top of page

Masaj 5000 Yılda Nasıl Evrimleşti?


Masaj 5000 Yılda Nasıl Evrimleşti?

Masaj hem Batı'da hem de Doğu'da binlerce yıldır terapötik bir tedavi olarak kullanılmıştır ve yaraları iyileştirme, ağrıları dindirme ve hastalıkları önleme ve iyileştirme konusunda itibar kazanmıştır. Peki masaj yıllar boyunca nasıl gelişti ve bugün olduğu gibi bütünsel bir uygulama haline geldi?


Masajın Kökeni


5000 yıl öncesine, Hindistan'ın eski uygarlıklarında nesilden nesile sözlü olarak aktarılan Ayurveda'nın bütünsel sistemi, binlerce yıl boyunca geliştirildi ve Hindistan ve Güneydoğu Asya'da çok popüler oldu. İnsanların artık çevreleriyle uyumsuz olduklarında hastalandıkları ve tekrar iyileşebilmeleri için bu dengenin yeniden sağlanması gerektiği önermesine dayandığı söylenmektedir. Ayurveda, beş duyuyu kullanarak, şifalı bitkiler, diyet ve aromaterapi ile renk, ses ve dokunma (masaj) terapilerini birleştiren bütünsel tedavileri kullanarak vücudun doğal dengesini yeniden sağlamayı amaçlar.


Ayurvedik Kızılderililerle yaklaşık aynı zamanda, Eski Mısır mezarlarında bulunan duvar resimlerinde kanıtlandığı gibi, Eski Mısırlılar masaj formlarını uygulamaya başladılar. Mısırlıların da yaklaşık 4500 yıl önce refleksoloji sanatını yarattığına inanılmaktadır. Bu zamanda, Budistler, Taoistler ve dövüş sanatları uygulayıcıları, dokunmanın ruhsal varlıkları için hayati önem taşıdığına inanıyorlardı ve bu nedenle hem rahatlamak hem de ruhsal farkındalık kazanmak için masaj sunuyorlardı.


Aynı zamanda, hekimlerin vücudun doğal enerjisindeki eksiklikleri ve dengesizlikleri iyileştirmenin yollarını aradığı için Geleneksel Çin Tıbbı'nın ortaya çıkmaya başladığı bir zamandı. Masajı diğer vücut çalışması teknikleriyle birleştirerek, enerjinin veya Chi'nin vücutta daha özgürce akmasını teşvik etmeye, böylece vücudun doğal bir şekilde iyileşmesini sağlamaya çalıştılar.


Yaklaşık 3.000 yıl önce, Çin'de Budist olmak için eğitim gören Japon keşişlere, Çin tıbbında kullanılan geleneksel şifa terapileri öğretildi. Japonya'ya döndüklerinde, kaldıkları süre boyunca öğrendikleri masaj tekniklerini de yanlarında götürdüler. Bu teknikler, yıllar içinde günümüzün Shiatsu masajı tekniği haline gelen geleneksel Japon masajına dönüşmüştür.


Masaj sanatı Batı dünyasına yaklaşık olarak MÖ 800 – 700 yıllarında, Antik Yunan sporcularının olimpiyat oyunları için en iyi durumda olmaları için vücutlarına masaj yapmaya başladıkları zaman doktorlar, bir dizi farklı rahatsızlığı tedavi etmek için bitki ve yağ kombinasyonlarını denemeye başladılar. Yunan kadınları da bu aromatik yağları güzellik bakımı olarak kullanmaya başladılar ve zeytinyağı özellikle cildi sağlıklı ve esnek tutmasıyla ünlendi.


Antik Yunan doktorları, yağ ile masajın faydalarını şiddetle savundular ve doktorlar fiziksel yaralanmaları iyileştirmenin bir yolu olarak sürtünme tekniğini tavsiye etti. Ayrıca bu tür masaj tekniklerini dengeli beslenme, egzersiz, bol dinlenme ve temiz hava ve ayrıca müzikle birleştirmenin vücudu sağlıklı duruma getirmenin yolu olduğunu öne sürdü.


M.Ö. 1 yıllarında Roma İmparatorlarının hekimleri fiziksel yaralanma ve hastalıkların tedavisi için masaj terapilerini kullanmaya başlamıştır. Roma'nın zengin sakinleri evlerinin mahremiyetinde kişisel doktorlar tarafından masaj yapılırken, masaj kısa süre sonra hamamlarda kitleler için kullanılabilir hale geldi.


Masaj

Bazı doktorlar masajın terapötik güçlere sahip olduğuna inansa da 19. yüzyıla kadar teknik ve popülerlik açısından gerçek bir ilerleme görmedi. İsveçli Doktor Per Henrick Ling, çeşitli hareketleri içeren ve tüm vücuda hitap eden bir masaj terapi sistemi geliştirmiştir. Bu tekniklerden bazıları bugün bildiğimiz İsveç masajına dönüştü.

20. yüzyılın ilk yıllarında masaj, 1. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında sinir yaralanmaları problemi yaşayan askerleri tedavi etmek için kullanıldığı için bir canlanma gördü. Ancak yüzyılın sonunda, doğal şifa yöntemlerine kesin bir dönüş görüldü ve masaj terapisi tekrar gündeme geldi.


Bugün sunulan çok sayıda masaj tekniği, çoğu eski zamanlarda geliştirilen ve kullanılan yöntemlere kadar uzanabilir. Hem rahatlama hem de bütüncül bir terapi olarak kullanılan bu yöntem, artık fiziksel ve duygusal sorunları iyileştirmenin ve refahı artırmanın bir yolu olarak görülüyor. Masaj, bebeklerden yaşlılara, sporculardan sakatlara kadar herkes için uygun bir tedavi yöntemidir ve şu anki popülaritesinin azaldığına dair bir işaret yoktur.


bottom of page