top of page

Masaj Boyun ve Omuz Ağrılarını Azaltabilir Mi?


Masaj Boyun ve Omuz Ağrılarını Azaltabilir Mi?

İyileştirici masaj ve miyoterapi, boyun ve omuz ağrısına yardımcı olmak için çeşitli teknikler kullanır. Masaj terapisti kapsamlı bir değerlendirmeden sonra size özel bir tedavi planı oluşturur. Genel olarak boyun, omuz ve üst omurganın sıkı olarak tanımlanan ön ve arka kaslarına derinlemesine masaj uygulanır. Terapistiniz ayrıca masajınızı ihtiyaçlarınıza göre uyarlamak için çeşitli ek teknikler kullanır.


Masaj terapistiniz ilk olarak boynunuz, omuzlarınız ve sırtınızın üst kısmındaki hareket aralığınızı değerlendirmelidir. İyileştirici masaj teknikleriyle veya başka bir sağlık uygulayıcısına sevk edilerek tedavi edilmesi gerekebilecek altta yatan sorunların tespit edilmesi gerekir. Eklem hareketinize bakılır ve kas gerginliğinizi etkileyebilecek sinirler gibi temel yapılar dikkate alınmalıdır.


Vücudunuzdaki, diğerlerinin daha fazla çalışmasına ve gerginleşmesine neden olabilecek kas zayıflığı olup olmadığı değerlendirilir. Genellikle bunları güçlendirmek, diğerlerini gevşetmek için bir masaj yaptırmak etkili bir tedavi yöntemi olabilir. Stres, iş ve ev hayatı gibi boyun ve omuz ağrısına katkıda bulunabilecek ek faktörler de dikkate alınmalıdır. İyileştirici masaj ve miyoterapi teknikleri şunları içerir:


Boynunuzdaki ve omuzlarınızdaki kaslarda sıkı, elle hissedilebilen bir düğüme sahip belirli noktaları bulmayı amaçlayan tetik nokta tedavisi ile bu bölgelere kasları gevşetmeye yardımcı olabilecek baskı uygulanır.

  • Ortak Mobilizasyon

İyileştirici masaj terapistleri ve miyoterapistler 4. Dereceye kadar ortak mobilizasyon yapabilirler. Genellikle boynunuzdaki ve sırtınızın üst kısmındaki eklemler sert olabilir. Altta yatan bu yapıları hareket ettirmek, boynunuzdaki tüm hareket aralığını iyileştirmenin yanı sıra nasıl hissettiğinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  • Yardımlı Germe ve Kas Enerjisi Teknikleri

İyileştirici masaj terapistleri ve miyoterapistler, eklemlerdeki hareket açıklığını ve kas gerginliğini iyileştirmeye yardımcı olabilecek boyun ve omuzların etkili esneme ve kas enerjisi teknikleri konusunda eğitimlidir.

  • Derin Doku Masajı

Masajın kendisi etkili bir araç olabilir. Bir kas üzerinde çalışırken, gerginliğe katkıda bulunabilecek küçük yapışıklıklar parçalanır. Ayrıca, kasların gergin hissetmesine neden olan kısaltılabilen kas çevresindeki fasya üzerinde çalışma yapılır. Boyun genellikle bu tip tedaviye iyi yanıt verir. Kollarınızı innerve eden tüm sinirler boyun ve sırtınızın üst kısmından geldiği için genellikle bu kasları gevşetmek boyun ve omuzlar için iyileştirici bir masaj tedavisine etkili bir katkı olabilir.


Masaj
  • Egzersiz

Hiç kimse egzersizleri yapmak istemez ama derinlerde, uzun vadeli sonuçlar için önemlidir. Bununla birlikte, uzun süreli bir rahatlama istiyorsanız ve masaj tedavisi almak zorunda kalmamak için, iyileştirici masajınızın veya miyoterapistinizin verdiği egzersizleri ve evde germe hareketlerini yaparak uzun süreli rahatlama sağlamanıza yardımcı olabilir.


İyileştirici masaj boyun ve omuz gerginliklerinin tedavisinde etkili bir araçtır. Önemli olan boynunuzun ve omuzlarınızın neden gerginleştiğini anlamak ve altta yatan faktörleri ele almanın yanı sıra size kısa süreli bir rahatlama sağlamaktır. Masaj terapistlerinin amacı günün sonunda sizi mümkün olan en kısa sürede ağrısız hale getirmektir. Ağrınız varsa veya kendinizi gergin hissediyorsanız, bizi arayın. Masaj rezervasyon ve iletişim bilgilerimizi sayfamızda bulabilirsiniz.


Comments


bottom of page