top of page

Lenf Drenaj Masajı Hakkında Her Şey


Lenf Drenaj Masajı Hakkında Her Şey

Vücudunuzun lenfatik sistemi, birincil bağışıklık sisteminizdir. Vücudunuza giren her bakteri ile savaşır ve bu dış istilacıların ve yerel hücre atıklarının toplandığı sıvıyı boşaltmak ve dışarı atmak için çalışır. Dolaşım sisteminizle çok yakından bağlantılıdır ve aslında, her kan damarı, kılcal damar ve damar için, yanında çalışan bir lenf damarı vardır.


Birçok yerde derinin hemen altında bulunur ve uygun şekilde bakılmazsa kolayca zarar görebilir. Lenfatik sisteminizdeki (lenf adı verilen) sıvı, kaslarınız kasılıp gevşediğinde vücudunuzda hareket eder ve bu kasılma basıncı sıvıyı ileriye doğru zorlar.


Lenf Sisteminizde Oluşabilecek Sorunlar


Lenfatik sistemde yanlış gidebilecek birçok şey vardır. Gördüğümüz iki ana koşul, her ikisi de sıvının lenfatik sistemden düzgün bir şekilde boşalamamasının neden olduğu şişme ve şişkinliği içerebilen lenfödem ve endometrittir. Lenf drenaj masajı, bu durumlardan herhangi biri için yaygın bir tedavi şeklidir. Bu non-invaziv teknik, istenmeyen sıvıyı vücuttan kolayca ve ağrısız bir şekilde uzaklaştırır ve sıvı tutulmasını tedavi etmek için kullanılan ilaçların tıbbi bir programa ekleyebileceği birçok komplikasyonu önler. Bazı böbrek sorunları aynı tür sıvı tutulmasını içerebilir ve lenf drenaj masajı, tıp uzmanları tarafından yukarıdaki nedenlerle sıklıkla tavsiye edilir.


Lenfatik sistem için diğer yaygın sorunlar, vücudun bağışıklık sisteminin kendisine saldırmaya çalıştığı, vücuttan gelen otoimmün tepkileri içeren durumlardır. Bu gibi durumlarda lenf drenaj masajı kontrendike olabilir ve tıbbi onay olmadan yapılmaz. Tıbbi bir durumunuz için aldığınız tedaviyi tamamlamak için bir lenf drenaj masajı ile ilgileniyorsanız, özel durumunuza en uygun masaj stilini görüşmek için terapistlerimizle iletişime geçmenizi öneririz.


Lenf drenaj masajı, batı kültürlerinde uygulanan çoğu masaj tarzından çok farklıdır. Sıvıyı manuel olarak boşaltmak için fazla sıvının lenf düğümlerine ve kanallara sıvının kendisini boşaltmak için vücudunuzun yapacağı hareketleri taklit eder. Bu çok hafif bir masaj tarzıdır ve lenfatik sisteminizin birçok parçasının cilde ne kadar yakın olduğu düşünüldüğünde, sadece hafif bir basınç gereklidir.


Kas masajı stillerine alışkın insanlar genellikle lenf drenaj masajının nazik, hafif baskısı karşısında şok olurlar. Unutmayın bu kaslar için değil, cildin hemen altında bulunan sıvıyı hareket ettirmek içindir. Bir bölgeye artan basınç aslında lenfin boşalmasını önleyebilir, bu nedenle buradaki basınç çok hafiftir.


Evde Masaj

Neden Lenf Drenaj Masajı Yaptırılır?


İnsanların lenf drenaj masajını düşünmesinin ana terapötik nedeni, fazla sıvıyı boşaltmaktır. Kilo kaybı, genel ödem veya lokal sıvı tutulması ile ilgili olsun, lenf drenaj masajının ana nedeni kesinlikle fazla sıvının uzaklaştırılmasıdır.


Lenf drenaj masajı, diğer birçok masaj türünden daha fazla parasempatik sistemi uyarır, kalp atış hızınızı yavaşlatır, sindirimi iyileştirir, nefes almayı kolaylaştırır, gerginliği giderir, sinir alışkanlıklarını yatıştırır ve her şeyin gevşemesine yardımcı olur. Lenf drenaj masajı hareketleri gibi gerçekten rahatlatıcı ve hipnotik olan çok az masaj stili vardır.


Hafif basınç hiç gıdıklayıcı veya rahatsız edici değildir ve nazik tekrarlayan manevra hareketi yatıştırıcı ve hipnotize edicidir. Sadece gevşemek, rahatlamak ve parasempatik sisteminizi harekete geçirmek için bir lenf drenaj masajı yaptırmak kesinlikle iyi harcanmış bir zamandır.


Comments


bottom of page