top of page

Masaj Adet Ağrısına Yardımcı Olabilir Mi?


Masaj, Adet Ağrısına Yardımcı Olabilir Mi?

Adet gören kadınların çoğu, aylık döngüleri sırasında bir dereceye kadar ağrı veya kramp yaşayacaktır. Adet döneminiz boyunca rahminiz, kramp gibi hissettiren ağrılarla kasılır. Bu kasılmalar daha sonra kan damarlarını daraltabilir ve bu da ağrıya neden olabilir. Semptomlar, döneminizin bir kısmı veya tamamı boyunca sürebilir ve şiddet derecesine göre değişebilir.


Adet Ağrısını Hafifletmek için Doğal İlaçlar


İbuprofen gibi ağrı kesiciler biraz rahatlama sağlasa da adet ağrısını azaltmaya yardımcı olabilecek bir dizi doğal çözüm de vardır. Şunları deneyebilirsiniz:

  • Diyetinizi geliştirin: vücuttaki iltihabı azaltmak için yağı azaltın ve sebze tüketimini artırın.

  • Isıtma yastığı kullanın: topikal ısı kasları gevşetebilir ve krampları azaltabilir. Elektrikli pedler veya hatta eski moda bir sıcak su şişesi kullanabilirsiniz.

  • Egzersiz: Egzersiz, endorfinlerinizi artırır ve bu da sizi daha mutlu hissettirir.

  • Magnezyum takviyesi alın: magnezyumun krampları hafiflettiği gösterilmiştir. Bir takviye alabilir veya muz, avokado ve bitter çikolata dahil olmak üzere magnezyum açısından zengin gıdaların tüketimini artırabilirsiniz.

Adet Krampları için Masaj


Masajın adet ağrısı semptomlarını hafiflettiği kanıtlanmıştır. Krampları olan insanlar için olumlu etkileri olabilecek birkaç farklı masaj türü vardır. Bunlar:

  • İsveç Masajı : İsveç masajı, kaslara oksijen ve besin getirmek ve laktik asidi boşaltmak için uzun vuruşlar, değişken basınç ve vurma hareketlerinin bir kombinasyonunu kullanır. Mümkünse, terapistinizin lavanta, adaçayı veya mercanköşk esansiyel yağları kullanıp kullanmadığını sorun çünkü bunların ağrıyı azaltmada en büyük etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.

  • Lenfatik Drenaj Masajı : Adet ağrısının yan etkisi olarak vücutta su tutması ve şişkinlik yaşanabilir ve bu da rahatsızlık hissine katkıda bulunabilir. Bu masaj türü vücudu detoks edebilir ve genellikle çok ihtiyaç duyulan bir ruh hali artışı sağlar.

  • Refleksoloji : Bu tür müdahaleci olmayan masaj, ayaklardaki enerjik yollara ve sinir uçlarına odaklanır. Bölgeye doğrudan baskı uygulamak yerine, bu tedavinin tüm vücutta ağrıyı azalttığı ve aynı zamanda duygusal dengeyi geri kazandırdığı belgelenmiştir.


Masaj

Adet Ağrısı için Tetik Noktalar


Regl döneminiz boyunca ağrı çekiyorsanız, profesyonel bir masajı denemeyi düşünebilirsiniz. (Bu süre içinde rezervasyon yaptırırsanız her zaman terapistinize bu durumu bildirin) Ancak masaj için rezervasyon yapamıyorsanız, kendi başınıza hedefleyebileceğiniz birkaç tetik nokta vardır, örneğin:


Pelvisinizi kaldırın: sırt üstü yatın, düz bir elinizi diğerinin üzerine koyun ve her ikisini de kuyruk kemiğinizin altına yerleştirin. Bu, pelvisinizi hafifçe yükseltecektir. Bu pozisyonda derin nefes alın.


Göbek bölgesine bastırın: sırt üstü düz yatarken ve iki elinizden birini veya iki elinizi kullanarak, göbek deliğinizin iki inç altındaki noktaya hafifçe bastırın. Rahat hissettiğiniz seviyede basıncı artırın.


Kasık kemiği: Elinizin düz kısmını kullanarak kasık kemiğinize bastırın. Ardından, parmaklarınızı kullanarak kemiğin üst kısmı boyunca hedeflenen basıncı uygulayın ve kalça eklemlerine doğru hareket edin. Artan gerilim alanlarını hissedebilmelisiniz. Rahatsızlık azalmaya başlayana kadar baskıyı burada tutun.


Comments


bottom of page