top of page

Lenfatik Drenaj Masajının Artıları ve Eksileri


Lenfatik Drenaj Masajının Artıları ve Eksileri

Şişlik veya diğer lenfödem semptomlarıyla mücadele ediyorsanız, lenfatik drenaj masajı yaptırmak bu semptomların azalmasına yardımcı olabilir ve hayatı biraz daha kolay ve rahat hale getirebilir.


Lenfatik Drenaj Kılavuzu


Alışık olabileceğiniz diğer masaj türlerinden farklı olarak, lenfatik drenaj masajı çok özel bir ihtiyacı tedavi eder. Rahatlatıcı olabilse de yalnızca lenfödem veya kollarda veya bacaklarda şişlikle uğraşanlar için gerçekten uygundur.


Lenfatik Drenaj Masajı Nedir?


Lenfatik drenaj masajı, vücudunuzun şişmeden etkilenen bölgelerini çevreleyen masaj ve uyarılmış dokuları içeren özel bir masaj terapisi şeklidir. Lisanslı bir terapist tarafından yapılabilir ve lenfödem semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.


Lenfatik Drenaj Masajı Ne için Kullanılır?


Lenfatik sisteminiz, vücudunuzun kaslarınızda kalabilecek atık sıvıyı ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Bu sıvı lenf olarak bilinir ve tipik olarak bir lenf düğümleri ve lenf damarları ağı yoluyla çıkarılır. Bununla birlikte, bu lenfatik sistem ameliyattan, düz kas dokunuzun zarar görmesinden veya meme kanseri gibi diğer tıbbi durumlardan etkilenerek lenfödem olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Bu, genellikle kollarda veya bacaklarda gelişen şişmeye neden olan uzun süreli bir durumdur.


Lenfatik drenaj masajı, vücudun belirli bölgelerinde toplanabilen bu lenf sıvısının vücudunuzun dışarı atılmasına yardımcı olan özel bir tıbbi masajdır. Lenfatik drenaj masajı, şişmiş bölgeden lenf sıvısının akışını iyileştirmek için şişmeden bir bölgeye masaj yapmayı içerir.


Lenfatik Drenaj Masajları İşe Yarar mı?


Lenfatik drenaj masajları, düzenli olarak yapıldığında şişliğin azalmasına yardımcı olabilir, kilo vermenize yardımcı olan bir masaj olarak düşünülmemelidir. Gerçekte, gerçekleşen gerçek bir yağ kaybı yoktur. Tüm bunlar, herhangi bir zayıflama veya kilo kaybı iddiasını destekleyecek çok az veya hiç kanıt olmaksızın, şişkinlik veya su tutulmasında bir azalmadır.


Lenfatik Drenaj Masajı Çeşitleri Nelerdir?


İki tür lenfatik drenaj vardır: manuel ve basit.

  • Manuel Lenfatik Drenaj

Manuel lenfatik drenaj masajı nitelikli bir terapist tarafından yapılır. Lenfatik sistemi uyarmak için tasarlanan el hareketleri ve ilgili diziler her bir kişi için uyarlanmıştır.

  • Basit Lenfatik Drenaj

Basit lenfatik drenaj, şişliği hafifletmeye yardımcı olmak için her gün kendi başınıza yapabileceğiniz bir masaj şeklidir. Basit lenfatik drenaj, manuel lenfatik drenajın daha karmaşık tekniklerine dayanır ve uygulanması tipik olarak yaklaşık 20 dakika sürer. Günde birkaç kez yapılabilir ve lenfatik sistemin düzenli olarak uyarılmasını sağlamak için en iyi şekilde her gün aynı saatte yapılır.


Lenfatik Drenaj Masajının Faydaları Nelerdir?

Lenfatik drenaj masajının en önemli faydaları şunlardır:

  • Azaltılmış Şişme

Lenfatik drenajın ana odak noktası genellikle belirli bölgelerdeki şişliğin azaltılmasına yardımcı olmaktır. Yaralanmaların neden olduğu şişme veya eklemlerinizde gözle görülür şişlik ile mücadele ediyorsanız, lenfatik drenaj etkilenen bölgeden sıvı akışını iyileştirmeye yardımcı olur.

  • Bağışıklık Sistemini Destekler

Egzersiz, cilt bakımı ve kompresyon giysileri ile kullanılan lenfatik drenaj masajı, vücuttaki lenf sıvısının akışını artırarak vücudun bağışıklık savunmasını destekleyebilir. Lenfatik sistem, atık ürünleri ve toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olurken aynı zamanda iyileşme için gerekli olan beyaz kan hücrelerini dolaştırır.


Masöz

Lenfatik Drenaj Masajları Nasıl Yapılır?

Lenfatik drenaj masajları iki aşamalı bir süreçtir: temizleme ve yeniden emilim. Temizleme, daha fazla sıvı çekmeye ve bir tür yıkama etkisi yaratmaya hazırlayan bir vakum etkisi yaratmak için şişmeden bir alana hafif bir basınç uygulamayı içerir. Köprücük kemiğinizin hemen altındaki supraklaviküler lenf bölgesine, kollarınızın altında bulunan aksiller lenf bölgesine ve dirseklerinizin iç kısmına temizleme yapılır. Gün boyunca birçok kez yapılabilir ve belirli bir sırayla yapılmalıdır: supraklaviküler lenf alanı, aksiller lenf alanı, ardından dirsek iç bölgesi.


Yeniden emilim, masajın ikinci kısmıdır ve vücudunuzun çekirdeğinizden en uzak kısmında başlar ve içeriye doğru çalışır. Örneğin, elinizde, kolunuzda ve omzunuzda lenfödemle uğraşıyorsanız, masaja parmaklarınızın ucundan yumuşak, süpürme hareketiyle başlayabilirsiniz.


Lenfatik Drenaj Masajı Ne Zaman Yapılmamalıdır?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz, lenfatik drenaj masajı yaptırmadan önce doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

  • Böbrek yetmezliği,

  • Kan pıhtıları,

  • Enfeksiyonlar,

  • Her türlü kalp rahatsızlığı.


Comments


bottom of page