top of page

Masaj Bağışıklık Tepkisini Nasıl İyileştirir?


Masaj Bağışıklık Tepkisini Nasıl İyileştirir

Vitaminler, mineraller, takviyeler, gün ışığı, yeşillikler, meyve, egzersiz bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yollarının listesi uzundur. Artık o listeye masajı da ekleyebilirsiniz! Yeni araştırmalar, masajın bağışıklık sistemi tepkisini iyileştirebileceğini göstermektedir.


HIV'li hastaları içeren bir çalışmada taşıdıkları virüsleri nedeniyle bağışıklık sistemlerinin zayıflamış olduğu ortaya çıkmıştır. Düzenli masaj yaptırmanın kanlarındaki lenfosit T hücre sayısını iyileştirmeye yardımcı olduğu görülmüştür. Lenfosit T hücreleri, bağışıklık sistemi için gerekli olan bir tür beyaz kan hücresidir T hücreleri, bir virüs veya enfeksiyona karşı mücadelede yardımcı olur.


Bir masaj veya herhangi bir yumuşak doku tedavisi aldığınızda T Hücrelerinin depolandığı bezlere bağlanan sinirler uyarılır. Bu bezler daha sonra lenfositlerin kan dolaşımına salınmasından sorumludur. Vücudunuz bir virüs veya yabancı hücrenin saldırısına uğradığında T Hücreleri yeni hücreyi çevreleyebilir, bilgi toplayabilir ve esasen iyileşme yanıtını uyarabilir.


Bir belgeselde, sağlıklı bireyler üzerinde yapılan kan testlerinde vücudun tam olarak aynı davranışı ve tepkiyi verdiği ortaya çıktı. Masaj alırken kan dolaşımınız tipik olarak bu bağışıklık tepkisini vermektedir. Üretilen T Hücrelerinin miktarında tahmin edilen %20'lik bir artış olabilir. Bu durum da, bağışıklığınızı %20 oranında artırabileceğiniz anlamına gelir ve bu vücudunuz için gerçekleşecek harika bir deneyim ve kazançtır.


Ne Sıklıkla Düzenli Olarak Masaj Yaptırmalısınız?


Bu, sürekli olarak sıkça sorulan ve her seferinde farklı bir cevap verilen bir sorudur. Farklı ihtiyaçlara ve farklı yaşam tarzlarına sahip insanlar için bu sorunun cevabı değişiklik gösterir. Örnek olarak çok egzersiz yapan daha aktif bireyler, vücutlarını düzenlemenin, dengesizlikleri düşük seviyede tutmanın ve yoğun egzersiz programlarından ağrılarını ve problemlerini yönetmenin bir yolu olarak düzenli olarak masaj terapisi yaptırma eğilimindedir.


Öte yandan fiziksel olarak daha az aktif olan, ancak masasından veya evinden çok iş yapan birisi için ise refahlarını iyileştirmeye yardımcı olmak, sertliği azaltmak ve sıklıkla acı çekebilecek alanlarda hareketi teşvik etmek için aylık seanslarda masaj terapisi yaptırırlar. Yani sorunun cevabı tamamen kendinize ve yaşam tarzınıza ve ayrıca masaja nasıl tepki verdiğinize özeldir. Hayattaki her şeyde olduğu gibi, iyi bir diyet ve egzersizle ne kadar tutarlı kalırsanız, vücudunuzun nasıl göründüğü ve hissettiği konusunda da tutarlı sonuçlar elde edeceksiniz.


Masöz

Terapi ve kişisel bakım için de aynı şey geçerlidir, tıpkı dişleriniz için düzenli olarak dişçiye gitmek gibi, yumuşak dokularınıza da düzenli bir bakım olarak masaj yaptırmalısınız. Masaj, düzenli sağlık için bir araç olabilir, iyileşmenize bir katkı sağlayabilir veya hareket açıklığını artırarak ve ağrıyı azaltarak bir yaralanmanın rehabilitasyonuna yardımcı olabilir. Masaj gerçekten zihin, beden ve ruh için sonsuz faydalar sağlar. Bu faydalar listelenemeyecek kadar çoktur.


Masajınızdan ne elde etmek istediğinizi daima terapistinizle tartışın. Masaj sayfamıza bir göz atarsanız, sunduğumuz masaj hizmetleri ve terapistlerimiz hakkında detaylı bilgiye sahip olarak bunlardan ne gibi faydalar elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.Comments


bottom of page