top of page

Medikal Masaj Vücuda Sağlık Kazandırıyor


Medikal-Masaj-Vücuda-Sağlık-Kazandırıyor

Son zamanlarda önemi giderek daha iyi anlaşılan ve doktorların reçetelerine dahi girmeye başlayan medikal masaj, ağrıları gidermede, kan dolaşımını düzenlemede, iç organları rahatlatmada ve pek çok rahatsızlığın giderilmesinde büyük ölçüde bir rol oynuyor.

Medikal masaj, hasar görmüş veya yorgun düşmüş olan organın tekrardan eski haline dönmesi için uygulanırken, bireyin yaşam kalitesini arttırmak, kabiliyet kazandırmak ve psikolojik açıdan destek amacıyla da kullanılabilmektedir. Etkileri bilimsel açıdan da ispatlanmış olan medikal masaj uygulamasının oldukça geniş bir kullanım alanı vardır.

Medikal Masajın Faydaları Nelerdir?

Kan Dolaşımını Düzenler


Bunların yanı sıra medikal masaj uygulaması kan dolaşımını düzenleyerek, kalbin hızını da yavaşlatmaktadır. Düzenli olarak uygulanan medikal masaj kandaki beyaz hücre olarak bilinen akyuvarları arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirmede fayda sağlıyor. Toplar damarlarda kan akımının durmasını ve vücutta oluşmuş olan ödemin de atılmasını sağlamaktadır.

Kas Yapısını Toparlar


Medikal masaj uygulamasının kastaki yorgunluk ve oluşan ağrıları azalttığı da bilinen bir gerçektir. Kasların toparlanmasını sağlarken aynı zamanda biriken toksik maddelerin de atılımına yardımcı olmaktadır. Kemiklerin güçlenmesine yardımcı bir etkisi de bulunur. Kireçlenmelerde etkili olan medikal masaj, kramp ve spazmları da önlemektedir. Sinir sistemi üstünde de olumlu etkileri gözlemlenmektedir.

Cildi Yumuşatıyor


Medikal masaj uygulaması sayesinde, ter üretimi arttırılarak üre ve diğer atık maddelerin atılımı da sağlanır. Masaj kılcal damarlarda genişleme sağlar, bu sayede de dokulara daha fazla kan gitmesine yardımcı olur. Derideki kan dolaşımını hızlandırarak, hücrelerin daha iyi bir şekilde beslenmesine olanak saplamaktadır. Bunların yanı sıra cildin elastikiyetini arttırır ve yağ bezlerinin de salgısını yükselterek cildin daha da yumuşamasına yardımcı olur.


İç Organlara Olan Faydası


Cilde etkilerinin yanı sıra medikal masaj uygulamasının, iç organlara da yararı bulunmaktadır. Akciğerlerde mukusun çözülmesini sağlar. Kalın bağırsağın hareketlerini arttırması ile, gaz problemlerinin çözümüne yarar sağlarken, karın kısmındaki şişkinliklerin de azalmasına katkı da bulunmaktadır. Sindirimi de kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Kas Zedelenmeleri ve Kırıklarda Sakıncalı Olabilir


Medikal masaj uygulamasının sakıncalı olduğu durumlar da vardır. Akut kas yaralanmalarında yapılan masaj, kanamayı arttıracağı gibi aynı zamanda da yaralanmış olan kas liflerinin zedelenmesine yol açabilmektedir. Kas, tendon ve lif kopmaları ya da tahripleri, kırık - çıkıklar, kas fıtıkları ve açık yaralarda medikal masajın uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Damar Hastalıklarında Uzak Durulmalı


Herhangi bir sebeple damar yapısının bozulduğu durumlarda da medikal masaj sakıncalı olmaktadır. Kan ve varis de pıhtı oluşumu durumunda medikal masajdan uzak durmak gerekir. Mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyon ve deri hastalıklarında da medikal masaj uygulaması yapılmaması gereken bir yöntemdir.

Kanser Hastalarına Önerilmiyor


Medikal masaj kanser hastalarında metastaz riski nedeni ile masaj uygun görülmemektedir. Fakat psikolojik moral ve destek sağlamak adına eller, ayaklar, yüz ve baş kısımlarına hafif bir şekilde masaj uygulanabilmektedir. Kanserin durumuna göre doktor tavsiyesiyle diğer bölgelere uygulama yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra el ve ayaklara hafif bir masaj haricinde, hamilelik süresi boyunca da masaj yaptırılmamalıdır. Vücutta apse bulunması durumunda ve romatizmaların akut dönemlerinde de masajdan uzak durmak gerekir.

Comments


bottom of page