top of page

Lenfatik Pompa Teknikleri Bağışıklık Fonksiyonunu İyileştirir


Lenfatik Pompa Teknikleri Bağışıklık Fonksiyonunu İyileştirir

Lenfatik pompa tekniklerinin masaj uygulamanızı geliştirebileceğini biliyor musunuz? Bağışıklık, sağlığın korunması için merkezi bir öneme sahiptir. Bununla birlikte, bir patojene karşı bağışıklık tepkisinde herhangi bir gecikme olduğunda sağlık tehlikeye girebilir. Lenfatik akış, bağışıklık tepkisini kolaylaştırmada önemli bir bileşendir. Lenfatik akışa odaklanan teknikler, akut enfeksiyonda ve bağışıklık desteğinde etkili yardımcı tedavidir.


Egzersiz, pasif hareket ve manipülatif tekniklerin lenf akışını arttırdığı gösterilmiştir. Osteopatlar tarihsel olarak lenfatik dolaşımı iyileştirmek, ödemi azaltmak ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek için osteopatik lenfatik pompa tekniklerini kullanmıştır.

Lenfatik pompa tedavileri, lenfatik sistemi etkiler ve osteopatik manipülatif tıbbın temelini oluşturur. Kanda ve lenf sisteminde dolaşan lökositler, bağışıklık tepkisini tetikleyecek yabancı cisimleri arayan vücutta "bağışıklık gözetimi" olarak bilinen önemli bir rol oynar. Bu nedenle lenfödemde olduğu gibi lenf akışının kısıtlanmaması önemlidir. İskelet kası kasılması, bağırsak peristaltizmi, solunumun lenfatik basıncı ve akışı arttırdığı bilinmektedir.

İnsanlarda lenfatik pompa teknikleri, bronş ve trakea temizliğini iyileştirmek, balgam üretimini artırmak ve pnömoni gibi alt solunum yolu hastalığı olan hastalarda öksürük süresini kısaltmak için ek bir tedavi olarak da kullanılır.


Lenfatik pompa tekniklerinin bağışıklık sistemi işlevini ve hasta sonuçlarını geliştirme yolu, en az iki ana mekanizma aracılığıyla görünmektedir. Lenfatik pompa teknikleri, patojenlerin temizlenmesine ve kronik enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilecek immünolojik belleği geliştirir. Lenfatik pompa teknikleri ayrıca gastrointestinal bağışıklık hücrelerinin pulmoner kaçakçılığını artırarak muhtemelen akciğerlerde bağışıklık koruması sağlar.

Bir çalışma, lenfatik pompa tekniklerinin sağlıklı bireylerde serum interferon düzeylerini artırmadığını, ancak sağlıklı insanlarda interferon normalde yükselmediğini gösterdi. Bununla birlikte, öznel olarak, hastalar lenfatik pompa tekniklerinden sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini bildirdiler.


Masöz

MRSA ve dirençli pnömoni formları da dahil olmak üzere antibiyotiğe dirençli bakterilerin gelişimi, bulaşıcı hastalıkların tedavisi için antibiyotik olmayan yöntemlerin ciddi şekilde araştırılmasına yol açmıştır. Araştırma kanıtları genellikle başlangıç ​​niteliğinde olsa da, laboratuvar ve klinik çalışmalar lenfatik pompa tekniklerinin önemli bir bağışıklık güçlendirici etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Genel olarak, lenfatik pompa teknikleri sadece dört dakikalık bir süre boyunca uygulandığında önemli sonuçlar gösteren araştırmalarla, uygun eğitimle bir masaj seansına dahil etmek kolay bir teknik olabilir. Tabii ki, bazı müşteriler karınlarının kuvvetli bir şekilde pompalanmasını istemeyebilir. Ancak bu teknik sonrasında ortaya çıkan sağlık yararları onları ikna edebilir.

Bu veriler, özellikle bağışıklık etkileri istenen bir sonuç olduğunda, klinik uygulamada lenfatik pompa tekniklerinin uygulanması için önemli çıkarımlar sağlar. Ayrıca, bu bulgular, müşterilere ve hastalara tedavi önerilerinde bulunurken lenfatik pompa tekniklerinin kullanımını desteklemek için hem temel hem de uygulamalı araştırmalar da dahil olmak üzere sağlam bir bilimsel temel sağlar. Araştırmacılar, lenfatik pompa teknikleri gibi modalitelerin bilimsel değerini belirlemeye devam ederken, bu yayınlanmış bulgular, klinik ortamda masaj terapisi ve vücut çalışması alanını desteklemektedir.


Comentarios


bottom of page