top of page

Koşucular için En İyi MasajlarKoşucular için En İyi Masajlar


Bacaklar, ayaklar ve ayak bilekleri koşarken çok fazla şok emdiği için, koşu sonrasında gergin, ağrılı veya yorgun hissedebilirler. Bu makalede, farklı masaj türleri, koşmanın neden olduğu yaygın yaralanmaları nasıl tedavi edebilecekleri ve ne zaman kullanılmaları gerektiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.


Koşucular Neden Masaj Yaptırmalıdır?


Masaj, uzun süredir profesyonel koşucular için eğitim programlarının bir parçası olmuştur. Bunun nedeni, masajın iyileşmeye yardımcı olması ve masajın gergin kasları gevşettiği ve kaslar ile fasya arasındaki küçük yara dokusunu azalttığı için yaralanmaya karşı koruma için yararlı olabilmesidir.


Kas gerginliği ve yara dokusu hareketi kısıtlayabilir ve hareket açıklığınızı bozabilir, bu da yaralanmaya neden olabilecek anormal koşu biçimlerine yol açabilir. Ek olarak, belirli bir kasın aşırı kullanımından kaynaklanan birçok koşu yaralanması, ağrılı ve iltihaplı kaslara neden olur. Masaj, bu ilk iltihabı azaltmaya ve kas dengesini düzeltmeye yardımcı olur. Masaj – özellikle derin doku masajı – aynı zamanda etkili egzersizin yan ürünlerini temizlemeye yardımcı olabilecek kan dolaşımını iyileştirir.


Masaj ayrıca mevcut kas ağrılarını azaltarak, önceden var olan yaralanmaları tedavi ederek ve sinir sistemini gevşeterek koşuculara yardımcı olabilir. Aslında, rahatlama, bir koşucunun alabileceği masajın en önemli faydalarından biridir. Koşmanın dışındaki yaşamdan kaynaklanan stresler, bir koşucunun zihnini olumsuz etkileyebilir ve koşuya odaklanabilir. Halihazırda aşırı yüklendiği için vücudun uyum sağlama yeteneğini engelleyebilir ve bu da daha hızlı yorgunluğa yol açar. Ağrıyı hafifletip zihnin ve vücudun rahatlamasına yardımcı olabileceği gibi, masaj da vücudun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir ve onu bir sonraki koşuya daha hazır hale getirebilir.


Masöz

Koşucular İçin Farklı Masaj Türleri


Bir koşucu olarak hangisinin sizin için doğru olduğunu bilmeyi zorlaştıran birçok farklı masaj türü vardır. Bir sporcu tedavi aradığında akla en çok spor masajı gelse de aynı şekilde fayda sağlayabilecek başka masaj türleri de vardır.

  • Spor Masajı

Spor masajları, koşucular tarafından hem müsabaka öncesi hem de müsabaka sonrası dahil olmak üzere antrenman döngülerinin çeşitli aşamalarında kullanılır. Müsabaka öncesi bir spor masajı, koşucuları rahatlatmaya ve kasların ve dokuların elastikiyetini korumaya yardımcı olacaktır. Öte yandan, bir yarışma sonrası spor masajı, koşuculara iyileşme süreçlerinde yardımcı olacak ve skar dokusunu ve laktik asit gibi atık ürünleri kaldırarak yaralanmaları önleyecektir. Bunun nedeni, bir spor masajının, vücutta koşmanın neden olduğu stresi ve gerginliği azaltmaya çalışmasıdır.

  • Derin Doku Masajı

Derin doku masajı, koşucuları tedavi etmek için kullanılan en yaygın masaj türlerinden biridir ve kasların hem yüzeysel hem de derin katmanlarını hedef alır. Bir masaj terapisti, kasın daha derin katmanlarına ulaşmak ve sıkı noktaları hızla rahatlatmak için kasıtlı, odaklanmış vuruşlar kullanacaktır. Derin doku masajı genellikle zorlu antrenman seansları sırasında ve ayrıca bir yarış sonrasında kullanılır ve bacak ve ayak yaralanmalarını tedavi etmek için kullanılabilir.

  • Aktif Salınım Tekniği

Aktif serbest bırakma (salınım) tekniği, kas yapışıklıklarını gidermeye ve yara dokusu oluşumunu azaltmaya yardımcı olan bir masaj tekniğidir. Masaj sırasında, terapist elleriyle yapışıklıkları kırmak için hareketi derin basınçla birleştirecektir. Aktif serbest bırakma belirli bir yaralanma için tedavi gerektiren koşucular için en iyisidir, özellikle de yara dokusunun vücudun kendini iyileştirme yeteneğini etkilediği durumlarda fayda sağlar.

  • Tetik Nokta Masajı

Tetik nokta tedavisi, kas düğümlerini ve kas dokusunda yansıyan ağrıyı hedefler. Terapist bu düğümleri ve ağrılı bölgeleri belirleyecek ve kasları gevşetmek için derin baskı uygulayacaktır. Aktif serbest bırakma gibi, tetik nokta tedavisi de en iyi şekilde yaralanmaları tedavi etmek için kullanılır.


Komentar


bottom of page