top of page

Masaj Neden Kendimizi İyi Hissetmemizi Sağlar?


Masaj Neden Kendimizi İyi Hissetmemizi Sağlar

Masaj Neden Kendimizi İyi Hissetmemizi Sağlar?


Masajın aslında vücudumuzun kimyasal dengeleri ve fizyolojik durumu üzerinde bir takım etkileri vardır. Endorfinler, beynimizde ve sinir sistemimizde dolaşan ve vücudun opiyat reseptörlerini aktive eden doğal olarak oluşan bir hormondur. Endorfinler beynimize gönderilen ağrı sinyallerini azaltır, odaklanma yeteneğimizi arttırır ve genel ruh halimiz üzerinde canlandırıcı bir etkiye sahiptir.


Farklı masaj teknikleri, özellikle akupunktur ve tetik nokta terapisi gibi teknikler, vücudumuzun daha yüksek miktarlarda endorfin oluşturmasına ve salmasına yardımcı olur. Vücudumuz endorfin aşırı yüklenmesi içindeyken, masajların bizi fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da çok iyi hissettirmesi kaçınılmazdır.


Masaj, hem yumuşak dokunun fiziksel manipülasyonu hem de bunun sonucunda açığa çıkan kimyasallar yoluyla vücudumuzdaki farklı sıvıların dolaşımını artırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.


Gelişmiş kan ve lenf dolaşımı, oksijen ve diğer besin maddelerinin vücudumuzdaki, özellikle de kaslarımıza akışını artırmanın harika bir yoludur. Bu da, daha sağlıklı hücreler ve dokular oluşturur. Özellikle toksinlerin ve atıkların uzaklaştırılması konusunda vücudumuzun daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Bu durum, kas ağrılarını ve ağrılarını azaltmak ve bize genel bir rahatlama ve esenlik hissi vermek için harika bir yoldur.


Dopamin, vücudumuzda salınan ve bize moral veren psikolojik etkiler sağlayan bir başka hormondur. Beynin ödül ve zevk merkezlerini kontrol etmenin yanı sıra hareket ve duygusal tepkiyi düzenlemeye yardımcı olan bir nörotransmiterdir.


Dopamin, daha önce bahsedilen endorfinlere benzer şekilde, neşe, ilham ve coşku gibi duyguları teşvik ederek ruh halimiz üzerinde canlandırıcı etkilere de sahip olabilir. Vücudumuzda salınan dopamin miktarını yükselten masajlar ile bu olumlu etkileri kısa sürede yaşayabiliriz.


Masaj sırasında beynimiz bir tür meditatif duruma girme eğilimindedir. Bu durum, derin doku masajı gibi daha sert bir masaja kıyasla, nazik masajlar aldığımızda ortaya çıkar. Bedenimiz gevşemeye başladığında zihnimiz uyuşur. Bu düşünce eksikliğinin rahat hissetmemize yardımcı olmak gibi terapötik ve fizyolojik faydası vardır.


Masöz

Artık masajın neden bu kadar iyi hissettirdiğini biliyoruz, ancak aslında sağlığımız için de inanılmaz derecede faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Masajlar, vücudumuzdaki kimyasal ve fizyolojik etkileri nedeniyle çeşitli sağlık sorunları için doğal bir iyileşme mekanizması görevi görür.


Masaj terapisi, esnekliği ve işlevi artırarak yaralanmalardan, ameliyatlardan veya travmalardan sonra vücudunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Karın masajları, kabızlık gibi sindirim sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir. Omuz, boyun ve baş masajları baş ağrısı ve migren semptomlarını önemli ölçüde azaltabilir. Masaj, uykusuzluk çekenlerin daha iyi uyumasına yardımcı olabilir. Bazı masajlar, çeşitli durumlarda hem kronik hem de akut ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek doğal anti-inflamatuarlar olarak işlev görür.


Masaj terapisi binlerce yıldır dünyanın tüm kültürlerinde ve bölgelerinde kullanılmaktadır: masaj terapisinin bize sağladığı fiziksel ve fizyolojik etkiler sayısızdır ve her gün daha fazla fayda keşfedilmektedir.

Comments


bottom of page