top of page

Masaj Baş Ağrısı Olan Çocuklara Fayda Sağlar


Masaj Baş Ağrısı Olan Çocuklara Fayda Sağlar


15 yaşına gelindiğinde, çocukların yaklaşık %75'i en az bir baş ağrısı yaşayacak ve birçoğunun tekrarlayan baş ağrıları olacaktır. Çocukluk çağı baş ağrılarının nedenlerine giren bir dizi faktör olsa da, kalıtsal bir bağlantı kadar basit de olabilir.


Baş ağrısı olan ebeveynleri olan çocukların kendilerinin baş ağrısı yaşama olasılığı daha yüksektir. Baş ağrıları herhangi bir yaş için hoş olmasa da, çocukluk baş ağrıları okul devamsızlıkları, davranış sorunları ile bağlantılıdır ve muhtemelen daha büyük bir sağlık sorununa işaret edebilir. Baş ağrılarının neden olduğunu, bir çocuğun bunlarla başa çıkmasına nasıl yardımcı olunacağını ve ne zaman bir doktora danışılacağını anlamak çok önemlidir.


Nedenleri ve Belirtileri


Baş ağrıları çevredeki kan damarlarındaki, kaslardaki değişiklikler veya çevre dokulardaki enfeksiyondan kaynaklanır. Büyüyen ağrılardan kaynaklanan kan damarlarının kasılması, boyun ve omuz kaslarının tutulması ve göz, kulak, diş veya sinüs enfeksiyonlarının tümü yaygın belirtilerdir. Yetersiz uyku, dehidrasyon, stres, bilgisayar ve tv'yi çok uzun süre kullanma, hormon seviyelerindeki değişiklikler, yüksek sesli müzik, güçlü kokular, gıda alerjileri ve çok fazla kafein içme çocukluk çağı baş ağrılarını etkileyen diğer faktörlerdir.


Sinüzit, migren, kas kasılması, küme (veya vasküler baş ağrıları), çevre kirliliği baş ağrıları ve depresyon baş ağrıları dahil olmak üzere birkaç farklı çocukluk baş ağrısı türü vardır. Kronik sinüzitli çocukların %10-15'i, genellikle göz ve alın çevresinde ağrı veya rahatsızlık ile ortaya çıkan tekrarlayan baş ağrıları yaşar. Ağrı, kafadan yankılanmak yerine yüzde ortalanırken, sinüsler genellikle dokunmaya hassastır. Burun akıntısı sonrası, tıkanıklık ve alerjiler genellikle bu tür baş ağrısıyla birlikte gider.


Migren baş ağrıları çocuklarda oldukça yaygındır ve genellikle erken okul yıllarında başlar. Ağrı genellikle başın bir veya iki tarafında, zamanla artan, genellikle saatler veya günler süren ve zonklayıcı ağrı olarak tanımlanır. Migrenlerin yanında görsel hassasiyet, mide bulantısı ve kusma da dahil olmak üzere mide rahatsızlığı yaygındır. İlginç bir şekilde, migren yaşayan çocukların neredeyse %80'inde ailede migren öyküsü mevcuttur.


Kas kasılma baş ağrıları veya gerilim baş ağrıları, çocukluk çağı baş ağrılarının en sık görülen tipidir ve genellikle duygusal faktörlerden kaynaklanır. Sabit bir baskı ve donuk veya ağrılı bir his olarak tanımlanan bu baş ağrıları, genellikle mide bulantısı veya kusmayı içermedikleri için kendilerini migrenlerden ayırır. Migrene benzer şekilde, kas kasılma baş ağrıları da erkeklerden çok kızlarda daha sık görülür. Fazla kilolu olduğu düşünülen çocuklarda, ortaokul çağındaki yaşıtlarına göre daha yüksek oranda kas kasılmalı baş ağrısı görülür.


Küme veya vasküler baş ağrıları genellikle daha yaşlı, ağırlıklı olarak erkek ergenlerde görülür ve genellikle göz ağrısı ve burun tıkanıklığını içerir. Ağrı oldukça şiddetlidir, geceleri yaşanır, bir saat veya daha fazla sürebilir ve genellikle mide rahatsızlığını içermez. Adından da anlaşılacağı gibi, küme baş ağrıları genellikle gruplar veya "kümeler" halinde ortaya çıkar.


Çocukluk çağı baş ağrılarının en az görüleni depresyonla ilişkili olanlardır. Pek çok depresif çocuk, günlerce hatta daha uzun süren şiddetli bir baş ağrısından şikayet edebilir. Bu tür baş ağrısı, endişe veya takıntı nedeniyle zorlayıcı olabilir.


Evde Masaj

Masaj ile Tedavi


Çocukluk çağı baş ağrılarının hemen hemen hepsinde, baş ağrısının başlamasında veya sırasında ortaya çıkmasında stres ve kaygı bir etkendir. Tekrarlayan gerilim baş ağrıları olan yetişkinler üzerinde altı hafta boyunca bir çalışma yapıldı; masaj grubuna her hafta 45 dakikalık iki masaj verildi. Çalışma, masaj terapisine başladıktan sonraki üç hafta içinde deneklerin haftalık daha az atak bildirdiğini buldu ve bu sonuçlar aslında masaj terapisini takiben yaklaşık üç hafta boyunca devam etti.


Bu baş ağrılarının çoğu gece başlar ve uykunun azalmasına neden olabilir ve bu da baş ağrısını körükleyebilir veya tekrarlamasına neden olabilir. Masajın sadece çocukların daha hızlı uykuya dalmasına yardımcı olduğu değil, aynı zamanda daha sağlıklı ve daha uzun süre uyumasına da yardımcı olduğu bulunmuştur. Yeterli uyku, masaj kullanımı ve besleyici dokunuşla birlikte ruh halini büyük ölçüde iyileştirebilir. Haftada iki kez 20 dakikalık masaj alan çocuklarla ilgili yakın zamanda yapılan birkaç araştırma, ruh hallerinde anında iyileşme ve sınıfta uzun vadeli davranışsal gelişme gösterdi.


Çocukluk çağı baş ağrıları için önleyici bir önlem olarak rahatlama ve stres azaltma sağlamak için pediatrik masajın eklenmesi, düzenli bir sağlıklı bakım rutinine harika bir ektir. Masaj, eğitimli bir pediatrik masaj terapisti veya eğitimli bir ebeveyn tarafından sağlanmış olsun, çocuk besleyici dokunuşun faydasını hissedecektir.

Comments


bottom of page