top of page

Masaj, Egzersiz Sonrası İyileşme Rutininizi Geliştirmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj, Egzersiz Sonrası İyileşme Rutininizi Geliştirmeye Nasıl Yardımcı Olabilir

Egzersiz sonrası masaj yaptırmak, iyileşmenizi büyük ölçüde iyileştirebilir ve yaralanma riskini azaltabilir. Tecrübeli sporcular bile gecikmiş kas ağrısı yaşayabilir veya aşırı kullanımdan dolayı kendilerini yaralanma riskine sokabilir. Bu yazımızda, egzersiz sonrası en yaygın yaralanmaları ve egzersiz sonrası masajın egzersizler arasında en iyi performansı göstermenize ve hissetmenize nasıl yardımcı olabileceğini keşfedebilirsiniz.


Yaygın Egzersiz Sonrası Yaralanmalar ve Semptomları


Antrenman yaralanmaları, en profesyonel sporcular da dahil olmak üzere herkesin başına gelebilir ve herkes spor yaralanması riski altındadır. Yaygın egzersiz sonrası yaralanmalar;

 • Bel ağrısı,

 • Kas gerginliği ve zorlanma,

 • Diz ağrısı,

 • Dirsek ağrısı ve hassasiyeti,

 • Tendinit,

 • Shin atelleri,

 • Bilek burkulması,

 • Çıkık,

 • Omuz gerginliği,

 • Kalça sıkışması veya ağrı,

 • Ayak zorlanması veya plantar fasiit.

Yorucu bir spor aktivitesinden sonra şişlik, kas ağrısı, sırt ağrısı veya kasların, eklemlerin kilitlenmesi gibi semptomlar yaşayabilirsiniz. Kolda, kalçada, bilekte, bacaklarda veya ayaklarda hareketlilik veya esneklik kaybının yanı sıra kasta yanma hissi, uyuşma veya ateş eden ağrı hissedebilirsiniz.


Tüm bu antrenman sonrası belirtiler, uygun olmayan bir teknik kullanarak aşırı kullanımdan dolayı kendinizi yaraladığınızı veya egzersizden önce ve sonra gerektiği gibi ısınma/soğuma yapmadığınızı gösterir.


Masoz

İyileşmeyi Hızlandırmak İçin Masaj Türleri


Masaj, bir antrenmandan hemen sonra veya bir yaralanmanın ardından daha fazla ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Antrenman sonrası toparlanmayı iyileştirmek için en iyi masaj türleri, spor masajı, iyileştirici masaj, derin doku masajı ve gevşeme masajının bir kombinasyonunu içerir. Bu masaj türlerini antrenman sonrası rutininize dahil etmek, ağrı ve kas gerginliğini gidermeye yardımcı olacağı gibi, zihniniz için de terapötik faydalar sağlayacaktır.

 • Spor Masajı

Spor masaj terapisi, yaygın spor yaralanmalarını tedavi eder ve önler. Kas gerilmelerini tedavi etmeye yardımcı olmak için farklı masaj biçimlerini ve kas manipülasyon tekniklerini birleştirir. Alacağınız spor masajının türü, yaralanmanıza veya kişisel ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır. En yaygın spor masajı türlerinden bazıları yumuşak doku masajı, derin doku masajı ve tüm vücut masajıdır.

 • Derin Doku Masajı

Derin doku masajı, kas fasyasının daha derin seviyelerini hedefleyerek laktik asidin azaltılmasına ve kas düğümlerinin ve gerginliğinin hafifletilmesine yardımcı olur. Masaj terapisti, eklemleri çevreleyen iç kasları ve bağ tendonlarını hedef almak için yavaş, sürekli vuruşlar kullanarak derin basınç uygulayacaktır. Bu yapışıklıklardan kurtulacak, ağrıyı azaltacak, stresi azaltacak ve daha hızlı kas iyileşmesini sağlayacaktır.

 • İyileştirici Masaj

İyileştirici masaj, yaralanmayı önlemeyi ve kas hareket modellerini ve hareketliliğini düzeltmeyi veya iyileştirmeyi amaçlar. Derin doku masajı, tetik nokta tedavisi, miyofasyal gevşetme ve germe kombinasyonu ile iyileştirici masaj, kas ağrılarını büyük ölçüde azaltacak ve daha hızlı iyileşmeyi kolaylaştıracaktır.

 • Gevşeme Masajı

Gevşeme masajı, zihni ve bedeni sakinleştirmeye yardımcı olmak için yavaş, ritmik hareketler kullanır. Bunun gibi terapötik bir masajın sporcular için büyük faydaları vardır. Antrenman ve performansı çevreleyen stres, endişe ve baskıyı azaltarak iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olabilir .


Bir yaralanma geçirdiyseniz, bir gevşeme masajı aynı zamanda bedeni ve zihni sakinleştirmeye ve yaralanmanız veya spordan ayrılacağınız zamanla ilgili korku veya endişelerinizi gidermeye yardımcı olabilir.


コメント


bottom of page