top of page

Masaj Artrit Ağrısına Yardımcı Olur Mu?


Masaj Artrit Ağrısına Yardımcı Olur Mu?

Masaj kelimesini duyduğumuzda, onu genellikle kaslarla ilişkilendiririz. Ağrıyan bir kasınız mı var? Masaj yaptırın. Kaslarınızda düğümler mi var? Onlara masaj yaptırın. Sert kaslar sizi strese mi sokuyor? Onlara masaj yaptırın.


Peki ya eklemlerinize masaj yaptırmaya ne dersiniz? Masajları genellikle kemikler ve eklemlerle ilişkilendirmeyiz. Ne de olsa masaj terapistleri, bir vücut üzerinde çalıştıklarında tipik olarak belirli kas gruplarını hedefler. Farkına varmadığımız şey, bir kas ne kadar az strese girerse, eklem üzerine o kadar az baskı uyguladığıdır. Hareket ve gevşeme daha doğaldır, dolayısıyla eklemlerimizi de gevşetmiş oluruz.


Masajın Artrit Hastalarına Yardımcı Olabileceği 3 Yol

  • Masaj Asla Acı Verici Olmamalıdır

Artritiniz varken masaj yaptırmak, ilgili ağrı nedeniyle tereddüt etmenize neden olabilir. Ama gerçek şu ki, bir masaj asla acı verici olmamalıdır, aksine rahatlatıcı olmalıdır. Hafif rahatsızlık ve anlık ağrı oluşabilir, ancak bu belirtiler kısa süre sonra kaybolur.


Önemli olan masaj esnasında sizin için mükemmel basınç seviyesini bulmaktır. Çeşitli basınç seviyelerine sahip çeşitli masaj türleri mevcuttur. Sizin için çok rahatsız edici değilse, orta derecede basınçla masaj yaptırmayı deneyebilirsiniz.

  • Diğer Masaj Türlerini Keşfetmekten Korkmayın

Diyelim ki bir İsveç masajı yaptırmaya karar verdiniz. Hafif baskılı bir masaj yöntemi olarak bilinen bu masajda kaslarınız yeterince uyarılmış gibi hissetmediniz ve deneyim hakkında tatminsiz kaldınız.


Masaj yaptırmaya başlamadan etmeden önce, başka ne tür masajların mevcut olduğunu araştırmayı düşünebilirsiniz. Dışarıda hepsi kendi özel hedefleri ve süreçleri olan bir dizi modalite vardır. Örneğin, tetik nokta masajı, kas düğümlerini serbest bırakmak için vücudunuzun belirli bölümlerine derin bir baskı uygular. Bu arada, bir Thai masajı da tüm seans boyunca germe içerir.

  • Masaj Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olur

Uyku ve masajın nasıl bir ilişkisi olduğunu merak ediyorsanız, nedeni şu şekilde açıklanabilir; masajlar kaslarınızı gevşetmeyi amaçladığı için, gevşeme sayesinde daha iyi uyursunuz. Daha derin uyku, gece boyunca daha az savurma ve dönme anlamına gelir, bu da iltihaplı eklemlerinizdeki baskıyı azaltmaya yardımcı olur.


Masaj

Artık masajın artritiniz için neden harika olduğu hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, ilk seansınıza gitmeden önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucunu da burada bulabilirsiniz.

  1. Daima iletişim kurun; Terapistinizin kullandığı tekniği tam olarak bilmiyor olabilirsiniz. Rahatsız hissetmeye başlarsanız, onlara bildirin. Amaçları rahatlamanıza yardımcı olmaktır.

  2. Ağrı terapinin bir parçası değildir; Asla masaj masasına uzanmayın ve ağrının her şeyin bir parçası olduğunu düşünmeyin. Acıya katlanmak, artritinizle birlikte tehlikeli de olabilir. Her zaman herhangi bir ağrı ve rahatsızlığı terapistinize iletin. Sadece belirli noktalarda bile baskıyı azaltmalarını sağlayın.

  3. Tek bir bölge yerine tüm vücut masajını düşünün; Tüm masaj seansını sadece sorunlu bir alana odaklamak mantıklı olsa da onu tüm vücut masajına dönüştürmeyi düşünün. Bunu yapmak diğer kaslarınızın gevşemesine yardımcı olur ve bu da sizin rahatlamanızı sağlar. Ve tüm vücudunuz rahat olduğunda, vücudunuz da daha az ağrı yaşarsınız.

  4. Doktorunuza danışın; Masaj terapilerinin geleneksel tıbbın yerini alması amaçlanmamıştır. Bu nedenle, herhangi bir masaj planı hakkında daima doktorunuzla konuşun.

  5. Terapistinizi tanıyın; Masaj merkezleri, ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek uygun terapistleri size gösterirken her zaman tercih ettiğiniz basınç seviyesini göz önünde bulunduracaktır. Ancak, masaj için doğru terapisti seçtiğinizden emin olun.


Comments


bottom of page