top of page

Manuel Terapi Nedir?

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Manuel-Terapi-Nedir-?

Manuel Terapi


Skolyoz ve kifoz gibi omurga sorunlarında, dirsek problemlerinde, fibromiyaljide, kalça rahatsızlıklarında, omuz ve ek bileği tedavisinde manuel terapinin başarıyla uygulandığı bilinmektedir. Boyun ve belde oluşan fıtıklarda ise nadir sorunlar dışında ameliyat, manuel terapi ile bireylerin kaderi olmaktan çıkar ve %90 oranında başarılı sonuçların alınabildiği de kanıtlanmıştır.


Manuel Terapi Nedir?


Manuel terapi, veya manuel tedavi kas ve iskelet sistemini ilgilendiren tüm problemlerde, rahatsızlıklarda uygulanabilen ve tamamiyle kanıta dayalı olarak tıp bilgileri ile yapılan tedavi yöntemidir. Diğer bir deyişle fizik tedaviyi kapsama alanına alan tüm hastalıklarda manuel terapi uygulanır. Manuel terapinin bir diğer ismi de ‘’elle tedavi’’ dir. Bu ismi de elle yapıldığı için almıştır. Birçok ülkede yüzyıllardır uygulanıyor olan bu tedavi çeşidi, tıp camiasına bilimsel olarak adım atmış ve bir bilim dalı haline gelmeye başlamıştır.


Fıtık Tedavisinde Manuel Terapi

Batı tıbbında 15 - 20 yıl içinde gelişme göstermiş olan manuel terapi, günümüze kadar gelmiş ve başarı ile uygulanan bir tedavi yöntemi halini almıştır. Ortopedik olan problemlerde manuel terapi sıklıkla başvurulan bir terapi yöntemidir. Özellikle bel fıtığı manuel terapi ile tedavi edilerek, hareket konusunda kısıtlamaları yok etmektedir. Bel bölgesinin fizyolojik ve anatomik hareketlerindeki engellemeler, kısıtlamalar veya eklemin esas hareket kabiliyetini kaybetmiş olması, manuel terapi ile tedavi edilebilir. Bu alanda elle çekme ve burama gibi hareketler uygulanır. Böylelikle eklemlerin sahip olmuş olduğu fizyolojik ve anatomik açıların geri kazandırılması hedeflenir.


Bütün kas ve iskelet sistemi hastalıklarında da olduğu gibi bel fıtığı problemleri de manuel terapinin soruna bir bütünsel şekilde yaklaşmış ve bu doğrultuda tedavi gerçekleştirdiği bir alandır. Ameliyatsız fıtık tedavisi manuel terapi yöntemi ile mümkün hale gelmiştir. Fakat manuel terapinin tedavi süresi, bireyin, hastanın fiziksel ve psikolojik olan durumuna göre değişkenlik, farklılık gösterebilir. Boyun ve bel fıtığı problemleri için ortalama olarak 8 seansta etkili sonuçların alınması ön görülür. Kısacası boyun ve bel fıtığı problemlerine ameliyat kader değildir.


Manuel Terapi Nasıl Yapılır?


Manuel terapi uygulamasına başlanmadan önce uzman doktor olası olan riskleri önlemek adına terapi uygulanacak alanın tüm kas, kemik ve sinir hasarlarını tespit etmek için detaylı bir değerlendirme gerçekleştirir. Manuel tedavide temel amaç herhangi bir ilaç kullanma gereksinimi duymadan tamamen el ile uygulanan bası ve germe tekniklerinin kullanılmasıdır.


Bu sayede de bazı tedavilerde bir sorun teşkil eden kalp, şeker tansiyon gibi rahatsızlıklar, manuel terapi de herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Bu terapi uygulamalarında en önemli nokta uzman kişiler tarafından uygulanmasıdır. Tıp eğitimi almış olmayan, yeterli deneyime, bilgiye ve yetkinliğe sahip olmayan, bunlardan uzak olan kişiler hastayı yanlış değerlendirme sonucunda yarardan çok zarara sebep olabilirler. Bu sebeple yalnızca uzman ellerde uygulandığı takdirde, manuel terapi zararları olmayan ve birçok fayda sunan bir tedavi yöntemidir.

Comments


bottom of page