top of page

Lupus Tedavisinde Masaj Terapisi Kullanılabilir Mi?


Lupus Tedavisinde Masaj Terapisi


Lupus Tedavisinde Masaj Terapisi Kullanılabilir Mi?


Kronik bir durum olan lupus, son derece ağrılı ve tahmin edilemez olabilir ve kişinin hayat kalitesinde önemli bir etkiye sahiptir. Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin rolü, bizi tehdit eden mikroplardan ve hastalıklardan korumak için yabancı bakteri ve virüslerle savaşmaktır. Ancak bağışıklık sistemi bu işi yapamazsa, kendi kendine bir saldırı oluşturabilir. Bu genellikle aşırı iltihaplanma ve olası organ hasarı ile sonuçlanır.

Şu anda lupus için bilinen bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, birçok ilaç ve yaşam tarzı değişikliği, hastalıkla yaşayanlar için belirtileri hafifletebilir ve yaşam kalitesini iyileştirebilir. Semptomların ciddiyetine göre tedavi, iç organlar etkilenirse, reçetesiz satılan anti-inflamatuar ilaçlardan cerrahiye kadar değişebilir.


Lupuslu Hastaları Tedavi Etmek İçin Masaj Terapisi


Masaj terapisi lupus için uygun bir tedavi gibi görünebilir çünkü rutin olarak ağrıyı giderir, gevşemeyi destekler ve hareketliliği arttırır. Ancak akut lupus semptomları, lezyonlara veya o kadar çok acıya neden olabilir ki, bunları yaşayan bir kişi dokunmaya bile dayanamaz. Lupus önce vücudun dokusunu etkiler ve kan damarı iltihabına neden olur. Ağrı, derinin üst katmanlarından eklemlerin derinliklerine kadar herhangi bir yerde ortaya çıkabilir. Bazıları için, lupusun sonucu olarak acı çeken biri için masaj düşüncesi göz korkutabilir.


Lupus İçin Masajın Faydaları


Örneğin, lupuslu bir kişi, teşhisine bağlı olarak veya bazı ilaçların yan etkisi olarak depresyon veya stres yaşayabilir. Depresyon, zayıf uykuya, yorgunluğa ve hatta ağrılara neden olabilir. Masajın sadece yorgunluk ve ağrı dışında depresyonun etkilerini tedavi etmekle kalmayıp aynı zamanda serotonin seviyelerini de arttırdığı kanıtlanmıştır. Düzenli olarak masaj yapmak, lupuslu bir kişinin depresif semptomlardan kurtulmasını sağlar.


Lupusun diğer bir yaygın sonucu sık görülen baş ağrılarıdır. Birçok çalışma, masaj terapisinin, bazı kişilerin yaşadığı kronik gerilim baş ağrılarının sayısını ve yoğunluğunu azaltabileceğini göstermiştir.


Masöz

Lupus Tedavi Planında Masaj Kullanımına İlişkin İpuçları

Masaj planınızı yaparken aşağıdakileri göz önünde bulundurun;


  • Sağlık geçmişiniz ve mevcut durumunuz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, masaj uygulayıcınıza o kadar çok şey söyleyebilirsiniz.


  • Masaj tedavilerine başladığınızda doktorunuza haber verin ve masaj terapistinize lupus hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi verin. Mevcut semptomlar, geçmiş ameliyatlar, mevcut ilaçlar ve sahip olabileceğiniz diğer hastalıklar dahildir.


  • Seanslarınız için bir hedef belirleyin ve bu hedefi masaj terapistinizle paylaşın. Hareket kabiliyetini geliştirmek, stresi azaltmak ve daha fazla uyumak, masaj tedavilerinde ele alınabilecek hedeflere örnektir.


  • Beklentileriniz hakkında masaj terapistinizle konuşmaya devam edin. Terapinin nasıl ihtiyaçlarınıza daha iyi uygun şekilde ayarlanıp ayarlanamayacağı konusunda masaj terapistinizle mutlaka iletişime geçin.


  • Dikkatli uygulandığında lupuslu bireylere uygun birçok masaj türü vardır. Kendiniz veya lupus hastası bir yakınınız için masaj tedavisi düşünüyorsanız, randevu almadan önce mutlaka bir doktora danışın.

Comments


bottom of page