top of page

Masaj Neden Karıncalanma Hissi Yaratır?


Masaj Neden Karıncalanma Hissi Yaratır

Masaj Neden Karıncalanma Hissi Yaratır?


Elbette hepimiz masajın bizi iyi hissettirdiğini biliyoruz ama masajın aynı zamanda bir miktar karıncalanma hissine de neden olduğunu hiç fark ettiniz mi?


Çoğu zaman bu karıncalanma, masaj sırasında veya sonrasında masaj yaptıran kişilerin el veya ayaklarında ortaya çıkar. Boyun veya sırt masajı nasıl vücudun tamamen farklı bölgelerinde gerçekleşen bu tür karıncalanmalara neden olur? Bu bir problem gibi görünse de, masajınızın vücudunuz üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna dair harika bir işarettir.


Vücut ağırlığınızın %40'ını kaslarınız oluşturur ve vücudunuz duyusal işlevlerinizden sorumlu milyarlarca nörona sahiptir. Kaslarınız tarafından ister bilinçli ister refleks olarak yaptığınız her hareket nihayetinde uyarılmış sinir uçlarının sonucudur.


Zihniniz yapacağınız eylemi düşünür, bu düşünce periferik sinir sistemine gitmeden önce merkezi sinir sistemimize aktarılır. Kasları kontrol etmekten sorumlu sinirler uyarıldığında, bu sinir uçlarından asetilkolin adı verilen bir kimyasal vücuda salınır. Bu durum kasın kasılmasına ve başlangıçta düşündüğünüz eylemi gerçekleştirmesine neden olur.


Sadece kaslar değil, aynı zamanda kaslarımızı çevreleyen tendonlar, bağlar ve fasya da inanılmaz derecede sinir uçlarıyla doludur. Masaj yaptırdığımızda oluşan bu durum, vücudumuzda tepki yaratmak için kaslarımıza yapılan fiziksel manipülasyonun bir sonucudur.


Bu karıncalanma hissi sadece kaslarınızdaki sinir uçlarının fiziksel manipülasyonu ve uyarılması olarak gerçekleşmez, aynı zamanda masajınızın neden olduğu kan akışındaki artıştan da kaynaklanabilir.


Masaj esnasında uygulanan basınç, kanın sıkışık alanlarda hareket etmesine neden olur ve bu durum daha iyi bir dolaşım sağlar . Basınç serbest bırakıldığında, bölgeden yeni kan akmaya başlar. Yeni kan bölgeye ek oksijen getirir ve bu da hasarlı veya gergin kasların iyileşmesine yardımcı olur. Kaslar daha güçlü ve sağlıklı hale geldikçe, kaslardaki sinir uçları çeşitli tepkilere daha duyarlı hale gelir. Kan dolaşımınız zayıf ise, yeni kan akışı, daha önce yeterince uyarılmamış sinir uçlarınız tekrar aktif hale getirdiğinden, karıncalanma, uyuşma ve hatta kaşıntı gibi hislere kolayca neden olabilir.


Hangi Masaj Çeşitleri Diğerlerinden Fazla Karıncalanmaya Neden Olur?


Bazı masaj türlerinin diğer masaj türlerinden daha fazla karıncalanma hissine neden olduğu söylenmektedir. Uygulanan basınç miktarı, masajın uzunluğu, masaj yapılan hedef bölge, masaj yöntemi gibi faktörlerin hepsinin kendine göre yararları ve yan etkileri vardır.


Genel olarak, kaslarınıza yüksek miktarda basınç uygulanan veya özellikle vücudunuzdaki kan akışını artırmaya yarayan herhangi bir masaj türü, hafif bir karıncalanma veya ağrıya neden olur.


İnsanların genellikle bu hissi yaşamalarına neden olduğu söylenen özel bir masaj tekniği vardır. Bu teknik nöromüsküler terapi (tetik nokta tedavisi) olarak adlandırılır.


Masoz

Nöromüsküler Terapi Nedir?


Nöromüsküler terapide masajı uygulayan terapist, stresi dağıtmak için belirli tetik noktalara doğrudan ve uzun süreli baskı uygular. Bu yöntem, vücudunuzun diğer kısımlarını da etkiler ancak belirli bir bölgedeki sinirlerden kaynaklanan sorunları çözmek için uygulanır.


Kasın ve düğümün sıkılığına ve şiddetine bağlı olarak, bu masaj türü ilk olarak ağrıya neden olabilir ve uyarılan sinir uçları bölgeye uygulanan basıncın yoğunluğuna tepki vermeye başladığında karıncalanma ortaya çıkabilir. Masaj yaptırdığınızda karıncalanma ortaya çıkıyorsa, bu kesinlikle iyi bir işarettir çünkü karıncalanma, artan dolaşım ve daha sağlıklı kaslar gibi faydaların bir sonucudur.

Comments


bottom of page