top of page

Lenfatik Drenaj Masajının Bilmeniz Gereken 8 Faydası


Lenfatik Drenaj Masajının Bilmeniz Gereken 8 Faydası

Detoks konusu yıllar içinde giderek daha popüler hale gelmiştir. Yine de vücudun bir sistemi, özellikle de bu spesifik konuda, lenfatik sistem genellikle gözden kaçırılır. Bu makale size, sağlığınızı optimize edebilecek lenfatik sistem ve sayısız lenfatik drenaj masajı faydaları hakkında bilgi verecektir.


Lenfatik Sistem Nedir?


Lenfatik sistem, atıkları hücrelerden ve dokulardan toplamak ve taşımaktan sorumlu, vücuda yayılmış bir dizi damar ve dokudur. Bunu, lenf adı verilen özel bir sıvıyı bir dizi tek yönlü valf ve lenf düğümleri aracılığıyla dolaştırarak yapar. Bunu vücudunuzun kendi yerleşik kanalizasyon sistemi gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca aşağıdakiler gibi başka işlevleri de vardır:

 • Dokulardan ve hücrelerden fazla sıvı toplamak ve vücuttaki sıvı seviyelerini korumak.

 • Yağ ve proteinlerin sindirim sisteminden kan dolaşımına taşınması.

 • Lenfosit üretimi, bağışıklıkta ve bakteri, virüs, parazit ve mantar gibi enfeksiyonlarla mücadele.

Daha önce soğuk algınlığı veya grip olduysanız, hasta hissetmenin çoğu ölümcül virüs veya lenfatik sisteminiz yoluyla yayılan bakterilerden kaynaklandığı için lenfatik sistemin işleyişini deneyimlemişsinizdir.


Unutulmaması gereken bir başka ilginç nokta da lenfatik sistemin, kanın kalple yaptığı gibi lenf sıvısını dolaştırmak için özel bir organının olmamasıdır. Bu nedenle, kasların ve dokuların hareketi yoluyla dağıtılmalıdır. Herkes kaslarını gerektiği kadar çalıştıramaz ve hareket ettiremez, bu yüzden lenfatik masajın yardımcı olabileceği yer burasıdır.


Lenfatik Drenaj Masajı Nedir?


Bazen lenfatik drenaj masajı olarak da adlandırılan lenfatik masaj, vücutta lenf sıvısının dolaşımına yardımcı olmak için uygulayıcı tarafından hafif vuruşlar, hareketler ve yumuşak pompalama kullanır. Bir masaj baştan ayağa kadar gidebilir. Lenfatik bir masaj genellikle oldukça ağrısızdır ve çoğu insan onu çok rahatlatıcı bulur.


Lenfatik masajın nazik ve düşük yoğunluklu olması nedeniyle, çoğu insan herhangi bir komplikasyon olmadan yaptırabilir. Bununla birlikte, aşağıdakiler gibi belirli koşullar bu tedavi için uygun olmayabilir:

 • Şişmiş bir bölgede akut enfeksiyon,

 • Kan pıhtıları veya derin ven trombozu,

 • Kalp sorunları,

 • Masaj alanındaki bazı kanserler.

Masaj terapistiniz uygun şekilde sertifikalandırılmış olmalı ve hangi koşullara dikkat etmeniz gerektiğini bilmelidir, ancak her zaman olduğu gibi, herhangi bir endişeniz varsa önce doktorunuza danışmalısınız.


Evde Masaj

Lenfatik Drenaj Masajının Bilmeniz Gereken 8 Faydası

 • Dolaşımdaki artışla birlikte sıvı tutulmasında ve şişmede azalma. Özellikle lenfödem gibi lenfatik sistem tıkanıklığı olanlar için.

 • Bağışıklık sistemi zayıf olan veya uzun süreli bir hastalığı olan kişiler için artan bağışıklık.

 • Ameliyattan sonra dokuların daha hızlı iyileşmesinin yanı sıra skar dokusu oluşumunda azalma.

 • Artan metabolizma ve gelişmiş sindirim.

 • Cilt faydaları arasında daha temiz gözenekler ve daha az sivilce ile çatlak ve selülit görünümünün azaltılması.

 • Emziren kadınlar için tıkalı kanalların şişmesinde azalma.

 • Daha iyi hormonal denge.

Lenfatik masaj, sınırlı hareket kabiliyetine sahip olanlar veya lenf sistemini dolaştıracak kadar hareket edemedikleri için yatalak olanlar için olağanüstü faydalar sağlar. Bununla birlikte, faydalar hemen hemen herkese yayılabilir, ancak lenfatik sistem tüm vücutta geniş bir ağdır ve sağlıklı insanlar bile vücudun her bölgesi için olması gerektiği kadar hareket edemeyebilir.


Lenfatik bir masajdan kendiniz faydalanabileceğinizi düşünüyorsanız, sertifikalı bir lenfatik masaj terapisti arayarak başlayın ve onlarla sağlık hedefleriniz ve bu tür bir masajın sizin için uygun olup olmayacağı hakkında konuşun. Ayrıca, almadan önce endişe duyabileceğiniz başka rahatsızlıklarınız varsa mutlaka doktorunuzla konuşun.


Kommentare


bottom of page