top of page

Masaj, Jimnastikçilere Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj, Jimnastikçilere Nasıl Yardımcı Olabilir?

Birçoğumuz vücudumuzu sağlıklı tutmak ve güzel görünmek için spor salonuna gideriz. Bunu yaparken, uzun vadeli kazanımlar elde etmek için genellikle kaslarımızı muazzam miktarda stres altına sokar ve kısa vadeli hasara neden oluruz. Ancak çoğumuzun bilmediği şey, kaslarımıza verilen hasarı en aza indirmek, kas iyileşmesini sağlamak ve yaralanma riskini azaltmak için atabileceğimiz adımlar olduğudur.


Günümüzde çoğu sporcunun kişisel masözleri vardır, böylece egzersizi bitirdiğinde masaj alabilirler. Bu çoğumuz için uygulanabilir bir çözüm olmasa da vücudumuzun da düzenli olarak aynı tedaviyi almasını sağlayabiliriz. Masajın bize yardımcı olduğu en önemli yollardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

  • Kas İyileştirme

Masajın düzenli olarak egzersiz yapan insanlar için çeşitli faydaları vardır. Genellikle egzersiz sonrası terapiyi ve vücudumuz üzerindeki etkisini görmezden gelme eğilimindeyizdir. Her gün egzersiz yapmak, sizi gergin kaslar, sırt ağrısı veya kas ağrısı gibi sorunlarla baş başa bırakabilir. Masaj, kişinin hareket aralığını iyileştiren ve gelecekteki egzersizlerde yaralanma olasılığını azaltan sertliği azaltmaya yardımcı olabilir. Masaj ayrıca, yorucu antrenmanlardan sonra kaslarımızdaki laktik asit birikimini azaltmaya yardımcı olur, bu da kasların kondisyonunu iyileştirir ve önümüzdeki birkaç gün içinde mümkün olandan daha iyi antrenman yapmanıza izin verir.

  • Esnekliği Artırır

Antrenmanlar, kaslarımızın sınırlarını aşmaya, kaslarımızın daha hızlı büyümesine ve aksi takdirde mümkün olandan daha güçlü olmasına yardımcı olmaya ve genellikle kaslarımızı muazzam miktarda fiziksel stres altına sokar. Bu, onları antrenman yapmadan olabileceklerinden daha güçlü kılarken, çoğu ağırlık antrenmanının yan etkilerinden biri, süreçte kısalmalarıdır, bu da kişinin esnekliğini azaltır. Masaj bu etkileri geri alabilir, kasları uzatabilir. Bu, kişinin esnekliğini artırır ve gelecekteki yaralanma riskini azaltarak sizi normalde olabileceğinizden daha güçlü ve daha dayanıklı hale getirir.

  • Kan Dolaşımını Teşvik Etmek

Masaj, yoğurma vuruşları ve parmak basıncı gibi çok çeşitli masaj tekniklerini kullanarak, vücudun belirli bölgelerine odaklanıldığında, vücudun belirli bölgelerine kan akışını artırmaya yardımcı olabilir. Vücut, söz konusu bölgeye kan akışını hızlandırarak bu tekniklere yanıt verir. Kanımız, bir egzersiz rutininin bir parçası olarak saatler önce veya hafta boyunca maruz kaldıkları stresi ortadan kaldırarak bu kasları gençleştirmeye yardımcı olan oksijeni taşır.


Masaj

  • Cilt Gençleştirme

Geliştirilmiş kan akışı kişinin cildi üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. İyileştirilmiş oksijen kaynağı, yalnızca kişinin cildine sağlıklı bir parlaklık kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda vücutta birikebilecek toksinleri ve kir parçacıklarını vücuttan atma etkisine de sahiptir. Bununla birlikte, çoğu masajın birincil amacının bu olmadığını ve bunun çoğu spor masajının bir yan ürünü olduğunu hatırlamak önemlidir. Toksinlerden kurtulmak birincil hedefinizse, derin doku masajı veya spor masajı yerine detoks masajını tercih etmeyi düşünebilirsiniz.


Sayfamızda bulunan terapistlerimiz, vücudunuzun en üst düzeyde kondisyonda kalmasını sağlamaya yardımcı olmak için spor masajı da dahil olmak üzere çok çeşitli masajlar sağlamak üzere eğitilmiştir. İstediğiniz bir terapistimizden bugün bir masaj randevusu alın ve genellikle bu tür antrenmanlara eşlik eden ilgili sorunların hiçbiri olmadan kaslarınızın antrenmanınızın tüm faydalarını alabilmesini sağlayın.


Comments


bottom of page