top of page

Kupa Tedavisi Nedir?

Güncelleme tarihi: 29 Nis 2022


Kupa Tedavisi Nedir

Son yıllarda, bazı ünlüler ve sporcularda fark edilen yuvarlak morlukların gösterdiği gibi, kupa tedavisinin popülaritesi çarpıcı bir şekilde artmıştır. Masaj terapistleri, spor performansını artırmak, genel sağlığı düzenlemek, kas-iskelet sistemi sorunlarını ele almak ve akupunktur veya akupresür meridyen noktalarını hedeflemek için kupa tedavisinin faydaları çoktur.


Bu geleneksel Çin tıbbı uygulamasının, chi akışını dengelemek ve kolaylaştırmak için fiziksel müdahaleleri kullanan akupresür , akupunktur ve gua sha ile birçok benzerliği vardır. Chi bütün canlıların ve yaşadığımız dünyanın içindeki enerjiyi ifade eder. Günümüzde bilimsel araştırmacılar chi olarak bilinen yaşam gücünün fiziksel belirtilerini yeni yeni gözlemlemeye başladılar.


Kupa Tedavisi Nasıl Uygulanır?


Geleneksel Çinli doktorlar, eski zamanlarda kas gerginliği, ağrı ve solunum rahatsızlıklarını tedavi etmek için vakum basıncını kullanmışlardır. Özel kaplar ısıtılıp cilt üzerine yerleştirildiğinde içerideki hava genişler ve dışarı çıkar. Bardaklar soğudukça emiş gerçekleşir ve bu emiş kapları cildi sıkıca tutarak havanın içeri girmesini ve bardağı geri çekmesini engeller, dokuları gerer ve gevşetir.


Kupa Tedavisi Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?


Ağrı, baş dönmesi, ateş ve düzensiz adet döngülerini tedavi etmek için kupa tedavisi kullanılabilir. Ayrıca vücudun doğal iyileşme sürecini hızlandırmak için de kullanılır.

Günümüzde kupa tedavisinin kas yapışıklıklarını serbest bıraktığını, yumuşak dokuları gevşettiğini, toksinlerin atılmasını hızlandırdığını, hızlı iyileşebilmelerini ve lenfatik sistemi uyardığı bilinmektedir.


Aşağıdaki hastalıkların tedavisinde de kupa tedavisi kullanılır;

  • Tıkanıklık, bronşit ve astım,

  • Bağışıklık sorunları,

  • Sindirim rahatsızlıkları,

  • Migren,

  • Depresyon.

Masoz

Kupa Tedavisinin Faydaları


Kupa tedavisini ilk kez yaptıran kişilerin, uygulama ve faydaları hakkında birçok sorusu olması muhtemeldir. Bu soruları ve çekincelerinizi masaj terapistiniz ile paylaşmanız gerekir. Profesyonel bir masaj terapisti bu çekincelerinizi memnuniyetle karşılayacak ve her türlü endişeyi kapsamlı bir şekilde ele alacaktır. Masaj terapistiniz önce hafif bir masaj yapabilir ve vücuda kupa tedavisi uygulamak için belirlenmiş bölgelere daha fazla baskı uygulayabilir.


Klasik bir kupa tedavisi seansında omuzlara, sırta, kalçalara ve bacaklara uygulanan sabit kupalar vardır. Masaj terapisti tek seferde dört ila altı kupa kullanabilir ve bu kupaları 10 dakika kadar vücuda bağlı halde bırakabilir. Daha sonra müşterinin ihtiyaç duyduğu veya talep ettiği diğer vücut bölgelerine de kupalar uygulanabilir. Kupa tedavisi uygulandıktan sonra, masaj terapisti müşterinin kaslarının daha fazla serbest bırakılmasını kolaylaştırmak için derin bir doku masajı uygulayabilir.


Kupa tedavisi yaptıran kişiler bu tedaviyi ilk kez yaptırdığında biraz acı hissedebilir ve hafif ila orta derecede ağrı problemi yaşayabilirler. Kupa tedavisinin belki de en dikkat çekici yönü, yaklaşık bir hafta süren ve biraz hassas olabilen büyük kırmızımsı renkte dairesel morluklardır. Kupa tedavisi uygulatan kişiler, standart masaj terapisi seanslarına kıyasla daha uzun süreli ve kalıcı şekilde problemlerin azaldığını söylemektedir.


Commentaires


bottom of page