top of page

Lenfödem Nedir ve Sizi Nasıl Etkileyebilir?


Lenfödem Nedir ve Sizi Nasıl Etkileyebilir?

Lenfatik ödem olarak da bilinen lenfödem, birçok insanın düşündüğünden daha sık görülen bir durumdur. Bu durumun belirli biçimleri, her 6.000 kişiden birini etkiler. İyi haber şu ki, bu durumu tedavi etmenin ve günlük olarak lenfatik ödem yaşayanlara biraz rahatlama sağlamanın birkaç yolu vardır. Lenfödemin yaşamınız üzerindeki etkisi ve durumu iyileştirmek için neler yapılabileceği hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler yazımızda açıklanmıştır.


Lenfödem Nedir?


Lenfödem, vücudun belirli bölümlerinde bir sıvı konsantrasyonunu içerir. Sıvı tutulması, vücudun bağışıklık sisteminde bir tür tıkanıklık veya hasar ile ilgilidir. Bu duruma sahip birçok insan, kollarının ve bacaklarının etkilediğini fark eder. Bu tür kronik durum hakkında onlarca yıl öncesine göre daha fazla şey bilinmesine rağmen, bu durumun gelişmesinin kesin nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır.


Lenfödem Nasıl Oluşur?


Lenfödem genel olarak, lenfatik sistemdeki hasarın gelişmesinde rol oynar. Durumun erken yaşta teşhis edilmesi alışılmadık bir durum değildir. Kanser tedavisi görürken ortaya çıkan hasarla anlaşılması da mümkündür. Enfeksiyonlar ayrıca sistemin fazla sıvıyı kan dolaşımına geçirme ve dokularda birikmesini önleme yeteneğini de tehlikeye atabilir. Parazitlere maruz kalmak da bu duruma yol açabilir.


Lenfödemin Bazı Fiziksel İşaretleri Nelerdir?


Şişme daha belirgin belirtilerden biri olsa da ortaya çıkan başka belirtiler de vardır. Kollarda, bacaklarda ve hatta el ve ayak parmaklarında ağırlık hissi sıklıkla görülebilir. Hastanın hareket açıklığı, diz veya dirseği bükmeyi zorlaştırmak da dahil olmak üzere hareketleri olumsuz etkilenecektir. Bazı hastalar, etkilenen bölgede sürekli bir rahatsızlık hissine sahip olduklarını fark eder. Cilt dokusu da etkilenebilir. Hastalar cildin daha kaba bir doku haline geldiğini veya vücudun diğer bölgelerine göre daha kalın göründüğünü söylemektedir.


Masöz

Bazı Lenfödem Tedavileri Nelerdir?

Lenfödem tedavi edilemezken, yönetilebilir. Egzersiz, daha sık önerilen yaklaşımlardan biridir. Buradaki fikir, aşırı yorucu olmayan ancak etkilenen bölgede dolaşımı teşvik eden egzersizlere odaklanmaktır. Bunu yapmak daha verimli drenajı teşvik edebilir ve ağrıyı azaltabilir. Ayrıca hareket aralığının korunmasına yardımcı olacaktır. Bir fizyoterapist evde yapılabilecek egzersizler önerebilir.


Lenfödem için masaj, bir diğer önemli kaynaktır. Manuel lenf drenajı olarak bilinen bir masaj tekniği, etkilenen bölgeden lenf sıvısının akışını iyileştirir. Herhangi bir masaj seansı planlamadan önce doktorunuza danışmalı ve bu tekniğin tüm faydalarından yararlanmanızı engelleyecek ek faktörlerin olmadığından emin olmalısınız.


Sargılar ve korse giysileri, etkilenen bölgelerin korunmasına yardımcı olur ve lenf sıvısının vücudun ortasına doğru geri akışını teşvik eder. Daralma seviyesinin doğru olduğundan emin olmanız gerekir. Amaç, sıkıştırma seviyesinin sıvı akışını teşvik etmesini, ancak kan dolaşımına müdahale etmemesini sağlamaktır. Geçmeyen şişlik fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun. Erken teşhis ve uygun tedavi ile yaşam kalitenizi koruyabilir ve durumu kontrol altında tutabilirsiniz.


Profesyonel lisanslı masaj terapistlerimizle iletişime geçmek için web sitemizi inceleyerek randevunuzu oluşturabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.


Comments


bottom of page