top of page

Kraniosakral Terapi Faydaları Nelerdir?


Kraniosakral-Terapi-Faydaları-Nelerdir-?

Yaşam kendini hareket ile ifade eder. Bunun bedenimizdeki, vücudumuzdaki tezahürü, fizyolojik olan varlığımızın en derinlerinde, sağlıklı olan dokuların nefes alıp vermeye benzeyen düzenli bir hareket içinde olmasıdır. Bunun yanı sıra, her dokunun sağlığı kendince bir ifade ediş şekli vardır. Eğitimli ve hassas eller, bu ritmik, düzenli olan hareketleri dinleyip sağlığın bedende nasıl ve ne derece de ifade bulduğunu anlayabilirler.


Kraniosakral terapide önemli olan kısım, insan sistemini bir bütün, tüm olarak ele alıp hem zihin hem bedendeki parçalanma ve hastalık temelinde yatan ve onlara hükmetmiş, hapsolmuş kuvvetlerin ortadan kaldırılmasına olanak sağlamaktır. Yaşamın akışında bedenlerimiz, vücutlarımız stres ve travma etkileri ile kalıplar, koşullar ve tıkanıklıklar oluşturabilmektedir. Özellikle de büyük olan travmalar bazen bedende bölgesel olarak hapsolurlar ve sağlığın kendini ifadesi olan harekete engel oluşturabilirmektedirler. Fiziksel yaralanmalar, duygusal ya da psikolojik olan gerilimler, doğum travmaları, toksisite blokajlara en sık neden olan faktörlerdir. Bu blokajlar zamanında çözülmez ise geçmişte yaşanmış olanlara benzer her olayla tekrar, yeniden tetiklenebilir ve birikerek bedendeki harekete ve sağlığın ifadesine engel olabilirler.


Kraniosakral sistem temelde beyin ve omuriliğe sahip olan kafatası, omurga, omurilik zarları ve beyin ile beyin-omurilik sıvısından oluşmaktadır. Merkezi sinir sistemini çevrelediği ve korumuş olduğu için Kraniosakral terapi sistemin her an sağlıklı olması hayati bir öneme sahiptir. Kraniosakral terapinin amacı da, bu sistemin kendini tam olarak ifade etmesine olanak sağlamak ve böylelikle, bedenin, vücudun kendini iyileştirme ve düzenleme becerilerini en iyi şekilde artırmaktır. Terapistin mevcudiyeti ise hasta için hem yansıtıcı bir ayna hem de kişinin değişme potansiyeli ve genel sağlığı için paha biçilemez, önemli bir hatırlatıcı görevi görmektedir.


Bir Kraniosakral terapi seansı siz giysileriniz ile bir masaj masasında rahatça uzanırken uygulanır ve yaklaşık olarak 60 dakika sürer. Terapist ağırlığı 4-5 gramı geçmeyen/masaj niteliği taşımamakta olan yumuşak dokunuşlar ile sisteminizin sağlığını dinler ve sağlığın kendini tam olarak ifade edememiş olan noktalarda bedenin, vücudun kendini düzenlemesine yardımcı olur. Seanslar çoğunlukla sinir sistemini derinden rahatlatan, gevşeten yüzeyde görünen semptomlardan öte hastalığa sebep olan blokajların meydandan kalktığı derin deneyimlerdir. Terapinin faydasını da masaj masasından kalktığınız andan itibaren hissetmeye başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, seansı takip eden günlerde de yaratmış olduğu değişiklikleri ve açılımları gözlemleyebilirsiniz.

1 Comment


Guest
Sep 27, 2021

gerçekten de çok faydalıymış

Like
bottom of page