top of page

Masaj Öncesi ve Masaj Sonrası İpuçları


Masaj Öncesi ve Masaj Sonrası İpuçları

Masaj, ağrı kesici, gevşeme, stres giderme, kas gerginliğini giderme veya başka herhangi bir şey gibi çeşitli faydalar sunar. Bununla birlikte, birçok insanın fark etmediği şey, masajın etkisini artırmak için masajdan önce, sırasında veya sonrasında belirli adımlar atarsanız, masajınızdan daha fazla fayda sağlayabileceğinizdir.


Masajın türü veya amacı ne olursa olsun hatırlanması gereken en önemli şey terapistinizle iletişim kurmaktır. Bir masöz, masajla ne elde etmeyi umduğunuzu, ağrı eşiğinizin ne olduğunu ve ne tür bir masaj beklediğinizi tam olarak anlarsa çok daha etkili olabilir. Bu bilgi, terapistin masajı gereksinimlerinize göre uyarlamasını sağlayarak, yola çıktığınız şeye ulaşmak için size mümkün olan en iyi şansı verir.


Aradığınız masaj türüne bağlı olarak, masajınızdan en iyi şekilde yararlanmak için atabileceğiniz birkaç adım daha vardır.


Masaj Öncesi ve Sonrası


Amacınız rahatlatıcı bir masajla bedeninizi ve zihninizi gevşetmekse, masaj öncesi sıcak bir duş almayı deneyin, çünkü bu kasların gevşemesini sağlar ve kaslarınızı yapılacak masaja çok daha açık hale getirir. Zihinsel kaygı genellikle kas gerginliğimizde yansıtıldığından, masajınızdan sonra herhangi bir baskı müdahalesi olmayacak şekilde deneyin ve planlayın. Masajınızdan sonra baskı yapmamak, size daha sık giyinme fırsatı sunacak ve bu da rahatlamayı daha da artıracaktır. Ayrıca böyle bir masajdan sonra kafeinden kaçınılması tavsiye edilir, çünkü kafein kas gerginliğine neden olur ve masajın etkilerini tamamen geri alır.


Egzersiz sonrası kas iyileşmesine yardımcı olan bir masaj yaptırmak istiyorsanız, kas gevşeme sürecini başlatmak için sıcak bir duş alarak başlayın. Yorucu egzersizler, kaslarda laktik asit birikmesine neden olur ve bu da masajın vücuttan süzülmesine yardımcı olur. Vücudunuzdaki toksinleri atmak ve hem egzersiz hem de masaj sırasında kaybedilen sıvıları yenilemek için mümkün olduğunca susuz kalmamak önemlidir. Masajdan sonra herhangi bir kas ağrısı hissederseniz, tıpkı bir antrenmandan sonra yaptığınız gibi etkilenen bölgeye bir buz paketi uygulamayı deneyin.


Amacınız eklem sertliğini veya kronik ağrıyı gidermekse, rahat bir şekilde giyinmeniz önerilir. Ancak en önemlisi, masaj sırasında zihninizin ve vücudunuzun rahat kalmasını sağlamaya çalışmaktır. Ne zaman bir terapist ağrılı veya ağrılı bir bölge üzerinde çalışsa, ona eşlik eden belirli bir düzeyde ağrı olacaktır. Yapabileceğiniz en iyi şey, terapistinizle etkili bir iletişim kurarak, masaj sırasında bedeninizi ve zihninizi rahat tutarak ağrının tolerans aralığınızın dışında olmamasını sağlamaktır. Rahat kalmak, kaslarınızı gevşek tutacak ve masajdan daha fazla fayda görmelerini sağlayacaktır. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, kaslarınızın gerilmeye başladığını her hissettiğinizde derin nefes almaktır.


Masaj

Masaj sonrası yardımcı olan başka bir şey de (alınan masajın türü veya girdiğiniz hedefler ne olursa olsun), masajdan sonra susuz kalmamanızı sağlamaktır, çünkü masaj sırasında önceden mevcut olabilecek çeşitli toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır.


Tüm bu farklı masaj öncesi ve masaj sonrası ipuçlarından açıkça anlaşılan bir şey, bir masajın gerçek etkinliğinin kendi elimizde olduğudur. Belirli bir işlev için bir masaj rezervasyonu yapıyorsanız, takviminizdeki diğer etkinliklerin masajınızın hedeflerine ters düşmediğinden emin olun, çünkü bu hedeflere ulaşmayı olması gerekenden daha da zorlaştırır. Yukarıda belirtilmeyen özel masaj hedefleri arıyorsanız, terapistlerimizle iletişime geçin, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaklardır.


Comments


bottom of page