedir. Etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış olan medikal masaj terapisinin oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.


Kan Dolaşımını Düzenler


Bunların yanı sıra medikal masaj terapisi kan dolaşımını düzenleyerek, kalbin hızını da yavaşlatmaktadır. Düzenli olarak uygulanan medikal masaj terapisi kandaki beyaz hücre olarak bilinen akyuvarları arttırarak bağışıklık sistemini de güçlendirir. Toplardamarlarda kan akımının durması ve vücutta oluşmuş olan ödemin de atılmasını sağlamaktadır.


Kas Yapısı Toparlanıyor


Medikal masaj terapisinin kastaki yorgunluk ve ağrıları azalttığı bilinen bir gerçektir. Kasların toparlanmasını sağlarken, birikmiş olan toksik maddelerin de atılımına katkı da bulunmaktadır. Kemiklerin güçlenmesine yardımcı bir etkisi bulunur. Kireçlenmelerde etkili olan medikal masaj terapisi, krampları ve spazmı da önlemektedir. Sinir sistemi üstünde de olumlu etkileri görülmektedir.

Cildi Yumuşatır


Medikal masaj terapisi sayesinde, ter üretimi arttırılarak üre ve diğer atık maddelerin daha kolay atılımı sağlanır. Masaj kılcal damarlarda genişleme sağlayarak, dokulara daha da fazla kan gitmesine katkı da bulunmaktadır. Derideki kan dolaşımını hızlandırarak, hücrelerin daha iyi beslenmesine olanak sağlamaktadır. Bunların da yanı sıra cildin elastikiyetini arttırır ve yağ bezlerinin salgısını da yükselterek cildin yumuşamasına katkı da bulunur.İç Organlara Da Yararı Büyük


Cilde olan etkilerinin yanı sıra medikal masaj terapisinin, iç organlara da yararı bulunmaktadır. Akciğerlerde mukusun çözülmesini sağlar. Kalın bağırsağın hareketlerini arttırması ile, gaz sorunlarının çözümüne yarar sağlarken, karın kısmındaki şişkinliklerin de azalmasına katkı da bulunmaktadır. Sindirimi kolaylaştırdığı da bilinir.


Kas Zedelenmeleri ve Kırıklarda Sakıncalı Olabilir


Medikal masaj terapisi uygulamasının sakıncalı olduğu durumlar, alanlar da bulunmaktadır. Akut kas yaralanmalarında yapılan masaj, kanamayı arttıracağı gibi aynı zamanda da yaralanmış olan kas liflerinin zedelenmesine yol açabilmektedir. Lif, kas, tendon kopmaları veya tahripleri, kırık - çıkıklar, kas fıtıkları ve açık yaralarda medikal masaj terapisinin uygulanması tavsiye edilmemektedir.


Damar Hastalıklarında Medikal Masaj Terapisinden Uzak Durulmalı


Herhangi bir sebeple damar yapısının bozulduğu durumlar da, zamanlar da medikal masaj sakıncalı bir durumdur. Varis de kanda pıhtı oluşumu hallerinde medikal masaj terapisinden uzak durmak gerekir. Mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyon ve deri hastalıklarında da medikal masaj terapisi kullanılmaması gereken bir yöntemdir.

Kanser Hastalarına Önerilmiyor


Medikal masaj kanser hastalarında metastaz riski nedeniyle masaj uygun görülmemektedir. Fakat psikolojik destek ve moral sağlamak amacı ile ayaklar, eller, yüz ve baş kısımlarına hafif bir şekilde masaj uygulanabilmektedir. Kanserin durumuna göre doktor tavsiyesiyle diğer alanlara, kısımlara da uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra el ve ayaklara hafif masaj haricinde, hamilelik süreci boyunca masaj yaptırmamalıdır. Vücutta apse bulunması durumunda da romatizmaların akut dönemlerinde masaj terapisinden uzak durmak gerekmektedir.

Comments


bottom of page