top of page

Masaj Ekipmanları Nelerdir?


Masaj Ekipmanları

Masaj Ekipmanları


Keyifli bir masaj deneyimi yaratabilmek için çok fazla sayıda masaj ekipmanı bulunmamaktadır. Bu sebeple çoğu profesyonel masaj terapisti birkaç temel alete ve malzemeye sahiptir. Bir masaj masasında masaj koltuğu veya masaj minderi masaj yaptıracak olan kişinin rahatça uzanması sağlar ve bu ekipmanlar çıkarıp temizlenebilen kapaklara sahiptir. Bir aromatik masaj yağı, doğal yollardan elde edilmiş krem ​​veya losyon, bazı özel nitelikleri için seçilen diğer bir temel masaj ekipmanıdır. Bazı durumlarda çokta önemli olmadığı düşünülen fakat çoğu masaj odasında bulunması gereken müzik çalar ve oda ısıtıcısıdır.


Masaj koltuğunun sağlam ve konforlu olması gerekir. Klasik olarak köpükle kaplanmış ve döşemeli bir taban ile yapılmış olup, müşterinin başını yüzüstü yatırırken desteklemek amacıyla bir ucunda C şeklinde bir yüz beşiği bulunur. Bu temel masaj ekipmanı genellikle katlanabilir bacaklar ile üretilmiştir, bu sayede evde masaj randevuları için bir bavul gibi katlanabilir ve taşınabilir.


Çok sayıda aromatik masaj yağı, doğal krem ​​ve losyon mevcuttur. Bunların birçoğu cildi yağlamak ve cildin içerisine nüfuz etmesi için üretilmiş olmasına rağmen, bazıları seanstan sonra yıkanmalıdır. Masajın verdiği rahatlama, daha yüksek bir koku algısı ortaya çıkarır, çoğu masaj losyonu, lavanta, biberiye, çam veya başka bir aromatik bitki yağı içerir. Aroma sadece güzel bir koku vererek rahatlamayı arttırmaz, aynı zamanda masaj yaptıran kişiyi sakinleştirmek, heyecanlandırmak ve iyileştirmek için de uygulanır. Aromaterapi masajında, aromatik yağların masaj ekipmanlarının önemli bir parçası olduğu bilinmektedir.


Zihinde yaşanılan sakinlik sebebiyle masajın yarattığı rahatlama daha da derinlere inmektedir, bu yüzden birçok masaj terapisti bir müzik çalara sahiptir ve böylece seans sırasında arka planda sakinleştirici müzik çalması önemsenir. Teknik olarak masaj ekipmanı olmasa da, başarılı bir seans için masaj yağı kadar önemli olduğu düşünülmektedir. Çok çeşitli masaj müzikleri vardır, ancak herhangi bir sakinleştirici veya iyileştirici müziklerde çalınabilir.


Masaj yaptıracak olan kişinin rahatlamasını sağlamaya yardımcı olabilecek son masaj ekipmanı da oda ısıtıcısıdır. Vücut soğuk olduğunda masajın iyileştirici yararları tam olarak etki etmez.


Masaj


Masaj Uygulamasında Önemli Unsurlar


1. Masaj Odası

Masaj odası sıcaklık, ışık, ses ve temizlik açısından yeterli şartları barındırmalıdır. Odada; masaj masası, masaj yağı, giyinme bölümü, kıyafet askısı, tartı, lavabo, havlu ve çarşaf dolabı olması tercih edilir. Değerli mücevherlerin ve cüzdanının korunabileceği dolap, çekmece, kasa bulunması tercih edilir. Masaj odası hijyenik, huzurlu ve güven verici özelliklere sahip olmalıdır.


2. Oda Sıcaklığı

Masaj odasının sıcaklığı masaj yaptıracak kişinin üşümeyeceği ya da masaj terapistinin bunalmayacağı derecede olmalıdır. 23-26°C sıcaklık idealdir. Odanın soğuk veya çok sıcak olması masajın hedefine ulaşmasını engelleyebilir. Soğuk bir odada masaj yaptıran kişi üşür. Aşırı sıcak ise masaj terapistinin çalışma şartlarını zorlaştırır.


3. Işıklandırma

Masaj odasının ışıklandırılmasında yüksek ışık kaynakları kullanılmaz. Göze doğrudan etki etmeyen, loş bir ışıklandırma rahatlamaya da yardımcı olur.


4. Ses

Yüksek sesli müzik, konuşma ya da çevreden gelen gürültüler rahatsız edici olabilir. Bu durumlar masaj yaptıran kişide gerginliğe yol açar. Sözsüz hafif müziklerin çalınması uygun olur.


5. Temizlik

Masaj odasında kullanılan çarşaf, havlu, ekipmanlar, yüzey temizliği ve kullanılan her şey temiz olmalıdır. Oda havalandırılmış olmalıdır, tercihe göre kullanılan bir tütsü odanın atmosferini değiştirebilir.


Comentários


bottom of page